Bisiklet sporunu ciddi olarak yapan tüm sporcular yaptıkları antrenmanların yanında sağlıklı gıdalar almaya çalışırlar. Dinlenmelerine dikkat ederler. Yarışlarda başarılı olmak için programlı ve bilinçli çalışırlar. Bütün bunların yanında yüksek performans gösterebilmek, başarılı olmak ve yarışlar kazanmak için hedeflerin olması şarttır.

Hedefler iki türlüdür. Küçük hedefler ve büyük hedefler. Küçük hedefler büyük hedeflerin basamakları olurlar. Fakat hedefleri gerçekleştirmenin ve başarıların temelini oluşturan tek şey motivasyondur. Motivasyon, hayaller ve hedefler ile başlar. Sizi hedeflerinize odaklar. Size özgüven verir, çıkabilecek her engeli geçmenizi sağlar.

Motivasyon sizi son derece disiplinli yapar. Sizi sabahları antrenman için üşenmeden erkenden yataktan kaldırır, en sağlıklı yiyeceklerle, bilinçli beslenmeye ve antrenmanlara teşvik eder. Sizi antrenmanlardan sonra dinlenmeye, yeterli uyku almaya ve sağlıklı bir yaşama zorlar.

Motivasyon sizi hedefinize odaklar. En zor, en yorucu antrenmanları, hırslı fakat keyif alarak yapmanızı sağlar.

Motivasyon, daima moralinizi yüksek tutar, yarışlarda, sizin daha zeki olmanızı, daha az hata yapmanızı ve kendinizi rakiplerinizden daha üstün hissetmenizi sağlar. 

Yaptığınız tüm fiziksel çalışmaların yanında sizi diğer sporculardan farklı yapacak tek şey motivasyonunuzun gücüdür. Bu motivasyonunuzun gücü size büyük bir mental güç sağlar. İşte bu mental güç sizi başarıya götürür. 

Başarılı olmak istiyorsanız her zaman kendinize küçük ve büyük hedefler koyun. Bu hedeflere odaklanın. Ne kadar iyi odaklanabilir ve ne kadar iyi motive olabilirseniz başarılar sizin için o kadar kolay olacaktır.

Sizlere daima keyifli ve başarılı bir spor yaşamı dilerim.

Ferhun Öğünç – Eski Milli Bisiklet Sporcusu