Korona salgını döneminde İzmir Sasalı bölgesinde kolluk kuvvetleri ve zabıta tarafından bisikletlilere kesilen cezalar için Karşıyaka 2.Sulh Ceza Hakimliği emsal niteliğinde karar aldı.

Korona salgını ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın 27.03.2020 tarihinde yayınlamış olduğu genelge uyarınca, “Sosyal izolasyonu arttırmak ve virüs yayılımını azaltmak amacıyla özellikle hafta sonları olmak üzere vatandaşlarımızın sahil bantları, mesire ve ören yerleri, piknik alanları gibi sosyal alanlarda piknik yapılması, balık tutulması, spor ve yürüyüş vb. faaliyetler yapmaları yasaklanmış olup, gerekli denetimlerin kolluk kuvvetleri ve belediye zabıtası tarafından yürütülecektir” kararı alınmıştı. Bu alınan karar kapsamında Sasalı Bölgesi’nde ulaşım amaçlı bisiklet kullanan vatandaşlara para cezaları kesildi.

Kesilen idari para cezalarına, İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu kararlara uygun olmadığı gerekçesiyle Bugep gönüllüsü Av. Hüseyin Tekeli’nin desteği ile vatandaşlar mahkemeye itiraz etti. Yapılan itirazlar neticesinde Karşıyaka 2.Sulh Ceza Mahkemesi, kesilen cezaların İçişleri Bakanlığı’nın almış olduğu kararlara uymadığı kararını vererek cezaları iptal ettii