Foot Balance
Çoğu sporda olduğu gibi, bisikletçiler için de ayak ve eklem sağlığı çok önemlidir. Çok fazla yük binen eklemler, ayak tabanı gibi bölgeler için kimi zaman destekleyici ürünler kullanmak bize fayda sağlar. Bu tür özel ürünler bazen sağlık problemleri için de çözüm olur. Bu yazımızda sizi bu tür ürünleri bulunan bir marka ile tanıştırıyoruz.
 • Hasan Bey merhaba, sizinle bugün özellikle bisiklet sporcularının ayak sağlığı hakkında konuşmak istiyoruz, bize değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. 

Merhabalar. Ayak sağlığı her spor branşında olduğu gibi bisiklet sporcularında da çok önemli bir yere sahiptir. Çok değerli şeylerden konuşacağız. Ben de sizlere teşekkür ederim ilginiz ve alakanız için.

 • Sormak istediğimiz ilk soru, adından da anlaşılacağı üzere Foot Balance markasının ürettiği tabanlıklar hakkında. Neden tabanlık kullanmalıyız?

İnsan vücudu birbirine kenetlenmiş yapılardan oluşur. Bu yapılar özellikle kas-iskelet sisteminin temelini oluşturan önemli kavşak bölgelerini de içerir. Bu kavşak bölgelerinin amacı vücudun hareketlilik mekanizmasını yönetmektir ve buna “Kinetik Zincir” diyebiliriz. Kişiye özel tabanlıklar da, ayak tabanından başlayarak omurganın uç noktaları diyebileceğimiz baş-boyun bölgelerine kadar tüm kinetik zincir segmentlerine destek verir. Bu sebeple kullanımı çok önemli bir yere sahiptir.

 • FootBalance’ın ürün grupları nelerdir?

Biz FootBalance’ta kişiye özel ortopedik tabanlıklar ve giyilebilir ortopedik destek ürünleri üzerine çalışıyoruz. Bu özel teknolojili destek ürünlerini üreten OS1st isimli ve menşei Amerika olan global partner şirketinin Türkiye ve bazı çevre ülkelerdeki operasyonlarını biz yönetiyoruz. Bu ürünler el ve ayak bilek destekleri, diz destekleri, dirsek destekleri, kompresyon çorapları, calf destekleri, plantar fasiit çorapları, bunyon çorapları gibi çok özel ürünlerdir.

 • Sizin ürünlerinizi diğer denk marka ürünlerden ayıran en önemli özellik nedir?

FootBalance ürünleri öncelikle merkezi olan Finlandiya’da Finlandiya Üniversitesi’nde ve birçok ülkede sağlık bilimleri enstitülerinde yapılan bilimsel çalışmaların ardından tüm dünyada kullanılmaktadır. Bu önemli bir güvendir. Bana göre bu tabanlıkların en önemli ayırıcı özellikleri her ayak tipine her fiziksel aktiviteye özel geliştirilen çeşitli tabanlıklar bulunması, dinamik çekirdeği sayesinde ayak biyomekanisine uygun olacak şekilde 6-9 mm aralığında esneyebilme özelliği bulunması ve ayakkabılarla olan sorunsuz uyumudur. OS1st destek ürünlerinin ise ayırıcı özelliği kuşkusuz, muadili olmayan çok özel sıkıştırma bölümleri özellikleridir.

 • İlk analizler ve kişiye özel tabanlık üretimi nasıl yapılıyor? 

FootBalance merkezlerinde ilk değerlendirmeler bu eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Kişilerin gerekli durumlarda tüm vücut postür değerlendirmesi ve FitPro analiz sistemi kullanılarak ayak ve taban analizleri yapılıyor. Bu analiz verilerine göre uygun tabanlık modeli belirlenerek şekillendirme ünitesinde kişiye özel şekillendirme işlemi yapılıyor. Online olarak da temin edilebilen QuickFit tabanlıkları ise iyi-orta düzey ayak deformasyonları için çok rahat kullanılabiliyor ve kişiler evlerindeki fırın ısısı yardımıyla kişiselleştirebiliyorlar.

 • Tabanlıklar muayeneden ne kadar zaman sonra hazır oluyor?

FootBalance hizmet noktalarında kullanılan “Medikal Konsept”imizde yapılan uygulamalar ile üretilen yüzde yüz kişiye özel ortopedik tabanlıklar 10 dakika içerisinde hazır hale getirilebiliyor.

 • Tabanlıkların ömrü yaklaşık ne kadar oluyor? Yıkanabiliyor mu? Bakımı nasıl yapılıyor?

Tabanlıklar da ayakkabılar gibi kullandıkça yıpranırlar. Kullanıma bağlı olarak, bizim önerimiz en azından yılda bir kere yenilenmeleridir. Tabanlıkları yıkamadan nemli bezlerle silerek oda sıcaklığında kurumaya bırakmak en doğru bakım şeklidir.

 • Aynı tabanlık hem bisiklet ayakkabısında hem koşu ayakkabısında kullanılır mı? Spora özel tabanlık mı kullanılmalı?

Aslında ayakkabıya uyum sağladığı sürece kullanılabilir ama sağlıklı olanı özellikle bisiklet ayakkabısı ile diğer ayakkabıların tabanlıklarını birbirinden ayırmaktır. Zaten günlük kullanım ve koşu için üretilen diğer tabanlıkların çoğu bisiklet ayakkabısına zor uyum sağlar. Çünkü iç hacim olarak çok farklı ayakkabılar. Özetle tabanlıklar ayakkabılar gibi ihtiyaca özel olmalıdır.

 • Sağlıklı bir sporcu için tabanlık kullanımını bir sorun oluşmadan önce mi, yoksa sorun oluştuktan sonra mı kullanımını öneriyorsunuz? 

Aslında çok önemli bir soru bu. Çünkü şöyle bir düşünceyle karşılaşabiliyoruz: “Ne kadar süre kullanınca iyileşeceğim ya da yeterli olacak?”. Bu maalesef yanlış bir düşünce. Çünkü tabanlık her şeyden önce özellikle sporcular için sakatlanma ihtimalini çok düşük seviyelere indirmek için kullanılan önemli bir destek ürünüdür. Tabi ki sakatlanma varsa ortada bunun iyileşme süreci için de hekimi, fizyoterapisti ve diğer uzmanların yönlendirmeleri ile tedavi sürecinde de bu sürece özel desteklerle kullanımı çok önemlidir. Yine özetle kişiye özel tabanlık, hayat kalitesini oldukça artıran bir destek ürünüdür ve imkan varsa tabi ki sağlık uzmanlarının yönlendirmeleriyle her zaman kullanılmalıdır.

 • Tabanlıkların kalınlığı nasıl? Özellikle bisiklet ayakkabısı içine giyilmeye uygun mu? Ya da numarayı değiştirir mi?

Tüm dünyada kullanılan çok çeşitli kişiye özel tabanlıklar vardır. FootBalance tabanlıkları bulunabilecek en ince ve hafif olanlarından biridir. Ortalama 41 gr ağırlığı ile bisiklet ayakkabılarına mükemmel uyum sağlar. Ayakkabı numarasının tabanlık için büyütülmesi de doğru bir yaklaşım değildir.

 • Tabanlık kullanan bisikletçinin gücünü pedala aktarmasında tabanlığın fonksiyonu nasıldır? Güç kaybı olur mu ya da daha iyi bir aktarım mı sağlanır?

Kişiye özel tabanlıkların en önemli fonksiyonu gücü ve vücut ağırlığını zemine aktarırken tabanlık üzerindeki destekler sayesinde homojen bir şekilde aktarılmasıdır. Zaten basıştaki bir bozukluktan dolayı ortaya çıkan güç kaybını minimuma indirmek üzere şekillenir. Gücü kaybetmez. Yani kişiye özel ortopedik tabanlık gücü pedala veya zemine aktarmadaki doğru yolu ayak tabanları yardımıyla tüm vücuda gösterir diyebiliriz.

 • İçe, dışa basma veya düztabanlık problemlerini tabanlıkla minimize etmek mümkün mü? Tabanlık kullanımı iyileştirici bir ürün müdür yoksa destekleyici mi?

Tam da söylediğiniz gibi, kişiye özel ortopedik tabanlıklarla, içe-dışa basma ve düz taban deformasyonlarından kaynaklanan problem oluşma riskini minimum seviyelere indirmek hedeflenir. Aynı zamanda tek başına iyileştirici değildir, hitap ettiği sağlık problemleri için iyileşme sürecinin en önemli destek ürünüdür diyebiliriz.

 • Hangi illerde iş ortaklarınız var? Ürünlerinizi almak isteyen kişiler sizlere nasıl ulaşabilir?

FootBalance hizmet noktaları, şu an 25 farklı yerde bulunuyor. Olmayan tüm şehirlerimizde de çalışma sistemimize uygun sağlık uzmanları ile sürekli iletişim haline geçiyoruz. Özenli arayışımız devam ediyor. Dileyenler web sitemizi inceleyerek tüm bilgilere de ulaşabilir. Aynı zamanda QuickFit Tabanlıkları ve OS1st destek ürünlerinin tümüne online mağazamızdan ulaşabilirler.

 • Özellikle eklemek istediğiniz başka notunuz var mıdır? 

Spor doğru yapıldığında insanın vücuduna verebileceği en büyük hediyelerden biridir. Sizlerin de aracılığı ile tüm sporcularımızı verdikleri emekler için gönülden tebrik ediyorum. Bir fizyoterapist olarak kendi adıma ve FootBalance ekibimiz adına her zaman sporun ve sporcunun yanında olmaya devam edeceğiz. Önemli olan, herkesin olduğu yerden keyif alabilmesidir. Sakatlıklardan ve hastalıktan uzak, hareketli günlerde buluşmak dileği ile.

 • Verdiğiniz değerli bilgiler ve katkınız için çok teşekkür eder, başarılar dileriz. 

Sporcuları, spora başlamayı düşünenleri ve aslında tüm sedanter bireyleri de bir araya getirdiğiniz bu platformda yer almak benim için büyük zevkti. Ben de sizlere teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim.

Uzm. Fizyoterapist Hasan Basri Işık – Foot Balance