Daha önceki yazılarda “Strava’da Hile Yapan Bisikletçiler” başlığı ile bu konuya giriş yapmıştık. Şimdi bu tipteki insanlara karşı ne yapılabilir, onu göreceğiz. Hile yaptığından GERÇEKTEN EMİN OLDUĞUNUZ birisine flag atmak bu işin olmazsa olmazıdır. En ufak bir şüpheniz varsa yapmayınız.

Hile yapan kişi aslında bir emek hırsızıdır. Sizin o sürüşten önce tüm yedikleriniz, okuduklarınız, planlarınız, uykusuzluklarınız, başka sosyal aktivitelerden mahrum kalmanız, harcadığınız paralar, sayısız antrenmanlarınız ile sürüş esnasındaki alnınızdan akan ter, nefes nefese kalmanız, belki de +180 nabızla kendinizi riske sokmanız dahil hepsini bir araba arkasında veya araç içinde sizden daha hızlı bir derece yaparak sizden çalmış oluyor. Sakın peşini bırakmayın. Flag atmak için Strava hesabınıza erişirken telefon aplikasyonu değil de bilgisayar üzerinden yapmalısınız. Şu anda sadece bu yol mevcut. İlgili emek hırsızının, hile olduğuna dair kesinlikle emin olduğunuz turuna geldikten sonra sol tarafta yatayda ardışık içi boş 3 nokta olan kutucuğa tıklayın (Bakınız: Şekil-1).

Daha sonra, ekrana gelen sayfada “Flag” yazan kutucuğa tıklayın (Bakınız: Şekil-2).

Şimdi ekranımıza gelen son sayfada şikayet kısmını tamamlayacağız. Aşağıda bulunan resimde(Bakınız: Şekil-3) sol üstte yeşil renkle “1” olarak işaretlenmiş kısımda neden flag attığınızı belirteceksiniz. Örnek olarak işaretlediğimiz seçenekte “Activity was in a vehicle” yani “etkinlik araç içinde yapılmış” yazmaktadır. Genelde bu seçenek en çok karşılaşacağımız durum olacaktır. Diğer seçenekler ise sırasıyla “yanlış etkinlik tipi”, “bozuk GPS verisi”, “diğer” şeklindedir.

Sağda ortada bulunan ve yeşil renkle “2” olarak işaretlenmiş kısımda ise tam olarak neden böyle düşündüğünüzü yazın diyor. Google Translate’i kullanarak, Türkçe imla kurallarına uygun cümle yazarsanız hatasız İngilizce çeviri alabilirsiniz. Kısa cümleler olsun ve nokta kullanarak kısa kısa cümleleri ayırın. Uzun cümleler, virgülle birleştirmeler ve hatalı Türkçe bilgisi yanlış tercümeye sebep olacaktır. Ya da daha kolayı bu örnekteki cümlenin aynısını kullanın sadece km/saat hızını değiştirebilirsiniz. Buradaki örnekte “The cyclist seems to be riding uphill with a speed of 70 km/hour” yazılıdır, bunu Türkçe’ye çevirirsek, “Bisikletçi yokuş yukarı 70 km/saat hızla sürüyor gözükmektedir” anlamına gelir. Buradaki “70” yerine sizin yakaladığınız hilecinin süratini yazarsanız problem hallolacaktır.

Ve nihayet son butona geliyoruz, en altta solda, yeşil renkle “2” olarak işaretlenmiş kısımda “Flag” yazılı butona basarsanız başvurunuz tamamlanmış olacaktır.