Bu ayki sayımızda yine tamamen yerli bir firma olan İzmir’li Semçanta’nın üretmiş olduğu Baykuş Heybe’yi sizlere tanıtmak istiyoruz.

Bisiklet üzerinde uzun yolculuk yapanlar bilirler, çantaların ne kadar önemli olduğunu. Hem taşıma kapasitesi, hem sağlamlığı, hem de yağmurlu havalarda su geçirmezliği önemli olduğu kadar, fiyat yönünden uygun olması da işin diğer bir önemli yanıdır. İşte tam da öyle bir ürün var şu an elimizde. Her türlü maliyetlerin arttığı şu dönemde İzmir’li Semçanta yukarıda saydığımız tüm özellikleri karşılayan Baykuş Heybe’yi uzun yıllardır ürün kataloğunda bulunduruyor.

Semçanta Baykuş Heybe’nin hikayesini şöyle anlatıyor: Tasarımı Senem hanıma ait olan bu çantanıyı firma 5 yıldır üretiyor ve en çok satılan ürün olarak nitelendiriliyor. Firma, bu zamana kadar geliştirilerek gelen çantayla ilgili farklı sürüşler için farklı çantalar almayı gerektirmediği için alıcıların da ekonomisine olumlu katkısının olması yönünden çok tercih edildiğini ve olumsuz geri dönüşler almadıklarını söylüyor. Kancalı sistemle arka bagaj demirine bağlanan çantanın takılıp çıkartılmasının da rahat olduğunu, ağzının büzgülü ve üzerinde şapkasının olmasının da yağmur performansında oldukça iyi olduğunu savunuyorlar. Ancak %100 su geçirmez kumaştan üretilen çantanın uzun süreli yağmur altında kalınması durumunda dikiş bölgelerinden içeriye nem alma ihtimali olduğunu da ilave ediyorlar. Çantanın birbirinden bağımsız iki parçadan oluşması tek tek önde ve arkada da kullanma imkanı sağlıyor.

Yaklaşık 40 lt kapasiteli 1.6 kg ağırlığındaki baykuş çantanın içi komple astarlı olup dayanıklılığı daha da arttırılmıştır. Çanta bagaj demirine üzeri plastisol kaplı metal kanca ile bağlanmaktadır. Ufak bir ayrıntı olarak, metal üzerine kaplanmış bu plastisol malzeme hem oksitlenmeyi hem de bagaj demirinde oluşabilecek deformeleri engellemiştir. Heybenin altındaki cırt sayesinde çantanın yanlara açılması ve çukurlarda zıplayarak bagaj demirinden kurtulması önlenmiş olup bagaj demirine değen iç kısımlarına plastik malzeme kullanıldığı için tekere sürtme riski de ortadan kaldırılmıştır.

Su geçirmez malzemeden üretilen çantanın birden fazla renk seçeneği de firma tarafından uzun yol yapan bisiklet kullanıcılarına sunulmuştur.