Ben Ahmet Osman Demiryılmaz. PedalON Balıkesir Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak derneğimizin kuruluşundan bugüne 3 yıldır görev yapmaktayım. 38 yaşındayım, evli ve bir kız çocuk babasıyım. Özel bir şirkette Ege Bölge Satış Yöneticisi olarak görev yapmaktayım. 

• Balıkesir merkezli bisiklet derneğiniz Pedalon’u okuyucularımıza tanıtabilir misiniz?

PedalON Balıkesir Bisiklet Derneği 2017 yılında dernekleşene kadar bisiklet grubu olarak etkinlikler düzenlemekteydi. Derneğimizin temelleri Baldak (Balikesi̇r Dağcılık Ve Arama Kurtarma İhti̇sas Kulübü) üyesi birkaç bisiklet sevdalısının biraraya gelerek haftasonları bisiklet turları yapmasıyla atılmıştır. Sosyal medyanın gücüyle her geçen gün büyüyen bu organizasyon bir süre sonra PedalON adını almış ve etkinliklerini PedalON Bisiklet Grubu olarak sürdürmeye devam etmiştir. 

Gerek sosyal sorumluluk projelerinde yer almak gerekse kamu kurum ve kuruluşları tarafından tanınmak ve kabul görmek için 2017 yılında dernekleşme kararı alınmış ve PedalON Balıkesir Bisiklet Derneği adıyla tescil edilerek faaliyetlere devam edilmiştir.

• Dernekleştiğinizde gerçekleştirmek istediklerinizle, şu an gerçekleştirebildikleriniz veya gerçekleşeceğine inandığınız konular nedir? 

Dernekleşme kararını almamıza sebep olan hedeflerimizin birçoğuna ulaşmış durumdayız. Dernek oluşumunu tamamladıktan sonra birçok okulda bisiklet ve bisiklet kullanımı ile ilgili eğitimler düzenledik, Balıkesir Görme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü ile etkinliklerimizdeki engelleri kaldırdık, birçok ilde düzenlenen bisiklet festivallerine katılarak Balıkesir’imizi tanıtma fırsatı bulduk, Resmi bayramlarımızda okullarla ve Balıkesir’de bulunan diğer bisiklet tutkunları ile organizasyonlar düzenledik, birçok yardım organizasyonu düzenledik. Açıkçası saymakla bitmeyen, gönülden gerçekleştirdiğimiz sayısız organizasyonumuz var. 

Pandemi süreci ise gerçekleşeceğine inandığımız konulara engel oldu maalesef. Sıradaki amacımız bisiklet sporuna sporcu olarak gönül vermiş genç kardeşlerimize maddi ve manevi destek olarak PedalON adını yarışlarda da duyurabilmek.

• Balıkesir kadınlarının bisiklete yaklaşımı nasıl? Derneğiniz bünyesinde üyeleriniz arasında ağırlıkları nasıl? Derneğinizde aktif rol alan bisikletli kadınlar var mı? 

Balıkesir’de kadınların bisiklet kullanımı erkek katılımcılara oranla maalesef çok düşük. Sosyal etkinlikler, Resmi bayram sürüşleri gibi kısa mesafeli sürüşlerde kadın katılımcı sayısı ciddi boyutlara çıkarken, akşam sürüşlerinde ve haftasonu sürüşlerinde katılımcı kadın sayısı ciddi oranda düşük oluyor.

Derneğimiz bünyesinde de kadın üye sayımız maalesef çok düşük. Yönetim kurulumuzda da bir kadın arkadaşımız görev almakta ve aktif şekilde katılım sağlamaktadır.

• Aynı soruyu çocuklar için de sormak istiyoruz. Çocukların bisiklete yaklaşımları, ailelerin yönlendirmeleri ve derneğinizin bu konudaki teşvik edici yaklaşımı nasıldır? Katılım için yaş sınırı veya özel bir kuralınız var mıdır? 

Çocuklarımız da ebeveynlerini bisiklet üzerinde gördükçe bu spora merak duyuyor ve katılmak istiyorlar. Bazı katılımcılarımız bisiklet arkası koltuk ile ben de römork ile çocuklarımızı etkinliklerimize dahil etmeye çalışıyoruz. 

Çocuklar için okullarda yaptığımız eğitimlerle bisiklete teşvik etmeye çalışıyoruz. Güvenli sürüş için mutlaka kask takmalarını ve trafik kurallarına riayet etmelerini anlatıyoruz.

Katılım için 18 yaş sınırımız bulunmakta ve ancak katılımcı muvafakatnamesi ve veli izin belgesi ile 18 yaş altı katılımcıları organizasyonlarımıza kabul edebiliyoruz. 

• Bisiklet yolları, bisikletli hakları ile ilgili Balıkesir Belediyesi’nin yaklaşımı nasıl? Yeterli buluyor musunuz?

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’a ve Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Sayın Mehmet Akif Şencan’a sizlerin aracılığıyla bisiklet sporuna ve bisiklet kullanıcılarına gösterdikleri ilgi ve katkıları için teşekkür etmek istiyorum.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tüm ilçelerde bulunan bisiklet dernek ve gruplarının katılımıyla bir “Bisiklet ve Kent Çalıştayı” gerçekleştirerek yapılacak bisiklet yolları ile ilgili fikir ve görüşlerimizi, hali hazırda bulunan yollarla ilgili de şikayetlerimizi paylaşma imkanı verdi.  

• Düzenli etkinlikleriniz var mı ve bu etkinliklerde sizinle sürüş yapmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Üyelik ve varsa ücretlendirmeler hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Pandemi öncesinde Salı ve Perşembe akşamları 2-3 saat süren, Pazar günleri ise tüm güne yaydığımız etkinliklerimiz oluyordu ancak pandemi sebebiyle yönetimdeki arkadaşlarla bu etkinliklere ara verme kararı aldık. Üyelik 18 yaş üstü için geçerli. Üye alımından önce katılmak isteyen kişinin birkaç tur bizimle sürmesini istiyoruz. Bu hem ona hem bize karşıdakini tanıma fırsatı veriyor. Bu “flört” olumlu sonuçlanırsa üyelik başvurusunu alıyoruz. Üyelik ücretimiz aylık 10 TL.

• Yaptığınız özel organizasyonlar ve sosyal yardım sürüşleri hakkında bizi biraz bilgilendirebilir misiniz? 

Derneğimiz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı değerli kardeşim Tuğrul Sözat’ın organize ettiği bir etkinlikte il merkezine yakın konumda bulunan bir köy okulumuza derslerde kullanılacak kitap, ansiklopedi, araç ve gereç yardımı ve bilhassa beden eğitimi derslerinde kullanılması amacıyla spor ekipmanı bağışı gerçekleştirdik. 

Yine bisiklet sevdalısı bir öğretmenimizin görev yaptığı köy okulumuzun badana, boya işleri üyelerimiz tarafından yapıldı. 

Birçok okulumuzda derneğimiz eğitim sorumlusu değerli üyemiz Serdal Başol tarafından eğitimler düzenlendi.

Balıkesir Sil Baştan Derneği ile ortaklaşa “Kadına Şiddete Hayır” bisiklet sürüşü gerçekleştirildi.

Balıkesir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile “Çocuk İstismarına Hayır” bisiklet sürüşü gerçekleştirildi.

Kızılay Balıkesir Şubesi ile kan ve kök hücre bağışı etkinliği gerçekleştirildi.

Balıkesir Uğur Okulları ile Diyabet Haftası bisiklet sürüşü öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Balıkesir Görme Engelliler Gençlik ve Spor Derneği ile tandem bisiklet ile sürüş etkinliği düzenlendi.

Tüm resmi bayramlarda bisiklet turları düzenlenerek, birçoğunda öğrenci kardeşlerimizle bayramlarımızı kutlama şansı yakaladık.

İl dışında gerçekleşen festivallere dernek üyelerimiz ile katıldık. (Gökova Bisiklet Turu, Bodrum Bisiklet Festivali, Didim Bisiklet Festivali, UNESCO Dünya Mirası Yolunda bunlardan birkaçı)

• Covid-19 salgını süresince etkinliklerinize devam edebildiniz mi? Bu konuda ne tür önlemler aldınız? 

Pandemi sürecinde Dernekler Müdürlüğü’nün tarafımıza bildirimi ve yönetim kurulumuzun oy birliği ile etkinliklerimizi durdurma kararı aldık.

• Pedalon olarak bu satırları okuyan bisikletli dostlara iletmek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?

Pandemi sürecinin en kısa zamanda, en az hasarla atlatılmasını, bisikletlerimize, arkadaşlarımıza ve yollarımıza sağlıkla ve neşeyle kavuşmayı bekliyoruz. Bizlere gerek telefon ile gerekse sosyal medya aracılığıyla ulaşarak sorular soran dostlarımız merak etmesinler. Pandemi biter bitmez yine ses getiren, özenilen etkinliklerde birlikte olacağız.

Bizlere derginizde yer verdiğiniz için siz değerli Bikepedia ekibine de şahsım ve pedalON ailesi adına teşekkür ediyorum.