Dünyayı etkileyen koronavirüs salgını yüzünden hergün ülkeler yeni yeni önlemler almaya devam ediyor. Bunların en başında olanı sokağa çıkma yasağı tabi ki. Ülkemizde de tedbir amaçlı çeşitli önlemler alınmaya devam edilse de sokağa çıkma yasağıyla ilgili henüz bir kısıtlama gelmedi. Bu yasak gelmese de doğal olarak hepimiz dışarı çıkmaya korkuyoruz ve günümüzü evde geçiriyoruz. Bisiklet sporu ile uğraşıyor olabilir ve şu anda dışarıda bisiklet kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Fakat bu sizi kısıtlamasın. Formdan düşmemek için evde de küçük antrenmanlar yapabilirsiniz.

Eğer evde trainer sahibi değilseniz sevdiğiniz müzikleri ayarlayıp kulaklığınızı takın ve yumuşak bir zemine sırt üstü yatın. Sonra ayaklarınızı ve ellerinizi havaya kaldırarak bisiklet kullanır pozisyona getirin. Öncelikle pedal çeviriyormuş gibi ayaklarınızı havada yavaş yavaş çevirmeye başlayın. Gözlerinizi kapatın ve güzel bir mekandan geçtiğinizi hayal edin kulağınızdaki müzik eşliğinde. Sonra yavaş yavaş ayaklarınızı hızlandırarak pedal çevirme pozisyonuna devam edin. Hızlandıkça önünüzdeki rakipleri birer birer geçtiğinizi hayal etmeye devam edin. Evet şimdi alnınızdan boncuk boncuk terler damlayacak ve vücudunuzun her alanının çalıştığını hissedeceksiniz.

Sonrasında biraz dinlenin, kendinize sevdiğiniz meyvelerden güzel bir içecek hazırlayın ve yudumlayın. İçeceğinizi yudumlarken elinize bir kitap alıp okuyabilir veya bisiklete bindiğiniz zaman gittiğiniz rotaları gözden geçirebilir veya yeni rotaları araştırabilirsiniz.

Evinizde ağırlıklar olmasa da güçlenmek için YouTube yardımıyla videolar izleyip bunların size uygun olanını gün içerisinde yapabilirsiniz.

Bisikletinizin karşısına geçip ona uzun uzun bakın ve her noktasını incelemeye çalışın. Emin olun ki bugüne kadar gözden kaçırdığınız noktalar olacaktır. Belki de bu noktalar performansınızı önemli ölçüde etkileyen şeyler olabilir. Bunları düzeltme yoluna giderek eksiklikleri tamamlayabilirsiniz.

Güzel ve bisikletli günler geçirmeniz dileğiyle…