Bisiklet üzerindeyken her ne kadar güzel vakit geçirtse de bazen düşme, çarpma, çizik gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Kişinin ufak bir dikkatsizliği, yol bozukluğu, aniden karşısına çıkan araç veya kişi gibi pek çok etmen bisiklet üzerinden düşmemize sebep olabilir. Bunun sonucunda eğer yaralanmanın ölçeği büyük ise sağlık kuruluşlarına(112) haber verilmelidir. Biz bu yazımızda daha çok ufak tefek yaralanmalar, çizikler gibi sorunlar ile karşılaşırsak yapabileceklerimizden bahsedeceğiz.

Bisiklet üzerinde her ne kadar ağırlık istemesek de bu tür durumlara karşın yanımızda ufak bir ilk yardım çantası taşımamızda çok büyük yarar olacaktır. Bu çantasının içerisine koyacağımız malzemeler temel düzeyde olduğundan dolayı basit yaralanmalara bir nebze olsun faydası olacaktır.

Eczanelerden, outdoor malzeme satan yerlerden, internet üzerinden satışı yapılan ve içerisinde gerekli malzemelerin bulunduğu çantalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer evinizde aşağıda sayacağım malzemelerden varsa kendinizde ufak bir ilk yardım çantası hazırlayabilirsiniz. 

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler 

Aşağıdaki tabloda yer alan malzemeler genel olarak verilmiştir. Yapacağınız etkinliğin türüne  göre düdük, el feneri gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz.

Bilgi kartında ad, soyad, kan grubu ve bir yakınınızın telefon numarası, varsa kullanılan ilaçlar veya alerjisi olunan ilaçlar belirtilmelidir. 

Herhangi bir rahatsızlığınız var ise bilgilerinin bu kartta bulunması faydalı olacaktır.

Bilgi kartı – 1 Adet

Büyük sargı bezi (10cm x 3-5cm) – 2 Adet

Steril hidrofil gazlı bez (10 x 10cm 50’lik) -1 Kutu

Üçgen sargı bezi – 3 Adet

Hidrofil pamuk (70 gr) – 1 Adet

Flaster – 1 Adet

Çengelli iğne – 10 Adet

Makas – 1 Adet

Elastik bandaj (6–8cm enli) – 1 Adet

Yara bandı – 10 Adet

Cımbız – 1 Adet

Alüminyum yanık örtüsü – 1 Adet