Daha önce sizlere bisikleti hafifletmenin ucuz yollarından bahsetmiştik. Fakat bu yöntemlerle yapacağınız hafifletme ortalama seviyelerde kalacaktır. Bu yüzden kesenin ağzını açtığınızda neler yapabileceğinizi anlatma gereği duyduk. Bu yazımızdakileri yapmayı düşünüyorsanız bisikletinizin kilit parçalarının özellikle iyi olmasına dikkat edin. Aksi takdirde yeni bisiklet almak daha ucuza gelecektir.

Jant Seti ve Tekerlek

Bisikletinizin sürüşünü en çok değiştirecek olan parça jant setidir. Hafiflemesi halinde hem hızlanma hem de frenleme performansınız artacak ve ciddi şekilde ağırlık atacaksınız. Ortalama bir jant seti genellikle 1800 ile 2100 gram arasında değişir. Alacağınız hafif bir jant seti 1400 ile 1600 gram aralığında olacaktır. Ciddi bütçelere çıkıp süper hafif bir jant seti seçerseniz 1000 gram gibi değerlere inme şansınız var. Tabi ütopik ödemeler yapacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Satın alacağınız ortalama hafiflikteki bir jant seti ile 500 gram civarı hafifleme elde edebilirsiniz. Tek parçada en çok hafifleme elde edeceğiniz parça da jant setidir. Tekerlekleri hafifleterek yaklaşık 200 ile 250 gram kadar hafifleme elde edebilirsiniz. İlk başta söylediğimiz gibi dönen parçaların hafiflemesi sürüş kalitenizi ciddi şekilde artıracaktır.

Grupset

Grupset bünyesinde çok parça barındırdığı için hafifleme konusunda önemli kısımlardan biridir. Maliyet olarak bütçenizi jant setine göre daha çok yoracaktır. Önde gelen markalar grupsetlerini fiyat seviyelerine göre çok iyi ayarlamışlardır. Bu yüzden “Ne kadar ekmek o kadar köfte” kuralı geçerlidir. Kısaca hafif bir grupset hiç bir zaman ucuz olamaz. Yeni nesil Sram AXS ve eTap grupsetler kablosuz çalıştığı için diğer markalara nazaran daha büyük hafifleme sağlarlar. Ancak yeni bisiklet fiyatına sahiptirler. Bu yüzden grupset tercihi yaparken ince eleyip sık dokumalısınız.

Yan Elemanlar

Gidon, gidon boynu, sele, sele borusu, gidon bandı, pedal ve tekerlek mandalı gibi parçalarla da hafifleme elde edebilirsiniz. Fakat gram başına maliyet konusunda çok verimli sayılmazlar. Bu yüzden sadece 50 gram hafif olması için gidona binlerce lira harcamak yerine üstteki maddelere bakmanız daha faydalı olacaktır. 

Ön Amortisör

Özellikle dağ bisikletlerinde düşük seviye maşalar epey ağır olabiliyor. Hafif bir maşa aynı zamanda yüksek teknoloji iç sistemine de sahip olduğu için bir taşla iki kuş vura-bilirsiniz.

Yazımızın sonunda bisiklet hafifletme konusunda dikkat etmeniz gereken önemli bir konuya da açıklık getirelim. Çok hafif parçaların genellikle dayanıklılığı düşük olur. 

Özellikle jant seti, zincir ve gidon konusunda dikkatli olmalısınız. Jant seti alırken üstüne yüklenebilecek azami ağırlığa uygun olduğunuza emin olmalısınız. Hafif bir zincirin daha çabuk uzayacağını ve daha sık değişeceğinin farkında olmalısınız. Son olarak da sürüş esnasında kırılacak bir gidonun başınıza ne kadar büyük işler açabileceğini bilmelisiniz. Bisikletinizi hafifletirken bu konulara dikkat ettiğiniz ve bütçenizi çok aşmadığınız sürece aldığınız keyif çok yükselecektir.