Geçtiğimiz 6-8 Mart tarihleri arasında İzmir’de ilk defa bir enduro mtb festivali düzenlendi. Daha önce enduro dağ bisikleti disiplinini anlatırken Kemer DownOlympos’u örnek olarak göstermiş, ancak son yıllarda gerçekleştirilemediğinden bahsetmiştik. Enduro rekabeti özlemimiz G2G İzmir Enduro MTB Festivali ile son bulmuş oldu. Üç yanı dağlarla kaplı güzel İzmir’in doğası dağ bisikleti için zaten çok elverişliydi. 4 ay gibi kısa bir sürede hazırlıkların tamamlandığı bu festivalde bakın neler oldu.

Öncelikle G2G’nin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Get 2 Gether açılımına sahip G2G gelin birlik olalım anlamına geliyor. Halihazırda enduro yarışlarının düzenlenmekte olduğu Yunanistan’ın Midilli adasından yükselen G2G serisi İzmir, Kos ve Leros ayakları ile toplamda 4 etkinlikten oluşuyor.

İzmir’de gerçekleştirilen festival üç günde gerçekleşti. 6 Mart Cuma günü önceki gün yağan yağmurun etkisi ile ıslak zeminde gerçekleşen antrenmanlar binicileri bir miktar korkuttuysa da öğleden sonra etkisini gösteren güneş zemini kurutmaya başladı. Balçova Termal Otel’in girişindeki açıklıkta festival alanı kuruldu. Bu alanda Bisan, Shimano, Carraro gibi bisikletle ilgili markalar stand açarken yiyecek içecek ihtiyaçları için Veysi’s Döner, Pınar Protein, Redbull, Kuru Kahveci Mehmet Efendi ve Kepler yerlerini aldı. Aynı zamanda el işi malzemelerin de satıldığı alanlar vardı. Sporcular antrenman için arazide değilken bu alanda ihtiyaçlarını giderdi ve eğlendi.

İkinci gün olan 7 Mart cumartesi festival alanı cıvıl cıvıldı. Cuma akşamı İzmir’e gelen katılımcılar ve hafta içi iş yerinden ayrılamayanların da katılımıyla festival alanı tam gaz ilerlerken antrenmanlar da devam ediyordu. Saat 15:00 itibariyle sıralama turları için Balçova Terapi Ormanı’nın 900. metresine toplanan sporcular bir bir sıralama parkuruna giriş yaptılar. Sporcular sıralama sürüşünün ardından teknik toplantı için Balçova Belediyesi Spor Kompleksi’nde toplandılar. Teknik toplantıda genel kurallar ve festival akışı hakkında bilgiler verildi. Toplantı çıkışında tüm katılımcıların çıkış süreleri asılıydı. Sporcular çıkış süreleri ile birlikte büyük gün öncesinde dinlenmek üzere ev ve otellerine dağıldılar.

8 Mart pazar günü saat sabah 9 itibariyle çıkışlar başlayacaktı. Bu yüzden erken saatlerde festival alanına toplanan sporcular isimlerinin okunmaya başlaması ile başlangıç çizgisine geçmeye başladı. Bu sırada festival alanı da yavaş yavaş kalabalıklaşmaya başlamıştı. Normalde pazar günleri zaten kalabalık olan Balçova Terapi Ormanı ve girişi bugün festival sebebiyle daha da doluydu. Sıralama turunda en hızlı süreyi yapan ilk 10 sporcu saat 09:00’da çıkışını gerçekleştirdi. Katılımcılar her 10 dakikada bir 10’arlı gruplarla çıkışlarını gerçekleştirdiler. İlk olarak “Teknik Parkur” isimli birinci etabın başına tırmanış yaptılar. Buradan inenler G2G’nin düzenlenmesini sağlayan Titos Chatzelis’in adından isimlendirilen Tito’ya yani ikinci parkura tırmanmaya başladılar. Buradan Balçova Terapi Ormanı’nın 9. kilometresine inen sporcular “Behzat2 yani sonuncu parkura tırmanmaya başladılar. 

Bu sıralarda festival alanında gençlerin sevgilisi Burak Uzun ile Ödüllü Bunny Hop Yarışması ve Zumba Etkinliği yapılıyordu. İnsanlar merak ettikleri elektrikli Bisan ve Carraro bisikletleri aynı zamanda da en yeni Shimano parçalarını denerken sponsorların sunduğu yiyeceklerden faydalanıyorlardı. Behzat parkurundan inen sporcular soluğu festival alanında aldılar. Gün içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı kumanyalar ile enerji ihtiyaçlarını gideren biniciler günün yorgunluğunu burada attılar. Saat 16:00 sularında kürsü önünde toplanan sporcular Downhill, Women, Junior (15-21), Men (22-38), Master (39-46), Veteran (47+), Hardtail ve E-Bike kategorilerinde madalyalarını aldılar.

Festivali düzenleyen Muğla MTB Derneği’nden Ali Karakçı, Sakin Ev Alaçatı’dan Berke İskit, İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Narlıdere Belediyesi, Balçova Belediyesi ve tüm sponsorlara teşekkür ediyoruz.

Women

1. Rafiye Başat

2. Sibel Öcal Berk

3. Binnur Özyilmaz

4. Renata Eremeeva

Junior (15-21)

1. Emir Melik Peker

2. Eren Özsarı

3. Arif Tunç

4. Ahmet Bilal Yalçın

5. Bahadir Yıldırım

6. Yalın Parlar

Men (22-38)

1. Dinçer Ünsal

2. Ramazan Emre İçöz

3. Tarık Gür

4. Kirill Cherkashenko

5. Mustafa Özyılmaz

6. Baran Keskin

Master (39-46)

1. Osman Minta

2. Eren Tigrel

3. Gökmen Binici

4. Sadık Umut Sunay

5. Mutlu Kurga

6. Ömer Nizam

Veteran (47+)

1. Adem Karacaoğlu

2. Erman Balkın

3. Selim Şenok

4. Michael Memakis

5. Hasan Giritligil

6. Mehmet Avni Berk

Hardtail

1. Cenk Muharrem Sezgin

2. Ozan Sefer Kurşun

3. Gökhan Göker

4. Erkan Bozardıç

E-Bike

1. Turgay Germen

2. Aybars Öge Sürücü