Kitaplık

Yeni yılın ilk sayısında, rüzgâra karşı yürüyen bir kadının,  destansı hikâyesini,  dünya turunu ve dünya rekorunu kaleme aldığı kitabının tanıtımını yapacağız. Julina Buhring  dünyanın etrafını demir atıyla turlamaya çıkarken herkesin gittiği yönün tam tersine gitmeye karar veriyor. Dünyanın dönüş yönünün aksine, doğudan batıya…

Juliana Buhring’in rüzgâra karşı yola çıkıp dünya rekoru ile bitirdiği turu hayatının da özeti gibi. Keza o sadece pedalını rüzgâra karşı çevirmiyor, hayatı boyunca da rüzgara karşı yürüyor veya yürümek zorunda kalıyor. Belki de tam da bu sebeple dünya turu denemesini rüzgâra karşı gerçekleştiriyor. Dünya kendi ekseninde batıdan doğuya doğru döndüğü için hakim rüzgârlar da bu yönde akıyor ve Julina Buhring yüzünü rüzgârlara dönerek, rüzgarı arkasına almanın vereceği konfordan vazgeçip zorluklara meydan okumak ister gibi yola çıkıyor. Dünyanın etrafını dolanmaya karar verişi, kaybettiği arkadaşının yasını tutma biçimi gibi sanki! Şaşırtıcı, şok edici ve saygı duyulası.  

Julina Buhring bu tura karar verdiğinde aslında doğru düzgün bisiklet sürmeyi bile bilmiyor. Bir dönem dünya üzerinde epeyce yaygınlaşmış tarikatlardan biri olan “Tanrının Çocukları” tarikatının kucağında büyüyor. 17 kardeş ve tarikat ortamının getirdiği zorluklar yetmezmiş gibi, bir türlü ulaşamadığı anne ve baba sevgisinin eksikliğine eklenen, bir de tarikatın çeşitli ülkelerdeki kamplarında gezinerek yüreğine eklediği köksüzlük duygusu olmuş. Julina, hayatında saydığımız tüm bu olumsuzlukları dünya turunda tam anlamıyla avantaja çevirmeyi başarıyor. 

Julina Buhring dünyanın etrafını bisikletle turlamaya çıkarken herkesin gittiği yönün tam tersine gitmeye karar veriyor, yani doğudan batıya.

Kitap ilerledikçe hayatının getirdiklerini ve köksüzlüğü dünya vatandaşlığına aile sevgisinin eksikliğini çok sayıda kardeşi ile dayanışarak, yalnızlığı ayakları üzerinde durmaya çevirerek aşıyor. Yaşam içinde negatif duran olayların nasıl olumluya çevrilebileceğini fark ediyorsunuz ve rüzgara karşı pedal çevirdikçe dünya turu Julina için adeta terapiye dönüşüyor.

Julina Buhring seyahatinde önemli deneyimleri bizlerle paylaşıyor. Bir dünya turunda ihtiyaç duyacağınız çok önemli bilgilerle eşsiz bir deneyime şahitlik ederken sıcacık bir duyguyla, rüzgara inat Julina’nın arkasından, selesinden iterek  ona yardım etmek istiyorsunuz. Kitap bu yönüyle çok başarılı bir çeviri olmuş. Özellikle ülkemizden geçerken yaptığı övgüler ve dikkate değer eleştiriler tabii ki pür dikkat kesildiğimiz yerler oluyor. 

Juliana Buhring turunu bitirdiğinde yasını tutmuş, terapisini tamamlamış ve yenilenmiş bir insan olarak yaşamına yeni bir yön çiziyor. Bir kadının yasını tutarken dünyaya meydan okuyuşunu nasıl sıradan bir uğraş haline getirdiğini anlattığı bu kitabı bitirdiğinizde tepeden tırnağa saygı ile dolacaksınız.  

KİTABIN KÜNYESİ

ADI: Rüzgara Karşı

YAZARI: JULIANA Buhring

YAYINEVİ: GARAJ YAYINLARI

BİRİNCİ BASKI: NİSAN 2019

SAYFA SAYISI: 232