Çoğu insan için, alışkanlıklarından kurtulmak birazcık zordur. Piyasada kendini kanıtlamış bir markaya alternatif olarak çözüm sunuyorsanız, sizi farklı kılan bir şeyler sunmalısınız. Wahoo dünyanın en çok bilinen aerodinami uzmanlarından Dimitris Katsanis ile çalışarak yüksek performansa sahip bir yol bilgisayarı üretti. İşte bu noktada adını sıkça duyduğumuz, önceki yıllarda Türkiye’de satışı olmayan ancak görmek istediğimiz Wahoo markası artık Türkiye’de. Bisiklet mağazalarının yanı sıra, internet üzerinden de satın alabildiğiniz Wahoo ürünleri, Türkiye’de distribütör garantisiyle satılmaktadır. Wahoo markasını farklı kılan nedir, hadi gelin birazcık bunlardan bahsedelim.

Bu ayki sayımızda incelemiş olduğumuz Wahoo Elemnt Roam için görüşlerimizi sunacağız. Öncelikle tasarımını beğendiğimizi söyleyebiliriz. Şık bir kutu içerisinde gelen Wahoo Elemnt Roam, kutu içinden 1 adet Wahoo Elemnt ROAM GPS bisiklet bilgisayarı, 1 adet bar önü bağlantı aparatı, 1 adet boğaz bağlantı aparatı, 1 adet USB jarj kablosu çıkıyor. 

Her yolculuğu yeni bir macera olarak görenler için tasarım yaptığını söyleyen Wahoo firması, Elemnt Roam’da 2.7” renkli ekran, uzun ömürlü pil ve entegre montaj tasarımını bir araya getirmiş. 2.7” renkli ekran dayanıklı Gorilla camdan üretilmiş. 2.7″ 68.6mm köşegen ekranı ile rakiplerinin arasında daha büyük bir ekran alanına sahiptir. Gömme montajlı ortam ışığı algılama ekranı sayesinde, tüm ışık koşullarında verilerinizi okumayı kolaylaştırıyor. Ekranın üstünde ve sol tarafında tasarlanan QUICK LED’lerle, sürüş anında, hız, güç ve nabız uyarılarını ayarlayabiliyorsunuz. 

Diyelim ki nabız uyarısına ayarlardınız. Sol tarafta bulunan led uyarılarla, nabzınız arttıkça, uyarı ışığının rengi yeşilden, kırmızıya doğru yükseliyor. Ya da daha önce oluşturduğunuz rotayı yüklediğinizde, üst tarafta bulunan LED ışıkları, sağa ve sola kayarak size yön göstermesi Wahoo Elemnt Roam’u farklı kılanlardan bir kaç tanesi diyebiliriz. Strava, Ride with GPS, Best Bike Split, Komoot, MTB Project, SingleTracks programlarında oluşturmuş olduğunuz rotaları Wahoo Elemnt Roam’a indirebilirsiniz.  Farklı detaylardan bir tanesi ise, Wahoo Elemnt Roam’un sağ yan tarafında bulunan iki tuşun anlık ekranı büyütüp küçültmesi. Çok basit gözükse de kullanımda sürüş esnasında sizin işinizi oldukça kolaylaştırıyor. 

Ana ekranda birçok veriyi aynı anda görebiliyorsunuz. Bizim favori ekranımız, Hız (KPH-Km/S), kat edilen mesafe (KM), ortalama hız (AVG KPH), nabız (BPM), anlık eğim (GRADE), ortam sıcaklığı (DEG C), maksimum hız (MAX KPH), toplam yükselti (M CLIMB), mevcut yükselti (ELEVATION), sürüş saati (RIDE), saat (CLOCK). Gördüğünüz gibi ana ekranda 11 veriye ulaşabilirken, yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi sağ tarafta bulunan tuşlarla ekranı büyüttüğünüzde önce ilk 9 veri, sonra 7 veri, sonra 4, sonra 3, sonrasında ise 2 ilk veriyi büyültülmüş olarak görebiliyorsunuz. Yani en büyük ekranda ilk 2 veri olarak belirlemiş olduğumuz, hızımızı ve kat ettiğimiz mesafeyi görüyoruz.  Bu özelliği siz de gerçekten çok seveceksiniz. Dahili GPS ile daha düzgün haritalar ve navigasyon verilerini görüntüleyebilirsiniz. 

Take Me To(Beni şuraya götür) özelliği sayesinde akıllı telefonunuzda belirlemiş olduğunuz adrese sizi adım adım kolayca götürür. Get Me Started özelliği ile, başladığınız noktaya geri dönmenize yardımcı olur. 

Wahoo Elemnt Roam’un tüm özelliklerini kolayca erişim sağlamak için, akıllı telefonunuzla eşleştirmeniz gerekiyor. Oldukça kolay bir kurulumu var. Önce Android ve IOS marketlerden indirmiş olduğunuz Wahoo ELEMNT uygulaması sonra, kişisel bilgilerinizle kurulumu sağlayıp, eposta adresinizle doğrulama yapmanız gerekiyor. Bunun ardından, doğum tarihi, cinsiyet, boy ve kilo bilgilerinizi girmeniz, sürüşlerinizle doğru verileri almanızda yardımcı olacaktır. 

Neredeyse her bisikletçinin sosyal medya platformu haline gelen Strava’yı siz de kullanıyorsanız, bu cihazı almanız için en önemli sebeplerden bir tanesi olabilir. Strava uygulamasıyla uyumu gerçektem mükemmel. Sürüş esnasında hem LED uyarıları, hem de Strava da segmentler için tasarlanmış özel ekranının size uyarı vermesi, o segmentte KOM için cabanızı daha da arttırabilir. Strava’da segmentte bulunan yükseltileri size anlık olarak göstermesi, bir yokuşun ne zaman biteceği konusunda size fikir veriyor. Bu özellik artık gerçekten önem arz ediyor. Yükseltinin uzunluğu, sizin hangi noktada hızlanmanız gerektiği gibi detaylar, performansınızı arttırmanıza ve gelişiminize yardımcı olabilir. 

Wahoo Elemnt Roam hemen hemen her uygulamayla uyum içerisinde olması ve sorunsuz çalışması gerçekten önemli bir özellik. Elektronik vites sitemi kullanıyorsanız, kaçıncı dişlide olduğunuzu veya batarya seviyenizi ekrandan takip edebilirsiniz. Shimano Dura-Ace Di2, SRAM eTAP, FSA WE ve Compagnolo EPS uyum içerisinde çalışmaktadır.

Aynı zamanda kas oksijen sensörleri,  BSX insight ve Moxy Muscle Oxygen sensörleri üzerinden gelen yoğun ve toplam hemoglobin seviyenizi ekranınızda görebilirsiniz. Tekli veya çift tipli powermetrenizden gelen watt verilerini ekranınızda gösterir.

Bunların yanı sıra, Bluetooth ve ANT+ kablosuz sensörlerle de uyum içerisinde çalışmakta. Kadans sensörü, nabız sensörü, radar sensörlerini ayrıca satın alıp kolayca eşleşme yapabilirsiniz. Diğer markalarla da uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Yine TrainingPeaks kullanıcılarının antrenman planlarını kolayca yürütebilir ve sonuçlarınızı hızlı bir şekilde eşleşme yapabilirsiniz. Ayrıca Smart Trainer uyumluluğu da egzersiz planınızı içerde kullanmanıza olanak sağlıyor. Daha önceki sayımızda incelemiş olduğumuz Wahoo Kickr ile uyumluluğu ise oldukça etkileyici. Bu sayede akıllı eğitmenler eşliğinde hazırlık yapmanıza olanak sağlıyor. 

Canlı izleme portalı sayesinde sürüşünüzün linkini mesaj veya email olarak istediklerinize gönderebilirsiniz. İster evde sizi bekleyen sevenlerinize, ister antrenörünüze, isterseniz de yolda buluşacağınız arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için yanınızda bir akıllı telefon taşımalısınız. 

Bike Pedia ekibi olarak yazacağımız tek olumsuz ise, telefonunuzla eşleştirme sonrasında, sadece E-Posta ve SMS bildirimlerini ekranda görebiliyorsunuz. Diğer uygulama bildirimlerini ne yazık ki Wahoo Elemnt Roam’da göremiyorsunuz. Gelen çağrı ve SMS bildirimlerinde yukarıdaki LED ışıkların sizi uyarıyor olması güzel olmuş, ancak size gelen çağrıları, Wahoo Elemnt Roam üzerinden cevaplayamıyorsunuz. Bir sonraki güncellemelerde düzelir mi bilemiyoruz. Belki de güvenlik açısından bu özelliği kullanmıyor olabilir. 

Bir sonraki ürün incelemeyle görüşmek dileğiyle, keyifli sürüşler… 

Fiyatı : 2.499 ₺

Mustafa Kemal KARA