Veloturk, bisiklet tutkusunun bir araya getirdiği beş kişiden oluşuyor: Sarper Günsal, Arda Türkmen, Okan Can Yantır, Berkem Ceylan, Aydın Diricanlı. Profesyonel iş yaşamları dışında yıl boyunca Avrupa’da zorlu yarışlara katılıp sosyal farkındalık yaratmayı, sponsor markaların desteğiyle doğu ve güneydoğu Anadolu’daki çocukları karne hediyesi bisikletleriyle buluşturabilmeyi amaçlıyor. Veloturk Gran Fondo “Bir Çocuk Gülerse Dünya Güler” projesine destek için tüm bisikletlileri pedal çevirmeye çağırıyor.

2-3 Kasım tarihlerinde Çeşme, 4. Kez Veloturk Gran Fondo’ya ev sahipliği yaptı. İki ayrı sürüş parkuru organizasyonu olan yarışta, Lapierre uzun parkur ve Toyota Hybrid kısa parkur sürüşleri gerçekleştirildi. Sabah saat 8:00’de uzun parkur, 9:00’da ise kısa parkur başlama düdüğü çalındı. Her iki parkurda da nötral start verildi. Nötral start, başlangıçtan sonra 1.5 km boyunca hakem aracının arkasından sabit hızla giden bisikletlilerin homojen olarak bir başlangıç yapması ve bu sırada da seyircilerin start izleme keyfini sindirerek yaşaması sağlıyor. Öndeki araçtan damalı bayrak sallanır sallanmaz bisikletliler serbest kalarak, atak yapıyor ve hemen ön grubu oluşturmaya çalışıyorlar. Bu sene, geçmiş senelere göre hava çok iyiydi, yani hem sıcaklık hem de rüzgar açısından tüm bisikletlilerin yanındaydı. Bu sebepten çok yorucu geçmeyen sürüş performansı, bisikletlilerin daha çok dayanıklılık ve rampa performanslarına kaldı. 

Kısa parkurda bir, uzun parkurda ise iki beslenme istasyonu vardı. Yarışçılar bu noktalarda, durarak su ve gıda ikmali yapabildiler. Yarışlar, Veloturk Gran Fondo Çeşme Youtube kanalından Sarper Ünsal ve Berkem Ceylan sunuculuğunda canlı olarak yayınlandı. Böylece Türkiye’de ilk kez bir Gran Fondo yarışı canlı yayınla seyircilere ulaşmış oldu. 

Bike Pedia ekibi olarak biz de oradaydık. Cumartesi günü Expo alanında bulunan destekçilerin standlarını ziyaret ederek bazıları ile röportaj yapma şansımız oldu. Ayrıca Bike Pedia’nın medya sponsoru olduğu Bike İzmir yarış takımı da kısa parkurda yarış koştu. Bike İzmir takımı, organizasyonun bir parçası olan ve Cumartesi günü düzenlenen teknik toplantıya katılarak parkur hakkında genel bilgilendirme, riskli noktalar, güvenlik, acil durumlar gibi merak edilen tüm sorular hakkında bilgi aldı. Bike İzmir’e forma ve ulaşım sponsoru olan “Unique Identification” ve “Bilicra” markalarının tanıtım ekibi de aramızdaydı. 

8 sporcu ile yarışa katılan Bike İzmir takımı yarışçıları kısa parkurda Mustafa Kemal Kara, Züleyha Dikbaş, Tanju Taşcılar, Mustafa Varol Aşıbol, Erkan Yener, Sertan Türközü, Güray Gündüz ve uzun parkurda koşan Erdem Atasagun idi. Bike İzmir yarış takımı, iki kürsü alarak yarışı tamamladı. Sporculardan Züleyha Dikbaş master kadınlarda kendi yaş kategorisinde 1., Tanju Taşcılar ise 60-64 yaş master erkekler kategorisinde 2. oldu. Seneye fazlasını yapabilmek dileğiyle.

Lapierre uzun parkur, Çeşme merkezden başlayarak, nefes kesen manzaralarıyla yarım adayı turlayan 100 km’lik rotaydı. Bu parkurda toplam 488 bisikletli yarıştı ancak 439 bisikletli parkuru belirlenen zaman diliminde tamamlayabildi. Genel klasman birincisi Orvelo takımından Gökhan Uzuntaş olurken, ikinci Yunan koşucu Porto Leone takımından Martinos Moutsios, üçüncü ise İzgem sporcusu Turgay Germen oldu. En iyi bitirme süresi 02:42:39,75 oldu. 

Toyota Hybrid kısa parkur, yine uzun parkur ile aynı başlangıç noktasından çıkış yapan, uzun parkur ile kısmen aynı yoldan sürülen ancak 47 km’lik daha kısa bir rotaydı. Kısa parkurda 731 katılımcının 686’sı parkuru belirlenen zamanda sorunsuz tamamladı. 

Genel klasman birincisi Carraro takımından Kaan Soylu Özkalbim olurken, ikinci Trakya Bisiklet Kulübünden Mustafa Yıldız, üçüncü ise Smyrna Train takımından Süleyman Çelikkaya oldu. Kısa parkuru en iyi bitirme süresi ise 1:13:10,91 oldu.

Paralimpik sporcuların da yarıştığı bu parkurda S2R Team den Halil Fatih Akbaş 1:33:08,68 süre ile 1. olurken, ferdi sporcu Abdulkadir Özoğul 2. Eş Pedal Manisa’dan Kudret Arabacı ve Utkuhan Baydar ise 3. oldu.