Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, bugüne kadar bin 150 kilometre bisiklet yolu yapımına destek olduklarını ifade ederek, “2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde bisiklet yolu ağını 3 bin kilometreye çıkaracağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan zor günlerin, insanların doğaya ne kadar çok zarar verdiğini gösterdiğini belirterek, “İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için yatırımı doğadan yana kullanıyoruz” dedi.

Kurum, Dünya İklim Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını sonrası tüketim alışkanlıklarının değişmesi dolayısıyla şehirlerde hava kalitesinin iyileştiğine, deniz, hava ve kara trafiğinin azalmasının, nesli tükendi sanılan birçok canlının tekrar görünmesine vesile olduğuna dikkati çekti. Kurum, “Doğa yeniden hayat buldu. Bu zor günler bizlere, doğaya ne kadar çok zarar verdiğimizi gösterdi. İnsanlığın doğal döngünün bir parçası olduğunu, bu döngü bozulduğunda bizim de ne kadar etkileneceğimizi bir kez daha hatırlattı” değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası kuruluşların küresel risk raporlarının tamamında, dünyaya dair en büyük tehditlerden birinin iklim değişikliği olduğunun vurgulandığına işaret eden Kurum, ancak birçok ülkenin bu gidişatı düzeltmek için gerektiği kadar fedakarlıkta bulunmadığının altını çizdi.

İklim değişikliğinin kuraklık, çölleşme, şiddetli yağışlar, seller ve hortumlar olarak insanlığın karşısına çıktığına ifade eden Kurum, bu afetleri en az hasarla atlatabilmek için tüm illere İklim Değişikliği ve Afet Önlemleri Genelgesi gönderdiklerini hatırlattı.

Bakan Kurum, “Önümüzdeki süreçte hava kalitemizi korumak için yeşil yürüyüş yollarına ve bisiklet yollarına ağırlık vereceğiz. Bugüne kadar yerel yönetimlerimiz tarafından bin 150 kilometre bisiklet yolu yapımına destek olduk. 2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde bisiklet yolu ağını 3 bin kilometreye çıkaracağız. Bisiklet yollarımız böylece şehir içlerinde ulaşıma entegre olacak, şehirler arasında da özellikle bisiklet turizmine ve ulusal, uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek. Ayrıca Avrupa Bisiklet Yolları Ağı’na (EuroVelo) ülkemizin de entegrasyonunu sağlamış olacağız” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA