Tom Simpson: Bird on the Wire (Teldeki Kuş) / Andy McGrath

Tom Simpson, Britanya bisikletinin pelotondaki en önemli isimlerinden biridir. 

Tour de France’ın 1967 yılındaki yarışta hayatına kaybederek efsane bir isim haline gelen Tom simpson; bazı isimlerin de idolü haline gelmiştir. Bu isimlerden bazıları Chris Boaardman, Mark Cavendish’tir. Simpson’ın hayatını konu alan bu kitapta çocukuğundan şampiyonluğuna uzanan fotograflar ve onu tanıyan kişilerin de anlatımıyla Simpson’un hayatı hakkında bilgilere sahip olacaksınız..

Bi Tur Versene / Aydan Çelik

Fransa Turu’nu destansı bir dille anlatan Çelik, kitabın içeriğinde mizah ve bilgiyi harmanlayarak okuyucusuna sunmakta. Kitap içerisinde “Bisiklet Manifestosu”, Aydan Çelik’in anlatımı ile bisikletin özgürlük, hayal gücü, rüya gibi olduğu şeklinde dile getirilmekte. Bu kitapta anekdotlara ve bisiklet ile ilgili parçalara denk geleceksiniz. Anlatımın edebi bir dille yapılması da okuyucuyu kendine çekiyor. 

Gironimo!: Riding the Very Terrible 1914 Tour of Italy (Çok Zorlu 1914 İtalya Turu’nda Sürmek)/ Tim Moore 

Vitessiz, ahşap jantlı bisikleti ile yola çıkan Tim Moore, yanına sadece yol için harita ve gözlüğünü almıştır. Moore 1914 yılında yapılmış olan zorlu İtalya Turu’nu o ambiansı yaşamak için tekrarlamaya karar verir. 1914 yılında yapılmış olan bu turun şartlarının zorluğunu, 81 bisikletliden sadece 8 tanesinin bitişi görebilmesiyle daha net anlayabiliriz. Tim Moore turu tamamladıktan sonra ilham verici olan bu kitabı yazar.

The Hour / Michael Hutchinson

Kırılamayan bir rekoru anlatan bu kitap daha önceden yazılmış olan büyük başarılardan biraz daha farklı. 1960 yılında, o zamanın teknik ve donanımlarıyla kırılmış olan bu rekorun 2000’li yıllarda kırılmaya çalışılması ve bunda başarılı olamamalarını konu alan bu kitapta bisiklet dünyasının bu süreçte ne kadar değiştiğini ortaya koyuyor.

This Road I Ride / Juliana Buhring

Bisiklet yolculuğuna çıkmadan önce pek fazla tecrübesi olmayan Buhring, kendisini motive edecek bir kaynak bulmuştur. Katı dini inanç çervesinde yetiştirilen Buhring bu yaşantıdan kaçarak Uganda’ya gider. Orada okullara ve yetimhanelere tıbbi malzeme taşıyarak hayatına devam etmeye başlar ve o sırada ruh ikizi ile tanışır. Daha sonrasında sevgilisi bir timsah tarafından öldürülünce tekrardan hayatı alt üst olur. Fakat Buhring kendisine hedef koyarak dünyayı en hızlı dolaşan kadın olmak isdeği ile yola çıkar. Bu kitapta azim, macera, bisiklet ile ilgili konular ve  Juliana Buhring’in yolda yaşadığı hikayelere yer verilmiştir.