Son bir kaç aydır Dünya’yı kasıp kavuran Covid-19 virüsü Mart ayının başında ülkemizde de etkisini göstermeye başladı. Bu durum bisikletlileri de etkiledi. Her ne kadar insanlardan uzak binişler de yapılsa genellikle toplu sürüşler tercih ediliyordu. Ancak insanlarla sosyal teması en düşük seviyeye indirmek gerektiği için grup sürüşleri de iptal oldu. Sonuç olarak sürüşlere ya tek başınıza çıkacaksınız ya da bisikletinizle evde vakit geçirmenin yollarını bulacaksınız. Eğer ikinci seçeneği tercih ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle salgının yayılmasına yardımcı olmadığınız için teşekkür ederek yazımıza başlıyoruz. Bisiklet her ne kadar özgürlük olsa da bu günlerde evde geçirdiğiniz vakitlerde kafanızı dağıtmanıza yardım edebilecek yegane araçlardan birisidir.

Evde bisiklete binilir mi?

Evde bisiklete binme konusunda tercih edebileceğiniz bir kaç farklı yöntem var. Bunlardan ilki trainer kullanmak. Trainerların da birçok çeşidi var. Bütçenize göre sabit dirençli trainerlardan akıllı trainerlara kadar seçebileceğiniz sayısız model yer alıyor. Aralık 2019 sayımızda Wahoo Kickr incelemesi yapmıştık, bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eğer trainer kullanmaya sıcak bakmıyorsanız roller adı verilen bisikletin bir yere bağlanmadan sürülebildiği ekipmanları tercih edebilirsiniz. Rollerlar bisiklet üzerindeki dengeyi size kurdurduğu için duruşunuzu dengelemenizde yardımcı olur. Ancak akıllı roller gibi bir şey olmadığı için Zwift gibi uygulamaları kullanamazsınız. Ayrıca trainer ile balkonda rahatlıkla sürebilirken eğer alışık değilseniz roller sürmek tehlikeli olacaktır.

Trainer ya da roller almak istemiyorsanız bisikletin lastiklerini temizleyerek o bir türlü alışamadığınız kilitli pedala alışmaya çalışabilir ya da arkadaşlarınızla sosyal medyadan yarışabilirsiniz. Ancak bisiklet süreyim derken ev halkından tepki alabileceğinizi unutmayın.

Evde bisikletle başka ne yapılabilir?

Bisikletinizi uzun zamandır detaylı bir şekilde temizlememiş olabilirsiniz. Hatta zincirde kaç bakla olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Ama üzülmeyin evde bunları yapmak için de yeterli zamanınız olacak. Ekim 2019 sayımızda bisiklet temizleme üzerine detaylı bir makale yayınlamıştık. Buradaki talimatlarla bisikletinizi ilk günkü temizliğine getirebilirsiniz. Vites ve fren ayarlarınızı baştan yapabilirsiniz. Hatta dayanamayıp bizim yaptığımız gibi jant setini baştan örebilirsiniz.

Bisiklet bitti ama bisiklete doymadık diyorsanız…

Halihazırda yeni bir yarış yapılamadığı için YouTube gibi platformlarda geçmiş yarışların tekrarlarını izleyebilirsiniz. Hatta olayı bir adım ileri taşıyarak bisikletler hakkında bilgilendirici videolar ve farklı disiplinlerin yarışlarını izleyebilirsiniz.