Merhaba. Bu sayımızda özel bir bisikletin incelemesine yer vermek istedik. 

Specialized, Bora Hans Gröhe takımında yarışan sporcusu Peter Sagan için ara ara özel seri üretimler yapıyor. İncelemesine yer vermek istediğimiz bisiklet, 2019 yılı için üretilmiş özel seri Tarmac SL6’lardan bir tanesi. Hemen teknik özellikler ile başlayalım.

Specialized’in ünlü Tarmac serisinin son iterasyonu olan SL6 modeli, Fact 9k karbon örümüne sahip. Bu sayede ne böbrek taşı döküyorsunuz ne de bisiklet altınızda esniyor, yani tam kararında. SL6 güncel ihtiyaçlar doğrultusunda disk frenli olarak tasarlanmış. Grup set Shimano Ultegra R8000 serisi tercih edilmiş. Bu arada frenlerin de hidrolik Ultegra R8000 olduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Bazı markaların aktarma grubunu Shimano tercih edip frenlerde farklı markaları tercih ettiğine şahit oluyoruz. Yaptığı tercihten dolayı Specialized hanesine bir artı puanı uygun gördük. Jant seti DT Swiss R470 çemberler ve rulmanlı göbeklerden oluşuyor ve kadroya sokma miller vasıtası ile bağlanıyor. Önde 12×100 arkada ise 12×142 mil kullanılmış. Teller hakkında detaylı bir bilgi yok. Lastiklerde ise Specialized’in ünlü Turbo Pro 700×26’ları kullanılmış. Orta göbekte press fit değil de BSA tercih edilmiş olması bakımlar için oldukça yerinde bir tercih. 

Aynakol 52-36, arka kasette ise 11-30 tercih edilmiş. Hem düzlükte hem de yokuşlarda sizi üzmeyecek iyi bir oran yakalanmış. Gidon ve gidon boynu alüminyum seçilmiş. “Karbon fiber mi alüminyum mu?” yazımızda bu iki parçanın malzeme seçiminin kişisel bir tercih olduğunu söylemiştik. Bu yüzden gidonunu ya da gidon boynunu karbon fiber kullanmak isteyen kullanıcıların bu parçaları satın almaları gerekecek.

Peki Specialized Tarmac SL6 P/S sürerken nasıl hissettiriyor? Öncelikle Peter Sagan’ın eğlenceli kişiliğini gözünüzün önüne getirin. Ardından gözünüzde canlanan imgenin bir bisiklet olduğunu hayal edin. Sıkıcı siyah, mat yol bisikletlerini bırakın ve bu bisikletin can alıcı simli rengine dikkatinizi verin. Bisikletin genel karakteri çok canlı. Her an hızlanmaya hazır ve kıvrak. Testini yaptığımız bisikletin 52 cm kadro boyunda olmasının etkisi burada büyük. Fakat Specialized markasının büyük bedenlerde rijitliği hesaba katacağını tahmin edebiliyoruz. Bisiklette titreşim emilimi başarılı seviyede. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Fact 9k örümün dışında yoldan gelen titreşimi aktarmayacak şekilde hesaplanarak tasarlanmış maşa ve arka direkler görevini başarıyla yerine getiriyor. 

Burada kısaca değinmemiz gereken başka bir nokta da; bacakların ince olması. İnce bacaklar aynı zamanda beraberinde frenlemede titreşimi de getiriyor. Sebebi ise güçlü hidrolik frenler ve sokma miller. Bu güçlü bağlantı sonucu kadronun titremek dışında çok seçeneği kalmıyor. Ayrıca uzun inişlerde ısınan fren balataları ve diskleri de uğultu yapıyor. Her güzelin bir kusuru vardır ya, Specialized Tarmac SL6 P/S‘ın da kusuru bu. Bunların dışında seçilen donanım ve parçaların uyumu üst seviyede. Bisikleti kullandığımız sürede fren ayarı, balata kayması hiç gerçekleşmedi. Özellikle güneşli günlerde yapılan sürüşlerde, bisikletin rengi gözleri üzerine toplamayı başardı.

Specialized Tarmac SL6 P/S’ın fiyatı şu anda Aktif Pedal’da 25.000TL civarında. Yazının başında Specialized Tarmac SL6 P/S’ın özel olduğundan bahsetmiştik. Fiyatının bu donanım ve özellikteki bir bisiklet için normal olduğunu söyleyebiliriz. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.