Genelde taze meyve yemek için zamanı ve imkânı olmayan kişilerin, pratik olduğu için tercih ettiği kuru meyveler tam bir enerji deposudur. Daha az su içerirler fakat karbonhidrat, lif, mineral, antioksidan ve karotenoid bakımından da oldukça zengindirler. Yorgunluğa iyi geldiği için de özellikle fiziksel aktivite öncesi ve sonrasında tercih edilebilecek iyi bir besindir.

Kuru meyveler paketli alınacaksa mutlaka etiket bilgisi okunarak alınmalıdır. Şeker ilavesiz olanlar tercih edilmelidir ve paketin içerisinde olan tek madde yediğiniz kuru meyve olmalıdır. 

Taze meyvelerde olduğu gibi kuru meyvelerde de porsiyon miktarı çok önemlidir. Bazı kişiler kuru meyveleri atıştırmalık olarak görüyor ancak unutmayın ki, her yiyeceğin bir kalorisi ve şeker içeriği vardır ve fazla yenilmesinin yararlarından çok zararlarını görebilirsiniz. 

Kuru meyveler yoğun şeker içeriğinden dolayı tatlı olarak yemek için de idealdir. Kuru meyveler yaş meyvenin içerdikleri %80-%95 oranındaki suyun %10-%20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilir. Bu işlemden sonra, C vitamini kaybolur ancak diğer minerallerin korunduğu kuru meyveler, vücudu serbest radikallere karşı korurlar.

Kuru meyvelerin diğer faydaları

* Sinir sistemini korumada etkilidir.

* Demir içeriği yüksektir. Kan yapımında etkilidir ve enerji vericidir.

* Besin değeri oldukça kuvvetlidir. Potasyum, magnezyum ve çinkonun iyi kaynaklarıdır. 

* Sindirim sorunlarına iyi gelir. 

* Kuru meyveler vücuda zarar veren kansere yol açan serbest radikallere karşı koruyucudur.

* Şeker hastalığı, insülin direnci, kabızlık, grip ve böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur.

Ara öğünlerinizde mutlaka bulundurmanız gereken kuru meyveler 

Kuru Erik

Lif içeriği çok yüksektir. Lifli besinler bağırsaklardaki yağ emilimini azaltarak ve doygunluğu arttırarak da kilo vermeye yardımcı olurlar. Bu besinler ayrıca bağırsakları çalıştırarak kanserojen maddelerin vücuttan atımına da yardımcı olurlar ve yüksek kolesterolün düşürülmesinde de etkilidirler. 

Yaban Mersini

Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirmektedir. Kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenlemektedir. Kalp krizi riskini azalttığı, göz yorgunluğunu giderdiği, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği bilinmektedir. 

Kuru Kayısı 

Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir. Aynı zamanda stresi ve kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini akne gibi cilt bozukluklarını önler. Görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller, bağışıklık sistemini korur. Kayısı da lifli bir meyvedir. Lifli besinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalı oldukları kanıtlanmıştır.

Kuru Dut

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. 

Kuru İncir

İçeriğinde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral vardır. Bu sayede hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. 100gr. kuru incir yenilirse vücudun günlük gereksinimlerinden kalsiyumun %17’si, demir ve magnezyumun %30’u, fosforun %20’si, B1 vitamininin %5’i ve B2 vitamininin %4’ü karşılanmış olur. İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. 

Kuru Üzüm

Karbonhidrat içeriği nedeniyle iyi bir enerji kaynağıdır. Kuru üzüm A, B1, B2, C vitaminlerini ve demir, çinko, potasyum, magnezyum, fosfor gibi çeşitli mineralleri içerir. Kansızlık sorununa karşı koruyucu bir besindir. Kuru üzümün içindeki demir vücutta kolayca emilebilmektedir ve günlük demir ihtiyacının yaklaşık %35’i karşılanabilmektedir.

Hurma

İçerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder. Özellikle hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfat ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemlidir.

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı

Deniz Zünbülcan