Organizayonun ilk şekli 1965 yılında uluslararası kimlik kazanır ve  “1. Uluslararası Marmara Turu” adıyla anılır. Yine bu yıl devlet başkanı Cemal Gürsel’i ziyaret eden Beden Terbiyesi yetkilileri turun cumhurbaşkanlığı himayesine alınması gerektiğini gündeme getirir. Uzun çalışmalar sonucunda 1966 yılında “2. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Marmara Bisiklet Turu” adını alır.

1968 yılında turun önünden “Marmara” ifadesi kaldırılarak Türkiye vurgusu yapılır ve uluslararası alanda 4. yılında “Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Turu” olarak isimlendirilmeye başlar. 

1971 yılında çıkan gazetelerde “4. Cumhurbaşkanlığı Uluslar arası Türkiye Bisiklet Turu” haberi çıkar fakat Marmara Turu baz alındığında Tur’un dokuzuncu, uluslararası katılım baz alındığında ise Tur’un 7. yılıdır. 1792 yılında bu durum düzeltilerek Tur’un adı “8. Cumhurbaşkanlığı Uluslar arası Bisiklet Turu” olarak yer alır ve bu sıralama izlenir.

2017 yılında “UCI World Tour” kategorisinde ilk defa düzenlenmiştir.(**UCI World Tour: Önde gelen yıllık erkek elit yol bisiklet turu)

2018 yılında 2. defa düzenlenen “UCI World Tour” kategorisine 9’u “World Tour” takımı olmak üzere 20 takım katılmıştır.

Bu yıl 55.si düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu “3. World Tour” seviyesinde, 6 etaptan oluşmuş ve 16-21 Nisan tarihleri arasında yapılmıştır.

Dünyanın kıtalararası yapılan tek bisiklet turu olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu “World Tour” kategorisine yükselmiştir. Bu yıl yapılan tur; dünyaca ünlü sporcuların ve takımların üst düzey mücadelesine ev sahipliği yapmıştır. 2008 yılından bugüne kadar Eurosport başta olmak üzere 120’ den fazla ülkede, ulusal ve uluslararası kanaldan canlı ve banttan yayınlar yapılmış ve dünya genelinde geniş bir izlenme ağına ulaşmıştır.

TOUR OF TURKEY ILE ILGILI SON GELIŞME

World Tour 2020 takvimini açıklayan Dünya Bisiklet Birliği, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu bu takvimden çıkardığını belirterek kendi resmi sitesinde yayınladı. UCI, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından 56.sı düzenlenecek turdan takvimden çıkarma sebebi olarak arka arkaya 2 yıl 10 profesyonel takım şartını yerine getirmediği için çıkarıldığını belirtti. Eylül ayında yapılacak olan toplantıya göre Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’ nun kaçıncı kategoriye düştüğü açıklanacak.