Şehir bisikletleri her an binebileceğiniz, çarşıya pazara ve hatta dışarı çıkarken yanınıza alıp motorlu taşıt yerine kullanabileceğiniz kompleks amortisör donanımlarına sahip olmayan vasıtalardır. Bu sayede uzun vadede az bakım ile sorunsuz sürüşler gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bagaj bağlama yerleri ile yük taşımanıza da imkan tanırlar. Bu incelememizde şehir bisikletlerinin güzel bir örneği ile karşınızdayız; işte karşınızda Peugeot T11.

Önce kısaca bir donanıma bakalım. Vites olarak 3×9 tamamen Shimano sisteme sahip. Arka aktarıcı Shimano Deore seçilmiş, geri kalan parçalar yeni seri Shimano Altus. 48-36-26 oranındaki aynakol 11-32 kaset ile desteklenmiş. Bu oranlar ile sorunsuz bir şekilde yokuş da çıkabilirsiniz düz yolda da seyahat edebilirsiniz. Shimano’nun MT-200 hidrolik disk fren seti kullanılan bisikletin fren gücü göz dolduruyor. Kadro ve maşa 6061 alüminyum malzemeden üretilmiş. Üzerine sağlam ve kaliteli bir boya yapılmış. 28” ebadındaki alüminyum alaşım jantlarda Schwalbe Lugano 700×30 dış lastikler kullanılmış. Bu lastikler aynı zamanda K-Guard korumaya sahip. K-Guard Schwalbe’nin üçüncü kademeden koruma seviyesidir. Dış lastiğin örgüsü ile yere basan malzeme arasında ek olarak kevlar bir tabaka yer alır. Bu sayede lastik patlamaya delinmeye karşı daha dayanıklı olur. Bisiklet modern bir geometride Fransa’da tasarlanmış. Modern tasarımda bahsi geçen hususlar gidon genişliği ve üst borunun uzun olması gibi parametrelerdir. Bunlar sayesinde daha rahat sürüş ve yüksek hızlarda hakimiyet kazanırsınız. Bisiklet iki boyda satışa sunulmuş durumda: 495 ve 535mm. Boyunuza uygun olan modele yerinde görerek karar vermeniz yerinde olacaktır.

Şimdi gelelim sürüş deneyimi ve BikePedia’nın Peugeot T11 hakkındaki düşüncelerine. Öncelikle bisikletin çok şık durduğuna değinelim. Renk seçimi desenlerin yerleşimi ve mat üzerindeki vernikli detaylar hoşumuza gitti. Kadroya iki adet matara kafesi takabiliyorsunuz. Ayrıca önde ve arkada bagaj takma seçeneğine de sahipsiniz. Tekerleklerin fabrikadan zırhlı ve Schwalbe gelmesi büyük bir artı. Şehir içinde kullanılacak bir bisiklette normal şartlarda ilk satın alacağınız aksesuar zırhlı lastik olmalıdır. Tüm bunların dışında Sele ve elcik seçiminin de kaliteli markalardan seçilmiş olması yine bir artı puan. Bu sayede Peugeot T11’i satın alıp yola çıktığınızda daha az masrafınız olacak. Bisikletin amortisörünün olmaması ilk bakışta dezavantaj gibi gözükse de pedallarken enerjinizin direkt olarak tekerleklere gidiyor olması büyük bir avantaj sağlıyor. Bisikletin uzun vadede daha az sorun çıkaracak olması da cabası. Peugeot T11’i test sırasında çoğunlukla bisiklet yolları, asfalt ve arnavut kaldırımı gibi zeminlerde sürdük. Bisiklet sürüş konforu ve hızlanma konularında göz doldurucuydu. Fiyat olarak 2.450TL etikete sahip Peugeot T11’i BikePedia olarak şehir bisikleti klasmanında öneriyoruz.