Bisiklet konusunda talebin artmasıyla birlikte artık yeni ihtiyaçlar da boy göstermeye başladı. Bu köşemizin ana fikri olan “Bisiklet Dostu Mekanlar” yaklaşımına uygun yerler hali ile bisikletseverler tarafından daha çok ilgi görmeye başladı. Bu noktada diğer mekanların da bu yaklaşımı sorgulamaya itmesi bizim çok hoşumuza gidiyor. Çünkü ne yazık ki bisikleti kabul etmeyen mekanlar mevcut. Bu durum ayrı bir konu. Gelelim biz bu ayki kafemize. Aslında sadece bir kafe değil, sadece bir servis noktası da değil, daha geniş kapsamlı ve farklı ihtiyaçlarınızı da karşılayabileceğiniz bir uğrak noktası. Tabi ne yazık ki pandemi sürecinden dolayı bu kısımları henüz faal değil. Soyunma odası, duş imkanı, kendi bisikletini temizlemek veya parça montajını yapabilmek gibi ihtiyaçlara da cevap vermeyi amaçlıyorlar. Buradaki çıkış noktası ben yapabiliyorsam neden bu hizmeti müşterilerime de sağlamayayım. Bunun altında Onur Bey’in aslında müşterilerine, bir müşteriden daha çok dostça bir yaklaşımın olması yatıyor.

BroBike, 2020 Ocak ayının başlarında kurulmuş. Karşıyaka’da, Alaybey girişinde oldukça güzel bir konumda kendi konseptlerine uygun bir dükkan bulunca içinde kafe de olabilecek, çok amaçlı projeyi hayata geçirmişler. Ancak hayatımızı oldukça etkileyen pandemi süreci daha önce açılış yapmalarına engel olmuş. Bu süreci, mekanın tadilatı ile uğraşarak aslında kendileri adına verimli geçirmişler diyebiliriz. BroBike, gelen bisikletlinin, bisikletini park edebileceği veya bisikletinin tamiri ve bakımı yapılırken oturup kahvesini yudumlayabileceği geniş ve de keyifli bir mekan. Bisiklet, yedek parça ya da aksesuar satışı da mevcut. Bisiklet ile ilgili mini bir alışveriş merkezi gibi diyebiliriz. 

Böyle bir ortam bulunca burada vakit geçirmek epey keyifli oluyor. Ancak yine pandemi şartlarından dolayı kafe standartlarını henüz yürürlüğe koyamamışlar. Aslında kahve makinası, espresso makinası, soğuk içecekler, sporcu içecekleri gibi malzemeler ile altyapısını hazırlamışlar. Aynı şekilde workshoplar düzenlemek, antreman eğitimleri vermek ve bisiklet yarışlarını izleme imkanı yaratmak gerçekleştirmeyi düşündükleri projelerden. Bisiklet antremanı yapan kişilere de ulaşmak. Bunun için de bir bilgi panosu üzerinde, haftalık program şeklinde bir takvim oluşturmak. Mekan içerisinde bulunması gereken kişi sayısı gibi bir sınır var iken, kafe tarafını faaliyete geçirememişler. Bunun için pandemi sürecinin atlatılması bekleniyor. Tabi bu sürecin ne zaman sonlanacağı ise belirsiz. 

BikePedia ekibi olarak “askıda ekmek”, “askıda kahve” mantığından yola çıkarak, bisiklet ile ilgili ikinci el malzemelerin paylaşımının yapılabileceği bir köşe tavsiyesinde bulunduk. Tamamen ticari amacı olmayan, ihtiyacı olan kişinin, alıp kullanmasına dayanacak bir sistem. Bu fikir çok beğenildi ve önümüzdeki haftalarda uygulandığını göreceğizdir. 

Umarız ki ülkemizin ve tüm dünyanın etkilendiği bu pandemi süreci bir an önce sona erer ve Onur bey ve BroBike’ın düşünmüş olduğu projeler hayata geçirilmiş olur. Bize vakit ayırdığı için BikePedia ekibi olarak çok teşekker ediyoruz.