Kimi zaman karşımıza ucuz ve başarılı cihazlar çıkar. İşte bunlardan biri de Xiaomi Mi Band serisi akıllı bilekliklerdir. Son modeli olan Mi Band 5 şu sıralar yaklaşık 250TL gibi uygun bir fiyata satın alınabiliyor. Günlük kullanımda oldukça yeterli ve tatmin edici sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Bu ürünün öyle bir özelliği var ki; gerçekten de hayret uyandırıyor: Pil kullanımı! 20 gün gibi oldukça uzun bir kullanım süresi, bazı özellikleri kapatırsanız 45 güne kadar uzayabiliyor. Ayda bir şarj etmeniz çoğu zaman yeterli olmakta. 

Ancak, biz bisikletliler için böyle bir “sistemin” önemli bir özelliğinin olması gerekiyor: Strava’ya kayıt veya etkinlik dosyalarının dışarıya benzeri uygulamalarda kullanılabilecek şekilde aktarılabilmesi. İşte burada biraz sorunla karşılaşıyoruz. Karşılaşıyorduk…

Xiaomi GPS özelliği olan farklı seri saatleri için Strava’ya kayıt aktarımını sağlarken her nedense akıllı bileklikleri için bunu sağlamıyor. Normal olarak bu bileklikler MiFit uygulaması ile çalışır oluyor ama bu uygulama etkinlik kayıtlarınızı “kendisine saklıyor”. Bu nedenle sorunu halledebilmek için bazı “üçüncü taraf” yazılımlar geliştirilmekte ve kullanılmaktaydı. Ne yazık ki bu yazılımlar biraz fayda için çok da sorun çıkarmaktaydılar. Kimisi para alıp istenilen sonucu tam gerçekleştiremezken, kimisi de, StraMi gibi, doğru dürüst çalışmaktan uzak kalıyordu. 

Uzun bir “peşrevden” sonra artık çözümümüze gelelim… En uygun çözüm yine Xiaomi firmasının kendi uygulamalarından biri ile geldi: Zepp. Ya da eski adıyla Amazfit. Aslında firmanın Amazfit serisi saatleri için olan uygulama zaman içinde Mi Band’lara da destek vermeye başlamıştı ama bazı sorunlar da çıkarmaktaydı: İçyazılım (Firmware) yükleyerek cihazın kendi yazılımını değiştirmek gibi. 

Bir süre önce uygulamanın adı Zepp olarak değiştirildi ve birçok düzeltme ve yeni özellik eklendi. En azından artık içyazılım değişikliği yapmıyor. Zepp uygulamasını telefonunuza işletim sisteminize uygun olarak yüklüyorsunuz. Sınırlı sayıda uygulamalardan biri olan Strava için aktarım özelliğini seçiyorsunuz ve artık etkinlikleriniz kaydı tamamlanınca Strava’ya da aktarılıyor. 

Zepp uygulamasını çalıştırmak için öncelikle MiFit uygulamasının kurulu olması ve bilekliğinizin bluetooth üzerinden tanıtımının yapılmış ve kullanılabiliyor olması gerekmekte.

Zepp uygulamasını ayarlarken bir hesap açmanız gerekiyor. İşte burada işin bir “püf noktası” var. Eğer MiFit için kullandığınız kimliği kullanarak hesap açarsanız, Strava ayarı yapıldıktan sonra Zepp uygulamasını kaldırsanız bile çalışmaya devam ediyor. Bunu öneririz. 

Sorunlar var mı? Elbette var. Ama en azından etkinlikleriniz Strava’ya kaydediliyor. MiFit ve Zepp istenildiğinde birbiri yerine kullanılabiliyor ancak geçiş sırasında yeni kullanılacak uygulama bilekliğinizi “unutuyor” ve yeniden tanıtmanız ve bağlamanız gerekiyor (pairing). Bu işlem sırasında kötü bir durum olarak o gün atmış olduğunuz adım sayılarınız sıfırlanıyor. 

İster MiFit ister Zepp kayıt için kullanılsın konum, hız ve nabız bilgileri kullanılabilir halde kaydediliyor. Her nedense “Cadance” diye bir veri daha var ama doğru olmuyor. Aslında belki de bir bluetooth kadans algılayıcısı gerekiyor olabilir. 

Ama daha da garibi, yükseklik verileri hep ilk anda ölçülen kadar kalıyor. Dolayısıyla yükseklik kazancı hep “0” olmakta. Ancak bunun bir çözümü var. Strava kayıtladaki yükseklik verilerini kendi veritabanı sayesinde yeniden hesaplayıp düzeltebiliyor. Bunun için etkinlik sayfasının sağ üst bölümünde “Elevation (?)” yazan bağlantıyı kullanıp açılan küçük penceredeki “Correct Elevation” düğmesi ile gerekli işlemi yapabilirsiniz. Umarız bu hatalar ileride düzeltilir. 

MiBand bilekliğe sahip olanlar en azından MiFit ile çalıştırmışlardır zaten. Dolayısıyla bileklik bluetooth üzerinden tanıtılmış ve eşleştirilmiştir. Zepp uygulamasını kurduktan sonra ilk çalıştırdığınızda hesap açmanız istendiğinde altta bulunan “bir üçüncü taraf hesabı ile oturum aç” seçilerek MiFit hesabınızın verilerini girerek kayıt yapabilirsiniz. Bu seçildiğinde altta kullanabileceğiniz hesapların başında “Mi Hesabı” görünür. Buna tıklayıp devam ettiğinizde hesabınız kontrol edilir ve açılan sayfada Zepp için izinler belirtilerek “Oturum Aç” ile işlem tamamlanır. 

Devamında birkaç onaydan sonra Zepp ana sayfası açılır. En altta ise “Eşleştirilmiş cihaz yok. Eşleştirme için dokunun” mesajı çıkar. Buradan devam edip bilekliğiniz ile eşleştirmeyi yaparsınız. Açılan pencere MiFit perceresinin çok benzeridir.

Profil kısmında “Daha fazla” bölümündeki “Hesap ekle” ile Strava hesabının eklenmesini sağlarız. Strava’nın yanısıra bizim için önemli olabilecek “Relive” uygulamasına da veri gönderilmesi sağlanabilir. Strava seçildikten sonra “Spor ve Sağlık” başlıklı bir sayfanın altında Strava seçeneği görülür. Bu kullanılarak Strava için giriş yapmanız istenecektir. Bunun sonunda tekrar aynı sayfaya gelinir ve Strava hesap adınız eklenmiştir. 

Artık etkinliklerinizi kaydedip Strava’ya aktarımını sağlayabilirsiniz. Bunun için daha önce belirttiğimiz gibi ister MiFit isterse Zepp uygulamasını kullanabilirsiniz.