Genellikle gelişmiş ve çok şey yapan uygulamalar üzerinde durulsa da bazen küçük bir uygulama işimizi basit ve yararlı bir şekilde görür. İşte bunlardan biri de “Bike Roll”, rotanızın en gerekli özelliklerini kolayca görebileceğiniz bir “web” uygulaması. Ancak istenirse Android uygulaması da var. 

https://bikeroll.net/tr/ adresinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz uygulamaya kolay bir şekilde rotanızı girebiliyorsunuz. Arabirim çok basit. İlk olarak çıkış noktasını belirlemeniz gerekiyor. Haritada çıkış noktasını bulup sağ tıklayıp menüden “çıkış noktasını belirle” seçimi ile rotanın başlangıcını belirliyor sonrasında da rotayı takip ederek istediğimiz noktalara yine sağ menü aracılığı ile “hedef ekle” seçeneğini kullanarak ara noktalar ekleyebiliyoruz. Son eklenen nokta “varış noktası” oluyor. İstenilirse bu noktalar silinip değiştirilerek tam olarak istenilen rota belirleniyor. Gerekirse mevcut noktaları sürükleyerek de değiştirebilirsiniz.

Uygulamada küçük küçük güzel özellikler de bulunuyor. Aslında arka planda Google Maps kullanılmakta ve bunun bazı özellikleri de kullanılır durumda oluyor. Sol altta bulunan küçük sarı “adamın” adı Pagman. Bunu tutup rotanızda bir yerlere sürüklerseniz, Google Maps’in Live View özelliği devreye girip, eğer seçilen yerde bu özellik kullanılabiliyorsa, artık ana pencerede rotada görüntülü olarak gezinebiliyorsunuz. Bu arada işaretlediğiniz noktalar da gezinti sırasında görüntüleniyor. 

Yine sol alt bölümde yer alan aşağı veya yukarı çift ok kullanılarak ekranda harita veya harita + yükselti görünümü seçilebiliyor. Sol altta yer alan ve “MTB” olarak görülen seçenek ise aslında MTB bisiklet seçimi değil, uydu görüntüsü ile normal harita seçimini sağlayan araç. Bisiklet seçimi ise yukarıdaki araç çubuğunda yer alan seçim alanından yapılabilmekte. 

Sol üstte yer alan “Mobil” tarzı menüden gerekli işlemleri yapabilir ve “İpuçları” seçeneği ile uygulamanın kullanımı ile ilgili yararlı bilgiler alabilirsiniz. 

Altta yükselti grafiği görünürken üzerinde gezinirseniz bulunan noktayı yukarıdaki haritada izlerken nokta ile ilgili geniş bilgileri de alabilirsiniz. 

Tamamlanan rotamızı .gpx dosyası veya .pdf dosyası olarak indirmek de mümkün. PDF dosyasında sürüş sırasında önemli noktalarda dönüş yapacağınız yönler belirtilerek kaybolmamanızı sağlayan ipuçlarına ulaşabiliyorsunuz. 

Buraya kadar yapılan işlemlerde herhangi bir giriş gerekmedi. Sağ üst bölümde yer alan birkaç seçenek için ise giriş yapıp uygulamayı kullanabilirsiniz.