Spor uygulamaları arasında özellikle bisikletliler arasında en yaygın olan Strava, önceleri ücretsiz olan bazı özelliklerini 18 Mayıs itibari ile ücretli hale getirdi.

Strava uygulamasını kullananlar son günlerde 50’den fazla güncelleme yaptık uyarısını muhakkak görmüşlerdir. İşte tam da bu güncellemelerin ardından, Strava’nın kurucuları Mark Gainey ve Michael Horvath tarafından 18 Mayıs günü yeni abonelik sistemi hakkında duyuru yapıldı. Strava’nın resmi sayfasında yer alan duyuruda “geri bildirimleriniz sayesinde iyileştirmeler yaptık, uygulamanın gelecek yıllar boyunca var olmasını sağlamak için birkaç ücretsiz özelliği aboneliğe taşıdık” açıklamasını görüyoruz.

Yeni sistemle eskisi gibi tek tip abonelik yerine aboneliğin paketlere ayrılmış olduğunu da görüyoruz. 

Segmentler ile ilgili olarak etkinlik içindeki segmentler seçildiğinde yanda beliren lider panosu ilk on hariç ücretli hale getirilirken, hem para ödemek istemiyor hem de kendinizi buradaki lider panosunda görmek istiyorsanız bundan böyle ilk ona girecek kadar iyi olmanız gerekiyor.

Bundan sonrası için Strava kullanıcılarının yeni sisteme nasıl tepki verecekleri merak konusu olurken, Strava alternatiflerine geçişlerin olabileceği de konuşulmuyor değil.