Bu yazımızda güzel bir italyanı inceliyoruz. Wilier italyan bir marka olup, özel tasarımı ile bir numaradır. Hiç bir marka bu şekilde bir renkler sağlayamıyor. Ramato rengi ile çok özel Wilier Cento10PRO huzurlarınızda. Bu bisikleti Çeşme Gran Fondo tanıtım alanında görmüş ve epey merak etmiştik. Bu sayımızda sizler için inceleme fırsatı bulduk.

Öncelikle donanım özelliklerine bakalım. Cento10PRO fabrikadan Shimano Ultegra Di2 set ile çıkmış olsa da incelediğimiz bisikletin kullanıcısı aynakolu güç ölçme özelliği olan 53-39 oranındaki Shimano DuraAce FC-R9100-P ile değiştirmiş. Kaset olarak 11-28 oranında son seri Ultegra kullanıldığını gördük. Sistemin Di2 olduğunu söylemiştik, yani vites geçişleri aktarma kablosu ile değil de elektronik motorlarla yapılıyor. Bu sayede seri vites geçişleri elde ediyorsunuz. Arka aktarıcı oldukça sessizdi, ön aktarıcı ise bir o kadar sesliydi. Shimano Di2 sisteminin sonraki nesillerinde bu sesin azalacağını düşünüyoruz. Yeni nesil hidrolik Ultegra disk frenler soğutmalı DuraAce rotorlar ile desteklenmiş. Önde 160 mm ve arkada ise 140 mm çapında rotorlar görev yapıyor. Jant seti olarak Mavic Cosmic Pro SL seçilmiş. Kadro ve jant seti sokma mil uyumlu, bu sayede jantın kadroya oturması ve güvenli sürüş garantilenmiş oluyor.

Arkada Continental GP5000 önde ise Mavic Yksion Pro 700×25 ebadında lastikler bisikletin yerle olan temasını sağlıyor. Wilier Alabarda gidon, gidon boynu ile entegre ve içinden kabloların geçmesi için özel kanallar var. Aynı zamanda Shimano Di2 şarj ve ayar kutusu da gidonun sağ ucunda yer alıyor. Sele borusu Ritchey ve Wilier’in ortak çalışması ile üretilmiş. Kadro hava direnci düşük olacak şekilde tasarlanmış. Ağırlık olarak kadroda 990 gram ve maşada 350 gram değerleri oldukça iddialı. Toplamda 7.4 kg ağırlığa sahip bisikletin hem aero, hem power metreli hem de disk frenli olduğu göze alındığında hafif olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi gelelim bu incelemedeki hem dikkat çeken hem de fiyatıyla sizi epey şaşırtacak özelliğe. “Ramato rengi”. Wilier bu rengi Cento10PRO modelini satarken tercihe göre alınabilir kategorisinde tutuyor. Sebebi ise 1500€ fiyata sahip olması. Evet yanlış okumadınız, bu renge sahip olmak için bisikletin fiyatı üzerine 1500€ ödemeniz gerekiyor. Bir boya için neden bu kadar para verelim diye düşünenler olacağını biliyoruz ama bu bisiklet bir italyan. İtalyanları diğer markalardan ayıran en önemli özellik görsel güzelliğe olan düşkünlük diyebiliriz.

Bisikletin teknik özelliklerini anlattığımıza göre sürüş tecrübelerimize geçebiliriz. Wilier Cento10PRO’nun kadro ve maşasının epey hafif olduğunu söylemiştik. Çok hafif bisikletler genelde yüksek güç altında esnemeye meyillidir.

Özellikle disk frenli modellerde bu kendini güçlü pedallama altında diske sürtme sesi ile belli eder. Wilier Cento10PRO’da buna rastlamadık. Bisiklet hem hafif hem de oldukça rijit. Wahoo Kickr’ı incelerken üzerine Cento10PRO’yu taktık. Orada bağlıyken bile herhangi bir esneme gerçekleşmedi. Cento10PRO sürüş esnasında hareketlerinize çok çabuk tepki verebilen atik bir bisiklet.

En büyük özelliği ise vites sisteminin wireless yani kablosuz olması. Vites değiştirdiğinizde kadronun içinde bulunan güç ünitesi devreye girerek vites değiştiriliyor. Sadece frenler için kablo kullanılmış.

Ancak onlar da içeriden geçilrilerek hiçbir şekilde görünmemesi sağlanmış.

Sadece boyası bile 1500€ olan bir bisikletin fiyatının da ile uçuk bir seviyede olacağını tahmin etmişsinizdir. İncelemesini yaptığımız Wilier Cento10PRO üzerindeki donanım ile yaklaşık 9000€ gibi bir fiyata sahip.