İzmir’in en önemli ilçelerinden biridir Bornova. İzmir’e başka şehirlerden geldiğinizde sizi şehir merkezinde karşılayan ilk ilçedir. Gidersin, üniversiteliler unlu mamüllerde salçalı tostunu yersin, yanında çay ile ya da küçükparktaki kafelerde sohbete dalarsın. Ege Üniversitesi’nin kampüsünün de yer aldığı Bornova’da hareketli bir taşıt ve insan trafiği vardır. Bunun yanı sıra eski şehir planlamasıyla, birçok sanayi sitesi de bu ilçemizde yer almaktadır. Belki de en hareketli ilçelerden birisi olan Bornova’da bisikletli ulaşım sizce nasıldır? Eski yapılanma sebebiyle, planlanan tüm yollar ne yazık ki, bisikletli ulaşım düşünülerek yapılmamıştır. Bu sebeple Bornova’dan başka ilçe ve semtlere geçişlerde, bisikletli bireyler büyük zorluklar yaşamaktadır. 

Yeni yapılan yerel seçimler sonrası, Bornova belediye başkanı sayın Dr. Mustafa İduğ ile tanışmak istedik. Başkan ile hemen göze çarpan sportif karakteriyle, samimi ve sıcak tavrıyla sohbet etme şansını yakaladık. Tabi başkanı yakalamışken, bisikletliye bakışı ve Bornova’da bisikletli ulaşım için neler yapılabileceğini de konuşmadan edemedik. Özellikle Bornova’dan, Alsancak’a geçiş noktasındaki zorlukları dile getirdik. Sonrasında kendisinin verdiği müjde bizleri oldukça mutlu etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer ile beraber, bisikletli ulaşımın kolaylığı için, birçok paylaşımlı yol ve güvenli geçiş noktasının yapılacağını söyledi. Aynı zamanda yardıma muhtaç çocukların da bisikletle tanışabilmesi için, Bornova Belediyesi tarafından ilk etapta 200 adet bisiklet dağıtacağını ekip arkadaşlarına iletti. Yeni dönemde, bisiklet kenti olabilmek için, ilçe belediyelerinin de büyükşehir belediyesiyle beraber hareket etmesi oldukça önemli. 

Umarız ki, bu güzel müjdeli haberler bir an önce hayat bulur ve tüm bisikletli bireyler, güvenli bir şekilde, doğaya karbonmonoksit salgılamadan, ulaşımını bisikletle yapabilirler.