İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, normalleşme süreciyle artması beklenen trafik yoğunluğuna karşı bisiklet yolu çalışmalarını hızlandırıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi normalleşme sürecinde toplu ulaşım kullanımının azalması öngörüsünden hareketle trafik yoğunluğuna karşı bisiklet yolu projeleri ile bir takım önlemler almaya hazırlanıyor. “Ayrılmış bisiklet yolları” ile beraber daha hızlı uygulamaya alınabilecek “paylaşımlı bisiklet yolları” ve “bisiklet şeritleri” projelerine de başlayan Büyükşehir Belediyesi, bisikletli ulaşım olanaklarını artırarak trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefliyor.

Buna göre kentin ana arterlerinde hız sınırının 50 kilometrenin altında olduğu yaklaşık 40 kilometrelik güzergahta 25 kilometre bisiklet şeridi, 14 kilometre paylaşımlı bisiklet yolu ve 1.5 kilometre ayrılmış bisiklet yolu yapılacak. Üç şeritli yolların en sağdaki şeridi sadece bisiklet kullanıcılarına açık olan bisiklet şeridi haline getirilecek. Gidiş yönünde iki şerit veya bir gidiş bir dönüş olan güzergahlarda ise en sağ şerit paylaşımlı bisiklet yolu olacak.

Projeleri yerinde incelemek için bisikletiyle rotaları gezen Başkan Tunç Soyer’e İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na bağlı Bisikletli ve Yaya Ulaşım Şefliği personeli de eşlik etti.

Bisiklet şeridi uygulaması Karşıyaka’da Girne Bulvarı, Gün Sazak Bulvarı, Konak’ta Gazi Bulvarı, Bayraklı’da Manas Bulvarı’nda devreye alınacak. Bayraklı Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ndeki bisiklet şeridi projesi için ise kavşak imalatlarının tamamlanması bekleniyor. Konak’ta Cumhuriyet Meydanı ile Alsancak Gar bağlantısında, Plevne Bulvarı’nda, Buca-Konak aksında Şirinyer ile Basmane Garı bağlantısında, Balçova’da İnciraltı Caddesi’nde, Balçova-Narlıdere aksında Haydar Aliyev Caddesi ile Gürler Caddesi bağlantısında ise Paylaşımlı bisiklet yolu uygulaması olacak. Karşıyaka Aziz Nesin Bulvarı’nda ayrılmış bisiklet yolu ile bisiklet şeridi birlikte kullanılacak. Bayraklı-Bornova hattında ise Manas Bulvarı-Küçükpark bağlantısında bisiklet şeridi ile paylaşımlı bisiklet yolu olacak.