Bisiklet endüstrisi son yıllarda inanılmaz bir ilerleme kaydetti. Siz de bunu fark etmiş olmalısınız. Ülkemizde de bu gelişmeler yakından takip ediliyor. Eskiden internetten bakıp vay canına dediğimiz bisikletleri sokaklarda görebiliyoruz. Tabi durum bu olunca işler ciddiye biniyor. Bireysel olarak yarışlara katılan insanlar spora para harcadıkça karşılığını almak istiyor. Bunu da ya kürsü ya da sporda gelişim olarak nitelendirebiliriz. 2020 yılı malum yarışlar konusunda kısır bir yıl olduğu için geriye sporda gelişim seçeneği kalıyor. İşte tam bu noktada metrikler devreye giriyor. Çoğu bisikletçi Strava üzerinden binişlerini paylaşıyor, Garmin ve Wahoo gibi cihazlarla sürüşlerini kaydediyor. Ancak tüm bunların üstünde öyle bir değer var ki, önünüze geldiğinde 3 saatlik sürüşün bile ne olduğunu gün gibi görebiliyorsunuz. Evet, powermeter yani güç ölçerlerden bahsediyoruz.

Başta önemi anlaşılmasa da güç ölçerlerin sporcu gelişiminde yeri çok çok önemli. Ne yaparsanız yapın derecelerinizi geliştiremiyorsanız sebebini %90 ihtimalle bulabileceğiniz kaynak güç ölçer verisi oluyor. Bu ayki konuğumuz bu konuda iyi bir yere sahip olan Assioma Favero Duo.

Yaygın kullanımda olan 3 farklı güç ölçer tipi var. Aynakol, pedal ve arka göbek olarak sayabileceğimiz bu sistemlerden en pratik olanı pedallar olarak tanımlanabilir. Bir kere satın alıp her bisiklette kullanabileceğiniz pedal güç ölçerler fiyat olarak da ayna kollara göre daha uygunlar. Aynı zamanda daha doğru ölçüm yapabiliyor ve kendilerine göre avantajları var.

Öncelikle Assioma Favero Duo’nun teknik özelliklerine bir göz atalım. İncelemesini yaptığımız pedal iki taraftan da ölçüm yapabiliyor. IP67 su geçirmezlik sertifikasına sahip ve herhangi bir kapağı yok. Dahili pile sahip, tek şarj ile 50 saate yakın sürüş yapabiliyorsunuz. Şarj etmek için kutudan çıkan şarj terminallerini pedala değdirmeniz yeterli. Uçlar mıknatıslı olduğu için kendiliğinden yerini buluyor. Tabi şarj etmeden önce nemli bir bez ile çamur ya da tozunu almanız iyi olacaktır. 

Kutudan bir çift kırmızı 6 derecelik kal çıkıyor. Bu arada Assioma Favero pedalları Look Keo kaller ile çalışıyor, bunu da belirtelim. Bunun sebebi ise Look Keo kallerin diğer markalara nazaran daha dar olması sayesinde pedal sensörerine yer kalması. Güç ölçerler genellikle tam turun gücünü verirken yaklaşık ölçüm uygular. Favero’da bu ölçümün açısal ve anlık tarama ile %4 daha doğru yapıldığı iddia ediliyor. Toplamda ölçüm hassasiyetinin %1 hata payında olduğu açıklanıyor. 

30-180 kadans ve 0-2000 Watt aralığında ölçüm yapabilen Assioma Favero Duo aynı zamanda sıcaklık şartlarına göre otomatik olarak kendini ayarlayabiliyor. Paslanmaz çelik miller çoğu bisiklet ürünü gibi 120kg’lık kullanıcıya kadar taşıma desteği veriyor.

Pedalları satın aldığınız zaman montajını kalifiye bir bisikletçide yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun iki sebebi var. Birincisi pedallar aynakola takıldığında sensör ile kol arasında en az 1mm boşluk kalması gerekiyor. Bunu sağlamak için araya pul eklemeniz gerekebilir. Eğer bunu fark etmeden pedalı sıkacak olursanız sensörlere zarar verebilirsiniz. Ayrıca pedalların aynakola sıkılması gereken tork miktarını tutturmanız da önemli. Bunların dışında kalleri ayakkabıya taktıktan sonra pedala sürtüp sürtmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor. Assioma Favero Duo en hafif güç ölçerli pedallardan birisi. 151.5gr ağırlığa sahip tek pedal komple sette 303 gram yapıyor.

Pedalın ölçümünü yapabildiği veriler;

Güç (watt), Kadans (rpm), Sol/Sağ dengesi (% cinsinden),Tork Etkinliği ve Pedal Akışı.

Assioma Favero Duo’yu bisikletinize takıp şarj ettikten sonra kullanmaya başladığınızda bir kaç şey dikkatinizi çekecektir. Birincisi pedalın sensör kısmında bulunan 4 ışık. Bu ışıklar pedalın sizinle iletişimini sağlıyor. Otomatik olarak uyku moduna girip çıkan pedalın uyandığını ve bağlantı ayarlarını bu ışıklardan öğreniyorsunuz. ANT+ ve Bluetooth 4.0 arayüzlerini kullanan pedalları bisiklet bilgisayarına bağlayabildiğiniz gibi telefonunuza da bağlayabiliyorsunuz. Telefonda Assioma’nın uygulamasını kullanarak analiz, kalibrasyon ve güncelleme yapabiliyorsunuz. Pedalların şarj sistemi güzel çalışıyor. Ancak şarj terminallerinin temiz ve kuru olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde sağlıklı bir şarj yapamayabilirsiniz. Assioma Favero Duo ülkemizde Performans Bisiklet aracılığı ile satılıyor. Şu anda 6.800TL gibi bir fiyata satın alabiliyorsunuz. Dilerseniz çift taraf verilerinden feragat ederek daha ucuza tek taraf ölçüm yapabilen Assioma Favero Uno modelini de satın alabilirsiniz.