Potasyum vücudun doğru şekilde çalışmasında görevli zorunlu bir mineraldir. Potasyum vücut sıvı basıncı ve elektrolit dengesi için gerekli bir mineraldir. Potasyum ve sodyum arasındaki denge sayesinde hücre işlerinin düzgün işlemesini sağlayan elektrik oluşur. Bu elektrik sinirlerin uyarılmasını ve kasların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Potasyum ve sodyum arasındaki denge bozulması ve beyne yeterince oksijen gitmemesi durumunda kalp ritmi bozulmuş olacaktır. Bu da özellikle sporcular için oldukça riskli bir durumdur. 

Ancak bilinmelidir ki, potasyumun vücutta az olması kadar gereğinden fazla olması da sağlık sorunlarına neden olmaktadır. 

Faydaları nelerdir?

Kas sağlığında etkilidir – Kasların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için hücre içinde potasyuma ihtiyaç vardır. İhtiyaçtan fazla veya az olan bu mineraller kas sağlığında problemlere yol açabilir.

Hipertansiyonu önler – Fazla miktarda tuz içeren besinler hipertansiyona neden olabileceği gibi potasyumu içeren besinlerin az kullanımı de hipertansiyona neden olabilir. Potasyum eksikliği yaşayan kişilerde yüksek tansiyon, kalp krizi ve inmelere daha sık rastlanmaktadır.

Osteoporozu önler – İlerleyen yaş ile beraber kemiklerin kırılganlığında artmalar gözlenebilir. Özellikle et ve süt tüketimine özen gösterilmemesi potasyum içeren besinlerin eksik tüketilmesi vücutta gereğinden fazla asit oluşumuna ve kemiklerin kırılganlığının artmasına sebep olur. 

İhtiyaç nasıl karşılanır?

Yeterli ve dengeli bir beslenme programı benimseniyor ve her besin ögesinden doğru bir şekilde alınıyorsa bu mineralin eksikliği çok fazla görülmemektedir. Öncelikle beslenme planınızın dengeli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yetişkinler için günlük 2-4 gram potasyum alınması yeterlidir. 

Potasyum eksikliğinde neler yaşanır?

    • Kaslarda güçsüzlük ve kramplar

    • Yorgunluk 

    • Tansiyon yüksekliği 

    • Solunum yetmezliği

    • Çarpıntılar, EKG de değişiklikler

    • Büyümede oluşan gerilik

    • Kabızlık ve bağırsak problemleri

En Zengin Potasyum Kaynakları

Tatlı patates: 100 gram tatlı patates yaklaşık olarak 230 mg potasyum içermektedir. Günlük ihtiyacımızın %6’sını karşılar. Ayrıca içeriğinde yüksek lif ve A vitamini vardır.

Muz: Çok iyi bir lif kaynağı olan muzun 100 gramı yaklaşık olarak 358 mg potasyum içerir. Günlük ihtiyacın %10’unu karşılamaktadır. Aynı zamanda B6 vitamini, C vitamini ve magnezyumdan da oldukça zengindir.

Ispanak: 100 gram ıspanak yaklaşık olarak 466 mg potasyum içerir. Bu değer, günlük ihtiyacın yaklaşık %13’ünü karşılamaktadır. İçerdiği lif ve potasyum bakımından da kesinlikle alınması gereken besinler arasında yerini almaktadır.

Yoğurt: Probiyotik içeriği yüksek olan yoğurdun 100 gramında yaklaşık olarak 149 mg potasyum minerali vardır. Potasyum içeriği yeşil sebzeler kadar güçlü olmasa da günlük ihtiyacın %5’ini karşılar.

Somon Balığı: Balığın omega-3 içeriğinin yüksek olduğunu herkes biliyor ancak bu içeriğinin yanı sıra güçlü bir potasyum kaynağıdır. 100 gram somon balığı yaklaşık olarak 460 mg potasyum içerir. Bu miktar günlük ihtiyacın %13’ünü karşılamaktadır.

İncir:  Potasyumdan oldukça zengin bir meyvedir. 100 gramında yaklaşık olarak 680 mg bulunur. Aynı zamanda zengin C vitamini kaynağı olan incir sodyum ve magnezyumdan da zengindir.

Hurma: Fosfor ve kalsiyum içeriği yüksek olan hurmanın 100 gramı yaklaşık 680 mg potasyum içerir. Bu değer de oldukça iyi bir potasyum kaynağı olduğunun göstergesidir.

Brokoli: 100 gram brokoli yaklaşık olarak 316 mg potasyum içermektedir. Bu miktar günlük ihtiyacın %9’unu karşılamaktadır. C vitamini içeriği de yüksek olan brokoli hem kas sağlığı hem bağışıklık sistemi için önemli bir sebzedir. 

Diyetisyen Deniz Zünbülcan