Kariyerine Pedalla

Bisiklet tarihinin en büyük gizemlerinden biri pedallarla bisikleti kimin birleştirdiğinin tam olarak bilinmemesi ya da bu keyifli doğa dostu aracı kimsenin tanımadığı birinin bulmuş olmasıdır. Bu özelliğiyle bisiklet kimseye ait olmayan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kariyerimizde de durum farklı değil. İş hayatında şirketlerin çalışanlarından beklentisi başarılı sonuçlar elde etmektir. Bu durum bireyin kendi kariyeri için de geçerlidir. Ancak ortak beklenti yalnızca başarılı olmak değil, aynı zamanda mutlu bireyler de olabilmektir. Şirketler mutlu çalışanlara sahip olmayı, bireyler de mutlu olacakları bir işte çalışmayı arzu ederler. Bisikletle pedal birleşmediğinde ortaya hareket kabiliyeti olmayan anlamsız bir araç çıkacağı gibi kariyer hayatında başarı ve mutluluğu yakalayamadığımızda da kariyerimizin anlamını kaybederiz.  Kariyer hayatımızdaki gizem tam da burada başlıyor. Başarı ve mutluluğu aynı anda yakalamak ve bunu sürdürebilir hale getirmek hiç de kolay değil. Buna rağmen doğru yaşam tarzı, iş dışındaki tutkularımız ve gelişime verdiğimiz önemle bu gizemi çözebilmek yine bizim elimizde. 

Günümüzde bisiklet sporu, bir ulaşım aracı olmanın ötesinde, sürekli bu sporu yapanlara kattığı disiplinli çalışma, odaklanma ve takım çalışması gibi özelliklerle bir hobiden çok, bir yaşam tarzına dönüşmekte. Bisiklet başta liderlik olmak üzere, dayanıklılık, takım çalışması, odaklanma, iş-özel hayat dengesi, sağlıklı yaşam vb. konular olmak üzere kişilerin kariyerlerine önemli katkılar sunuyor.  

Kenan Cavnar, Cevahir Pilpil

Bisikletle grup sürüşlerine katılanların daha iyi anlayabileceği gibi bisikletin liderlik becerilerini geliştirme konusunda önemli katkıları var. İleriki sayılarda farklı içeriklerinden bahsedecek olmakla birlikte ilk yazımızda bu konuya kısa bir giriş yapalım. Fransa Bisiklet Turu başta olmak üzere büyük bisiklet turlarında takımlarında farklı roller üstlenen bisikletçiler bulunur. Takımdaki her bisikletçinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Takım direktörleri ve takım liderleri tur ve etap stratejisini herkesin güçlü yönüne göre ayarlamak zorundadır. Dağcılar, mücadeleci ruha sahip, kas gücü ve dayanıklılık açısından öne çıkan bisikletçilerdir. Sprinterler (deparcılar) yarış boyunca birey ve takım stratejisini iyi okuyan ve bitişe toplu girildiğinde daha hızlı davranıp atak yapabilen kişilerdir. 

İş hayatında dağcılar, şirketin işleyişinde zorluklarla mücadele eden, verimli çalışan bölümlerin çalışanlarıdır. Sprinterler ise satış, pazarlama vb. bölümleri gibi kısa vadelerle yüksek performans sergilemesi beklenen kişilerdir. Büyük bisiklet turlarının her aşamasını tek başına kazabilecek bir bisikletçi olmadığı gibi, farklı özelliklerdeki bu ekiplerden herhangi birinin de şirketi tek başına başarıya ulaştırması mümkün değildir. Bu durum lider için de geçerlidir. Gerçek lider her şeyi kendi başına ve uzun süre yapamayacağını bilen kişidir. 

Kenan Cavnar, Cevahir Pilpil

Bir lider olarak ekibinizdeki çalışanların yeteneklerini ve potansiyellerini keşfederek, onların her işte başarılı olamayacağından hareketle doğru bir takım oluşturmanız beklenir. Dağlarda zorlanan sprinterlerin düz etaplarda başarılı olması gibi sonuca hızlı gitmeye çalışan satış ekibinizin üyelerinin de daha uzun süren işlerde veya projelerde başarılı sonuç üretmeleri zor olacaktır. Her büyük tur sonrasında takım direktörleri ekiplerin yarış boyunca gösterdikleri performansı mutlaka yarış sonunda değerlendirirler. 21 etaplık yarışta her etabın sonunda takımdaki bisikletçiler takım-birey performansı, davranışları, takım arkadaşlarıyla iletişimleri konusunda geribildirim alırlar. Takım olarak bir sonraki yarışa en iyi şekilde hazırlanmak için plan yaparlar. 

İyi bir lider, ekibinin iş çıktılarını düzenli aralıklarla takip eden ve daha iyi sonuçlara ulaşma konusunda geribildirimi alışkanlık haline getiren kişidir. Aynı zamanda iyi liderler ekiplerinin gelişim alanlarını tespit ederek onların güçlü yönlerine odaklanır. Bunu sağlamak için, dağcı ve sprinterler gibi stratejik görevlere ilişkin uzmanlıklar oluşturun. Potansiyel çalışanlara önemli projelerde görev verin. Her başarılı iş çıktıları sonrası takdir edin. Unutmayın, olağanüstü bir bisikletçi bile olsa bir sporcu büyük bisiklet turlarını tek başına kazanamaz. Bunun için ne kadar yetenekli de olsalar ekibinizi geliştirmeye yönelik eğitimler planlayın. Bunu aynı zamanda ekibinizin performansını arttırmak ve rekabetçi değişikliklere ayak uydurabilmeleri için yapın. 

Lider, ekibine oranla daha ileriye bakması gereken kişidir. Daha başarılı sonuçlar elde etmek için takım uyumunu sağlaması, doğru becerileri geliştirmesi ve en önemlisi doğru kişiye doğru iş vermesi gerekir. 

Bir sonraki sayıda, eski adıyla Team Sky (Ineos) takımı stratejisinden hareketle bir liderin ekibindeki yetenekli çalışanları nasıl tespit etmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. 

Sevgiyle kalın.