Bike İzmir Bisiklet Topluluğu tarafından bu sene 3.sü gerçekleştirilen Çanakkale-Bozcaada turu, 40 bisiklet severin katılımı ile yine muhteşem geçti. Her dakikasında birbirinden farklı duyguların yaşandığı iki günlük turumuzun damaklarımızda bıraktığı tadı biraz da olsa sizlere aktarmaya çalışacağım. İki gün sürecek bu macera için 26 Nisan akşamı yollara döküldük. Lapseki’ye kadar süren sohbet ve ev yapımı ikramlarla dolu otobüs yolcuğumuz sabahın erken saatlerine dek sürdü. Bisan’ın bize sağlamış olduğu kamyonet ile de yol arkadaşlarımız, bisikletlerimiz güvenle seyahat etti. Bisan’a bize sağladığı büyük kolaylık ve konfor için buradan kendim ve arkadaşlarım adına tekrar teşekkür ediyorum. Lapseki’den feribot ile Gelibolu Yarımadasına geçtik, böylece bisikletli seyahatimiz başlamış oldu. Eceabat’a kadar sürüşümüzde sağ yanımızda başak tarlaları, sol yanımızda deniz bize eşlik etti. Yaklaşık 25 km sonra Libyalı’nın Yeri’nde bizi bekleyen doğal köy kahvaltısı ile önce gözümüzü sonra karnımızı doyurduk.

Türk kahvelerimizin ardından bizi bekleyen yollara geri döndük. Artık bundan sonra yollarda gördüğümüz her adımda, biliyorduk ki; büyük Türk askerinin kanı, savaşı, azmi ve zaferi vardı. Ziyaret ettiğimiz her şehitlikte dualarımızı adı olan veya olmayan şehitlerimize gönderdik, anıt mezarlarında hikayelerini okuduk, ne kadar müteşekkir olduğumuzu tekar hatırladık. Akbaş Şehitliği, Büyük Anafartalar Şehitliği, Bigalı Köyü’nde Atatürk’ün bir dönem yaşadığı, savaş stratejisi geliştirdiği evi ziyaret ettik. Diğer taraftan Anzak’lara ait anıt mezarlıklarda da aynı acıyı gördük. Tesadüftür ki; Anzak’ların her yıl yaptığı ve savaşta ölen askerlerini andıkları Şafak Ayini bizden birkaç gün önce yapılmıştı. Dolayısı ile Anzak’lara ait mezarlara çiçekler, küçük hediyeler ve fotoğraflar bırakılmıştı. Bunları görünce orada yatan askerlerin de 104 yıl sonra bile unutulmamış ve sahipleri olduğunu görüp duygulandık. Şafak Ayini, bu yarımadadaki son durağımız olan Anzak koyu’nda her yıl gerçekleştiriliyor. Artık feribotla Çanakkale’ye geçip, kısa bir sürüşün ardından bizi bekleyen Bozcaada’ya gitme vakti gelmişti. Bozcaada kısıtlı kapasitesi sebebi ile doğru zamanda gitmezseniz çileli bir yer olabilir. Ancak bizim için öyle olmadı. Çok güzel bir akşam yemeğinde dostlarla yediğimiz balıkların ardından küçük bir ada gezisi yaptık ve dinlenmek için odalara çekildik. O yorgunluğun üstüne tertemiz havada uyumak ne kadar güzel oluyor… Pazar sabahı reçelleriyle meşhur Bozcaada’nın domates, limon, portakal, incir, ayva, yaban mersini ve aklıma gelmeyen bir sürü çeşit reçeliyle kahvaltımızı yaptık. Otel sahibimiz tam bir bisiklet dostu ve bizi doyurana kadar yemek yedirdi. Harika bir havada yeniden bisiklet sürmeye hazırdık. Mayolar alındı, bisikletler hazırlandı ve Bozcaada turumuz başladı. Ayazma Plajına kadar kısa bir sürüş yaptık, açıkdenizde serinledik ve plajın tadını çıkardık. Sonrasında bizi bekleyen “tatlı” rampalardan kimsenin haberi yoktu. Sağ tarafımızda deniz, sol tarafımızda orman, mis kokulu bisiklet yolcuğumuzda reçellerin hakkını verdik. Bozcaada turu bittikten sonra ise ödülümüz meşhur Ada Dondurması oldu. Bu yazıyı yazarken o muhteşem iki günü tekrar yaşadım, seneye yapacağımız gelenekselleşmiş 4. Çanakkale turumuzu şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum. Bisikletini al ve sen de aramıza katıl, hayatı erteleme ve anı yaşa, yeni dostlar edin ve bisikletle güvenli seyahatin tadını çıkar. İyi ki Bike İzmir var! Dönüşte otobüs yolculuğunda, sohbet o kadar koyuydu ki, söz almak isteyen herkes mikrofona konuştu. Biz de bu turda aramıza katılan arkadaşlarımıza güzel dilekleri ve duyguları için teşekkür ediyor, kendi sözleriyle o günkü konuşmalarını aşağıda aktarıyoruz. Hamza Yavuzer: Merhaba arkadaşlar iyi akşamlar. Ben Hamza Yavuzer. TurBis olarak Turgutlu’dan katılıyoruz. Bizim aslında her pazar günleri dağcılık kulübümüz ile yürüyüş turlarımız oluyor.

Bu nedenle pazar günleri bisiklet sürüşü yapamıyoruz. Bu turlarımızı Cumartesi günleri yapıyoruz. Zaman buldukça da bizim çekirdek ailemiz dışında büyük aile olarak gördüğümüz Bike İzmir’e katılıyoruz. Bu etkinliklere katılmaktan çok mutlu oluyoruz. Önümüzdeki dönemlerde yine sizlerle beraber olmak, sizlerle birlikte pedal çevirmek hepimizin arzuladığı şeyler. Teşekkür ederim.

Şafak Ergül: İsmim Şafak. Hepinizi tanımaktan memnun oldum. Arkadaşlarla tanıştım. Bu tura geldiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü benim de bisikletle ilk kalmalı turum. Kendi kendime başka şekillerde sürüyordum. Bike İzmir ile iyi ki gelmişim. Bike İzmir ile böyle güzel turlara katılmak kendimi ayrıcalıklı hissettiriyor. Ben Çanakkale’ye çok küçükken gelmiştim. O zamanki ile şu anda hissettiklerim çok farklı. Bisikletle gezmenin tadı apayrı. Hem duygulanıyor, hem seviniyorsunuz. Akşam çok güzeldi. Dün gece Mustafa Kemal ve Zeliş çok güzel bir organizasyon yapmıştı. Çok eğlendik. Teşekkür ediyorum. Hepinizi seviyorum.

Peyami Safa Milli: Merhaba arkadaşlar, ismim Peyami Sefa Milli. Deniz Kuvvetleri’nden emekliyim. Yaşım 62 bu arada. Ağır bir kalp krizi geçirdikten sonra by-pass ameliyatı oldum. İki yıldır bisiklete biniyorum. 18 yıl gemide görev yaptım. Bozcaada, Gökçeada’ya çok geldim fakat denizde kaldığımız için adaya ayak basma imkanımız olmadı. Bike İzmir sayesinde Bozcaada’ya ilk defa ayak bastım ve yatılı tura ilk defa katıldım. Benim için mükemmel bir tur oldu. Tanımadığım arkadaşları burada tanıdım. Memnun oldum. Hepiniz sağ olun arada beni de idare ediyorsunuz “ihtiyar” diye. Rampalarda biraz zorlanıyorum. Ama bu turda biraz başarılı olduğumu hissediyorum. Başta Mustafa’ya, Zeliş’e ve tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Önümüzdeki günlerde bol geziler görelim.

Huriye Gürleyük: Herkese merhaba, ben Huriye Gürleyük. Bike İzmir ile sürmeye ilk kez geçen hafta Bergama turu ile başlamıştım. Bu ikinci katılışım oluyor ama ilk kalmalı tur. İlk başta çok korkmuştum açıkçası. Rampada yapamam, Bozcaada çok yokuş diye düşünmüştüm. Ama hiç kimse yalnız bırakmadı. Herkes destek oldu. Zorlandığım yerler oldu ama harika bir ekip ruhu ve mükemmel bir organizasyon ile turu yaptık. Hiçbir aksaklık olmadı, olduysa da hissetmedik. Çok eğlendim. Umarım Mayıs’ta da birlikte olacağız. Her şey için herkese çok teşekkür ediyorum. Mükemmel insanlar tanıdım, birçok yeni arkadaşım oldu.

Enes Doğan: Hepinize merhaba. İsmim Enes Doğan. Ben de çocukluğumdan beri hep bisiklet sürdüm. Ama tabii okula giderken ve mahallede. Hiç böyle profesyonel anlamda yokuş çıkmak veya yol yapmak gibi bir hayalim yoktu. Eski profesyonel basketbolcuyum. Arkadaşım Müge’yi de bisikletin üzerinde tanıdım zaten. O yüzden benimki çok daha güzel bir tur oldu. İşlerimizi ayarladıktan sonra tabii ki hep katılmak isteriz. Çok keyif aldık. Çok şey öğrendik bisiklet sürmek adına. Hepinize çok teşekkür ederiz. Mutlaka devam edeceğiz.

Müge Tekin: Merhaba herkese. Enes’in de söylediği gibi bizim için de ilk uzun bisiklet turuydu. Daha önce bir Bergama deneyimimiz olmuştu. Biraz zorlandık. Çandarlı’ya girmiştik. Orada yokuşlarla tanıştık. Rampalarda çok ‘hayır’ dediğim oldu. Bu turda da öyle oldu. Zorlandım tabii. Çok performans gösteremedim. Yeni başladığım için zordu. Ama çok hevesliyim. Artçı arkadaşlar da sağ olsun… Çok destek verdiler, hem ‘gaz verdiler’ hem de bazen ittirerek yardımcı oldular. Ben mutluyum. Bir dahaki turda daha iyi olacağımı düşünüyorum. İşe gidip gelirken daha fazla bisiklet kullanacağım. Sayenizde bisikleti daha fazla sevmiş oldum. Organizasyon olarak her şey çok düzenliydi, hiçbir şey aksamadı. Her şey çok lezzetli ve profesyoneldi. Çok teşekkür ederim. Böyle olunca insan yorgunluğunu hemen atıveriyor. Bir dondurma yemek bile bizi mutlu etti. Bir sonrakine de katılmak istiyoruz.

Nurten Karpat: Ben Nurten Karpat. Bisiklet sürmeyi çok seviyorum. Bisikleti nasıl sürdüğümü bilmiyorum. Herhalde kanatlarım falan çıkıyor… Keyif alarak sürüyorum. Bike İzmir’i üç yıl önce tanıdım. Turlarına katılmaya gayret ediyorum. Hafta içi çok katılamasam da uzun turlarından çok keyif alıyorum. Bu da aynı güzellikte bir tur oldu. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Sefa Acar: Ben Sefa Acar. Kasım ayından beri bisiklet kullanıyorum. İşin içine iyice girince daha keyif almaya başladım. Ancak bu turun ayrı bir değeri var. Bir aile ortamında güzel bir tur oldu. Ben daha yeniyim. Şu an emekliyim. Gemilerdeki yaşantının tadını aldım bu turda. Birlik beraberlik içinde, bisikletleri yüklerken el ele verilmesi, yenilen içilenlerin paylaşılması… Bunlar beni biraz maziye, gemilere götürdü. Birlik beraberlik olduğu müddetçe mutlu oluruz. Hepinizi tanıdığıma çok memnun oldum. Çağdaş, Atatürkçü güzel insanlarsınız. Hepinizi seviyorum.

Muammer Kara: Ben Muammer Kara. Emekli biriyim. Bike İzmir ile geçen sene Mart ayı ortalarında tanışma şansını elde ettim ve hayatım olduğu gibi değişti. Yurt dışında yaşayan bir insandım. Yalnız yaşadığım için şu anda Bike İzmir gibi çok büyük bir ailenin mensubu olmaktan son derece mutluyum. Artık yalnız değilim, çok büyük bir ailem var. Çok güzel, çok keyifli zaman geçiriyoruz. Beraber pedallıyoruz. Bu turların, bu birlikteliğin devamını diliyorum. Çünkü son derece keyifli oluyor. Katılmak isteyip de katılamayan arkadaşlara katılmalarını tavsiye ediyorum. Hepinizi gerçekten çok seviyorum. Birlikte olmanın çok büyük güç verdiğini yaşayarak öğrenmiş oluyorum. Herkese iyi tatiller.

Sertan Türközü: Herkese merhabalar. Ben Sertan Türközü. 46 yaşındayım, makina mühendisiyim. Bisiklete çocukluğumdan beri biniyorum ama İzmir’de son üç senedir binmeye başladım. Bike İzmir ile 29 Ekim töreninde tanışmıştım. Serbest gezerken sizin kırmızı tişörtlerinizle gurubunuzu gördüm. Çok heveslendim. Sonra Aralık’ta ilk Seferihisar turunuza gittik. Sığacık turunuzdu. Çok beğendim. Sonrasında turda Züleyha hanım çok destek oldu. Barbaros turunda ise “geberdim” diyebilirim. Ama neden? Bana “demir bisikletli adam” diyorlarmış. Çok ağır, eski bir bisikletim vardı. Barbaros turunda bisikletimi değiştirmem lazım dedim ve değiştirdikten sonra turlara tekrar başladım. Bu organizasyon mükemmeldi. Ben askerliğimi Çanakkele’de yaptım ve daha önce buraları gezmiştim. Ama bisikletle buraları gezmek çok güzeldi. Mustafa başkanım sağolsun çok güzel bir program yapmış. Çok güzel bir tur oldu. Her şey programlıydı. Hiçbir aksaklık olmadı. Devamı gelecek diye düşünüyorum. Ben de sizlerle olduğum için çok mutluyum. Yine görüşmek üzere, sevgi, saygı, hürmetler.

Erçin Işık: Öncelikle Mustafa abiye çok teşekkür ediyorum. Bike İzmir ile tanışmam çok güzel şeylere sebep oldu. Farklı insanlar, arkadaşlar, abiler tanıdım. Güzel bir etkinlik oldu bizim için. Çanakkale’yi küçüklüğümden beri biliyorum. Gökçeada’da teyzem olduğu için sürekli oraya geçeriz. Umarım bir dahaki turlarda Gökçeada’ya da gideriz. Severek geldiğim bir grup. Nöbetlerimden vakit bulabildiğim kadarıyla grup ile sürüşlere devam edeceğim. Herkese iyi yolculuklar. Sizleri seviyorum.

Murat Kahraman: Merhaba arkadaşlar. Güvenlik olarak çalışıyorum. Turlara hep katılmaya çalışıyorum. Bu tura Çanakkale benim için özel bir yer olduğu için özellikle katılmak istedim. Bisiklet sürmeyi seviyorum. Bu tur için daha da önemliydi. Elimden geldikçe fotoğraflarınızı çekmeye çalıştım. Mümkün oldukça bu turlara katılmaya çalışacağım. Hepinize teşekkürler.

Rauf Arpaku: Ben Rauf. Geçen sene Mart ayında Bike İzmir ile tanıştım. Bir bahar şenliği etkinliği idi. Daha öncesinde kendim devamlı olarak amatörce bisiklet sürüyordum. Bike İzmir o kadar değişik bir grup ki, gökkuşağı gibi. Her renkten, her yaştan insan var. Özellikle burada olmayıp da tanımanızı istediğim birçok insan var. Mesela Tanju abimiz var. Çok güzel bir insandır. Serdar abimiz var. Oktay abi var. Muzaffer abi var. Birçok insan var. Hepsini tanıdığım için çok çok mutluyum. Ama en çok da Kazan Gölü diye bir turda bana yaşama sevinci aşılayan biricik sevgilim Şafak’ı tanıdım. Vapuru kaçırdığım için oraya motorumla gittim ama sonuç iyi oldu. Bazen turlara gelemiyoruz, işten güçten dolayı, ama o kadar üzülüyoruz ki, keşke hep birlikte olabilsek. Bugün de birçok arkadaş tanıdım. Gerçekten güzel insanlar var. Her şey de çok güzeldi. Mustafa da bu işi çok iyi biliyor. Organizasyon on numaraydı. Herkese çok teşekkür ederim. Bir şey eklemek isterim, bu gibi organizasyonlarda en çok yaşanan sıkıntılardan birisi otobüs şoförü arkadaşlardır, otel görevlileridir. Ama dün ve bugün gerçekten de otobüs kullanan arkadaşlar ve özellikle bir de kamyonu süren bir abimiz, hepsi çok çok özveriliydiler. Onlara da çok teşekkür etmek istiyorum.

Dr. Ramazan Öztürk: Geçirdiğim ciddi bir rahatsızlık ve ameliyattan sonra ancak normal fonksiyonları yerine getirebiliyorum. Bisiklete binmek benim için nimetti. Denge problemi yaşayacağımı düşünerek üç tekerlekli bisiklet ile başladım. Yatay bisikletim güzel ama turlara katılamıyordum. Emelim onunla bisikletlilerin turlarına katılmaktı. Ama ağır kalıyor bisiklet, 24 kilo. Bir de yollarda alçak seviyede gittiğiniz için sürücüler göremediği için tehlikeli bir bisikletti. Bir süre sonra kendime güvenim geldi, iki tekere geçtim. İki tekerde zaman içinde hızlanayım, yokuşları çıkayım dedim. Önce göbeği eritmek lazım… Kısmen onda başarılı oldum. Bugünkü tur benim için kendime güven anlamında olan bir turdu. Grubu çok fazla bekletmedim. En büyük korkum buydu. Uyum sağladığımı düşünüyorum. Güzel oldu. Organizasyon çok güzeldi. İyi düşünülmüş, emek verilmiş bir turdu. Katılan insanlar da çok güzel. Hepinize teşekkür ediyorum.

Fatih Dinçer: Merhabalar herkese. Adım Fatih Dinçer. Bugünkü turda artçılığınızı yaptım. Benim için Çanakkale turu çok anlamlı ve özel bir tur oldu. Çok duygulandığım anlar oldu, şehitliklerde. Vatanımızı kurtarmak için o insanların kanlarını, canlarını feda ettiklerini düşündüm. Nasıl zorluklarla bu ülkeye sahip olduğumuzu düşündüm ve çok duygulandım. Tur güzeldi, organizasyon güzeldi. Hava da çok keyifliydi. İlk gün hava biraz serin gibi gelse de daha sonra toparlayınca daha fazla keyif almaya başladım. Artçılıkta da bir sorun yaşamadım. Rampalar güzeldi, lastik patlamadı. Benim de ilk kalmalı turumdu. Bike İzmir ile ben Temmuz’dan beri sürüyorum. Hemen hemen her Pazar turuna katıldım diyebilirim. Belki bir, belki iki tanesini kaçırmışımdır. Hafta içi turlarına da genellikle katılmaya çalışıyorum. Diğer gruplara göre bence İzmir’in tek grubu diyebilirim. Birlikte sürmeye devam edeceğiz.

Yusuf Yıldız: Ben Yusuf Yıldız. Otobüs şoförüyüm. Bike İzmir ile ilk turum Marmaris turu idi. Hatta giderken otobüste horon teperek gittik. Çok eğlendik, tadı damağımızda kaldı. Sonra bir daha gittik. Yani bu tur benim için ilk değil, son değil, izin alabildiğim sürece geleceğim. Gönlüm hep sizinle beraber. Hepinizi çok seviyorum. Arzu Çavuş: Merhaba herkese. Ben Arzu. Bu gezi benim için ilk kalmalı geziydi. Gerçekten çok güzel geçti. İlk başta gözüm çok korkmuştu. Bike İzmir ile ilk turum Bayraklı’ya olmuştu. Muammer abi bana mutlaka gel, burası kolay, korkma yaparsın demişti. Ben de onun gazıyla geldim ve geldiğim için çok mutluyum. İyi ki gelmişim. İyi ki sizleri tanımışım. Her şey için teşekkür ederim, beni böyle bir aileye kabul ettiğiniz için.

Ufuk Demirel: Adım Ufuk Demirel. Ben asker adamım, yaklaşık olarak 40 yıl çalışmışlığım vardı, sonunda emekli oldum. Ben bu gruba 6 ay kadar önce katıldım. Benim bisiklet dünyam yoktu. Farklı dünyaların adamıyım. Şu ana kadar böyle bir grup ile bir bisiklet gezisine çıkmamıştım. Bisikleti sevdim. Yeni bisiklet aldım. Bisikleti öğrendim daha doğrusu. Bisiklet ile çok güzel arkadaşlıklar edindim. Bu süreç içinde bu tura da katıldım. Benim hayatımda çok renkli bir dönem oldu. Dolayısıyla sizleri tanımaktan, sizlerle gelmekten, hatta bundan sonraki turlara katılmaktan çok büyük mutluluk alacağım. Hayatımın ikinci baharını çok keyifli yaşıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.

Gülçin Bektaşlar: Bisiklet sürmeyi biliyorum ama sizin gibi profesyonel değilim. Ama kafaya koyduk… Bir bisiklet alınıp aranıza katılacağım. Böyle olmuyor. Çok zor oldu bugün, yollarda kaldık değil mi Nilsu? Bir dahaki turlarda ben de bisikletimle katılmak isterim. Teşekkür ederim.

Nilsu Kara: Adım Nilsu Kara. 11 yaşındayım. Daha bir iş sahibi olmadım. Altı yaşımda babam sayesinde Karşıyaka’da bisiklet sürmeyi öğrendim. Şu an sizlerle birlikte olduğum için çok mutluyum. Hepinizi tanıdım. Özellikle Züleyha ablayı tanıdığım için çok mutluyum. Mesela bugün Gülçin abla ile çok eğlendik. O kilometrelerce yolu nasıl yürüdüğümüzü hala bilmiyorum ama onunla birlikte “best friends” olduk. Gerçekten çok iyi bir tur arkadaşı. Onu çok seviyorum. Hepinizi ayrı ayrı seviyorum. Sizlerle bisiklet sürmek çok güzel. İlk turumu Çandarlı’ya babamla birlikte tandem ile yapmıştım. Orada beraber yüzmüştük, denize girmiştik. Burada yeni tanıdığım arkadaşlar oldu. Bike İzmir ailesi bana yeni bir sevinç getirdi gerçekten. Çanakkale’ye hiç gelmemiştim. Burada olduğum için çok mutluyum. Bana Çanakkale’den sürekli bahsediyorlardı. Geleyim geleyim dedim ve geldiğimde de burada doğayı gördüm. Sizlerle birlikte Çanakkale’de oldum. Şu an çok mutluyum ve hepinizi çok seviyorum.

Züleyha Dikbaş: Adım Züleyha Dikbaş. Kimya mühendisiyim. 18 yıllık aktif çalışma hayatından sonra son bir aydır ilk defa işe gitmiyorum. Bu zamanı da bisiklete binerek, yani en sevdiğim işi yaparak geçiriyorum. Tabii ki en büyük destekçim Mustafa Kemal oluyor. Hem bisikleti bana sevdiren ve hem de hayatıma bu kadar alabilmemi sağlayan kişidir. 2016 Ekim ayında ilk defa bir Sığacık turunda tanıştık. O günden beri de hiç ayrılmadık. Gerçekten bisiklet için yapılacak o kadar çok proje var ki… Kendisi de, ben de o kadar heyecanlıyız ki… O heyecanla birlikte, grup için, yani sizler için, sevdiklerimiz için emek veriyoruz. BikePedia bunlardan bir tanesi. Birçok arkadaşımız bu işte, aramızda olan Kerem de bu arkadaşlarımızdan bir tanesi. Bizimle hem bisiklet sürüyor, hem de dergiye destek veriyor. Enerjimiz zaten tamamen bisiklet üzerine. Etkinlikler olsun, turlar olsun, festivaller olsun… Çok daha güzel aktiviteler gelecek diyorum. Bizimle kalın!.