Merhaba değerli Bike Pedia okurları. Ben Barış Okuducu, Aktif Pedal bünyesinde “Retül Bike Fitting” hizmeti vermekteyim. 

Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, sektörde yaklaşık 10 yıl çalıştım. Ortaokul ve lise hayatım boyunca hentbol oynadım. Üniversiteye geldiğimde ise devam etmeye çalıştım ama sakatlıklar peşimi bırakmadı. Aradan uzun yıllar boyu spordan uzak zamanlar geçtikten ve bolca kilolar alındıktan sonra koşmaya başladım. Dayanıklılık sporuna karşı oluşan bu sevdam beni bisiklet ve yüzmenin hayatıma girmesiyle triatlon ile tanıştırdı. Yaklaşık 4 yıldır da triatlon sporuyla uğraşmaktayım. 

Kariyerimde değişikliğe gitmeyi tercih ederek 2018’in Haziran ayından beri Bike Fitting hizmeti vermeye başladım. Bike Pedia’nın bu sayısında “Bike Fitting nedir?” ve “Bisiklet kullanıcılarına ne gibi faydalar sağlar?” gibi aklınızdaki buna benzer sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle bisikletçinin bisikletten ne beklediğini anlamak ve ona göre hareket etmek benim işimin başlangıç noktası diyebilirim. Uyku düzeni, antrenman sıklığı, dinlenme rutini, sürüş karakteri gibi daha birçok şekilde çoğaltabileceğim kriterler ışığında aklımızda bisikletlimizin bir profilini çıkarırız.

Bu sayede onun nasıl bir sürüş deneyimi istediğini kavrayıp bir sonraki adımlarımı planlayarak, bisikletlimizin fiziksel muayenesine geçeriz. Bu muayene kapsamında, asimetriler, esneklik durumu ve limitasyonlar belirlenerek, bisiklet üzerindeki ayarların en mantıklı ve verimli şekilde yapılmasını sağlıyoruz.

Bu işlemleri takiben, hem MTB hem de yol bisikleti için, eğer varsa kilitli pedalların kal ayarlarını yapıyoruz. Yine bu ayarları yaparken fiziki muayene bilgilerinden faydalanıyoruz. Yere nasıl bastığınız, ayak ark yüksekliğiniz, içe veya dışarıya doğru basış tarzınız kal ayarlarını doğrudan etkileyen faktörlerdir. İşimin en önemli bölümünü bu ayar oluşturmakta. Çünkü doğru olmayan kal ayarı It(Illo-Tibial) Band sendromundan, Patella(diz kapağı) problemlerine kadar, birçok olumsuz sonuç doğurabilmektedir.

Kal ayarının doğruluğundan emin olduktan sonra Retül aleti ile vücudun üzerine yerleştirilen elektrotlar sayesinde anlık olarak açıları görüntüleyerek, bisiklet üzerinde yapılacak değişikliklere bisikletçimiz ile birlikte karar veririz. Bu noktada karşılıklı istişare etmek kadar, yapılan ayarların karşı tarafa neden yapıldığını anlatmak da çok önemli bir husus oluşturuyor. 

Bisiklet ayarları her iki taraftan da yapıldıktan sonra, sıra ayrıntılı raporlamaya geliyor. Bu raporlamada muayene detayları ve bisikletin geometrik verileri derleniyor. Bu rapor sayesinde ileride yeni bir bisiklet aldığınızda ya da bisikletinizi başka bir yere götürdüğünüzde tekrar kurmanız gerektiğinde kolayca ulaşabileceğiniz ölçüler size sunulmakta.

Aslında basitçe üzerinden geçtiğim bike fitting hizmeti, ayarlar sonrası da devam ediyor. Bisikletçinin takibi, gerekirse kontrol amaçlı fit seansına çağrılması da bu hizmetin bir başka bölümü. 

Bisikletin ergonomisinin, bisikletçinin anatomisiyle buluşturulması kilit nokta olmakta. En optimum seviyede güç üretirken bisiklet üzerinde geçirilebilecek olası toplam zamanı da arttırmak asıl hedeflerimizden oluyor. Çünkü amaç hedeflerinize ulaştırmak.

Bu arada bike fitting uygulaması hali hazırda olan sakatlıkları geçirmek için bir çözüm değil, sakatlıklar size uğramadan yararlanılan bir uygulamadır. Çoğu zaman tedavi ile karıştırılmasının önüne geçmek isterim. Eğer fit öncesi yaptığımız karşılıklı görüşmede bu gibi bir durum varsa bunun kesinlikle uzman bir doktor tarafından muayene edilip teşhis ve tedavi edilmesi büyük önem taşıyor. 

Kısaca sonlandırmak gerekirse, bike fitting uygulaması sizin bisiklet üzerinde geçirdiğiniz kaliteli zamanı artırarak hem performansınızı geliştirmenize hem de eşsiz bir bisiklet deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. 

Aklınıza takılan soru ve görüşler olursa benimle Aktif Pedal Bisiklet iletişim kanalları üzerinden iletişime geçmenizden mutluluk duyarım. Umarım her çevirdiğiniz pedal mutluluk için bir adım daha atmanıza vesile olur. Görüşmek üzere.

Barış Okuducu