Tutkumuz olan beyaz perdede pedallar dönüyor. Pedal çevirerek değil, sinema koltuğunda oturarak bisikletin keyfini süreceğiniz bir kaç adet film önerisi sunuyoruz.

Bisiklet Hırsızları ( Ladri di biciclette)

Imdb: 8,3/10

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: Vittorio De Sica

Senaryo: Vittorio De Sica, Cesare Zavattini, Suso Cecchi D’Amico, Adolfo Franci, Oreste Biancoli, Gerardo Guerrieri

Yapımcı: Vittorio De Sica, Giuseppe Amato

Konusu: Bisiklet Hırsızları, çalınan bir bisikletin etrafında dokunaklı bir baba -oğul hikayesini anlatmakta. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Roma’da var olma çabası veren bir işçinin bakış açısıyla o dönemdeki insanların durumunu gözler önüne sermektedir. Yeni işi için aldığı bisikletin çalınmasıyla başlayan film, oğlu ile Roma’nın her yerini arayan babanın hikayesini ve savaştan sonra toplumun durumunu konu alır. Aynı zamanda 1950 yılında en iyi yabancı film Oscar ödülünü almıştır.

The Flying Scotsman

Imdb puanı: 7,1/10

Tür: Dram, Spor

Yönetmen: Douglas Mackinnon

Senaryo: John Brown, Simon Rose

Yapımcı: Peter Gallagher, Peter Broughan

Konusu: “Uçan İskoçyalı” Eski bir dünya şampiyonu olan ve “dünya bir saatlik zamana karşı” yarışını kendi tasarlamış olduğu çamaşır makinesinin bazı parçalarından yapılma bu bisikleti kullanıp kazanan ünlü İskoç bisikletli Graeme Obree’nin hikayesini konu alıyor. Obree’nin bisikletinin maliyeti en yakın rakibinden çok daha düşüktür. Bunun yanı sıra Obree’nin bisikleti ergonomik açıdan kötüdür. Obree’nin başarılarının ardından Dünya Bisiklet Federasyonun engellemek için karşısına kurallar koyarak zorluklar çıkarır. 

Armstrong Yalanı (The Armstrong Lie)

Imdb Puanı: 7,3/10

Tür: Belgesel, Biyografi, Spor

Yönetmen: Alex Gibney

Yapımcı: Alex Gibney, Frank Marshall, Matthew Tolmach

Senaryo: Alex Gibney

Konusu: “Kaybetme fikrine bile katlanamıyorum; benim için kaybetmek ölüm demek.” Sözlerini söyleyen ve kanseri atlattıktan sonra 7 defa Fransa Bisiklet Turu’nu kazanan Lance Armstrong’un kullanığı dopingler nedeniyle spordan men edilişini konu alıyor. Belgesel niteliğinde olan bu film aynı zamanda en büyük doping skandalını konu alıyor.

Quicksilver – 1986

Imdb Puanı: 5,6/10

Tür: Suç, Drama, Gerilim

Yönetmen: Thomas Michael Donnelly     

Yapımcı: Daniel Melnick                                    

Senaryo: Thomas Michael Donnelly

Konusu: Film vermiş olduğu hatalı bir karar sonrasında parasının büyük bir kısmını kaybeden Jack’in işini bırakarak bisikletli kurye olmasını konu alır. San Francisco’nun sokaklarında kuryeliğe başlayan Jack kaybetmiş olduğu özgüveni tekrar kazanmaya çalışmaktadır.

Belleville’de Randevu

Imdb Puanı: 7,8/10

Tür: Animasyon, Komedi, Drama

Yönetmen: Sylvain Chomet

Yapımcı: Didier Brunner, Paul Cadieux Büyük annesi Madam Souza tarafından büyütülen ve yetim bir çocuk olan Champion’ unun hikayesini konu alır. Büyük annesinin hediye ettiği üç tekerlikli bisiklet ile Champion’nun bisiklet yarışlarına ilgisi artar. Uzun uğraşlar vererek Fransa Turu’ na katılır ve orada Fransız Mafyası tarafından kaçırırlar. Büyük annesi ve köpeğinin onu kurtuarmak üzere yola çıktıkları bu animasyon filminde ana tema bisiklet, sevgi ve vazgeçmeme ögeleri konu alınır.

Kaynaklar: sinemalar.com • imdb.com • milliyet.com.tr • listelist.com • advenport.com  • hayalmeyal.org