İtalya turu (Giro d’Italia) bisikletin prestijli üç haftalık Grand Turlarından biridir. Bu yıl 103’üncüsü gerçekleşen 2020 İtalya turu, Mayıs ayındaki orijinal yarışın ertelenmesinin ardından 3 Ekim Cumartesi Sicilya adasında başladı, 25 Ekim Pazar günü Milano’da sona erdi. Tura 22 takım 176 sporcusuyla katıldı.

Turun önce Macaristan’da üç etapla başlaması planlanmıştı. Organizatörler daha sonra turun Sicilya’da başlatılmasına karar verdi. Büyük isimlerin favori olarak yer aldığı turda ilk günler bazı hayal kırıklıkları yaşandı. Örneğin turun favorilerinden Ineos Grenadiers takımından Geraint Thomas bir su bidonuna çarparak düştü ve pelvisini kırdı.  Mitchelton-Scott takımından Adem Yates Covid-19 test sonucu pozitif çıktı ve turu bıraktı.

Turun yıldızları ve de Pembe Mayo’yu (Maglia Rosa) taşıyanlar Deceuninck – Quick Step takımından Portekizli Joao Almeida (15), Ineos Grenadiers takımından İtalyan Filippo Ganna(2), Team Sunweb takımından  Wilco Kelderman (2),  Team Sunweb takımından Jai Hindley(1), Ineos Grenadiers takımından Tao Geoghegan Hart (1) oldular. 

Zaman zaman kötü hava şartlarının olduğu turda büyük bir kaza yaşanmadı. Turun son etabına, Genel sıralamada birinci ve ikincinin zaman değerleri eşit olarak   başlaması, Grand Tur tarihinde bir ilk oldu.

ETAP 1  Monreale  ›  Palermo   15.1 km 

İtalya Turunun açılış etabını 2 hafta önce dünya şampiyonu olan 24 yaşındaki Ineos Grenadiers takımından İtalyan Filippo Ganna kazandı. 15.1 km lik Ferdi saate karşı yarışın ikincisi 22 yaşındaki Deceuninck – Quick Step takımından Portekizli Joao Almeida oldu.

Turun genel klasmanında birinciliğe oynayan, 2018 Fransa Turu şampiyonu Ineos Grenadiers takımından İngiliz Geraint Thomas birinciden az farkla dördüncü olması turda iddialı olduğunu gösterdi.

Sonraki etapta lider mayosu olan Pembe Mayo’yu bugünkü etabın birincisi Filippo Ganna giyecek.

ETAP 2  Alcamo  ›  Agrigento   149 km

UAE Team Emirates takımı, dik yokuş olan son 1.5 km’de finişçileri elemek için tempoyu çok yükseltti.  Diego  Ulissi’nin atağına Giro’da ilk kez yarışan Peter Segan karşılık veremedi ve ikinciliğe razı oldu.  

İlk etabın galibi olan İtalyan Filippo Ganna bugün liderlik mayosu olan Maglia Rosa’yı koruyabildi. Ganna yarın yapılacak 3. etapta da  Maglia Rosa’yı giyeceği için çok mutlu ve bunun çok hoş bir duygu olduğunu söyledi. Fakat yarın Geraint Thomas’a yardım edeceğini sözlerine ekledi. 

Tura kazanmak için iddialı gelen Ineos Grenadiers takımının lideri Geraint Thomas, bugün gerçekleştirilen üçüncü etabın sonunda 23 saniyelik zaman farkıyla üçüncü sırada yer aldı.

ETAP 3  Enna  ›  Etna   150 km

EF Pro Cycling takımından 27 yaşındaki Ekvatorlu Jonathan Caicedo bugünkü etapla beraber kariyerinin en büyük zaferini elde etmiş oldu.

İkinciliği Vini Zabù – KTM takımından 37 yaşındaki İtalyan bisikletçi Giovanni Visconti kazandı. Giovanni 2010 yılında Türkiye’de yapılan 46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu kazanmıştı. 

Üçüncü etabın en büyük sürprizi genel sıralamada liderliğe yükselen Deceuninck – Quick Step takımından 22 yaşındaki Portekizli Joao Almeida oldu. Bu, genç bisikletçi için kariyerindeki en büyük andı. Kendisiyle yapılan röportajda “bugün elimden geldiğince tutunmaya çalışıyordum, başından beri bacaklarımın iyi olduğunu biliyordum ve hissediyordum, son 3 km de Maglia Rosa’yı kazandığıma emindim, takım olarak da çok güçlüyüz, Giro’da başarılı bir yarış çıkaracağımıza eminim” diyerek açıklamada bulundu.

Ineos Grenadiers takımının lideri Geraint Thomas bugün düşerek kalça kemiğini kırdı, 12 dakika zaman kaybetti ve yarınki etaba katılamayacağı açıklandı. Böylece liderini kaybeden  Ineos Grenadiers takımının elemanları bundan sonraki etaplarda önde tempo yapmak zorunda olmayacaklar, serbestçe etap birincilikleri için yarışabilecekler.

ETAP 4 Catania  ›  Villafranca Tirrena   140 km 

Groupama – FDJ takımından Arnaud Démare bu sezonun Ağustosta başlamasına karşın bu etapla birlikte onuncu zaferini elde etti. İkinciliği Peter Sagan, üçüncülüğü ise Deceuninck – Quick Step takımından Devide Ballerini kazandılar.

Yarışın ortalarında Portella Mandrazzi’nin 12.4 km’lik tırmanışını atlatan Demare için takımı Groupama-FDJ yüksek bir tempo tuttu. Böylece diğer kazanma şansı olan finişçilerden Cofidis, Solutions Crédits takımından İtalyan Elia Viviani, UAE-Team Emirates takımından Kolombiyalı Fernando Gaviria ve Deceuninck – Quick Step takımından Alvaro Hodeg’in ön grubu yakalamalarına izin vermedi. 

ETAP 5 Mileto  ›  Camigliatello Silano   225 km

Filippo Ganna 5. Etabın hiç beklenmedik birincisi oldu. Turun en uzun etaplarından ve de çok dağlık olan 5. etapta Ganna yarışın 50. kilometresinde küçük bir grupla öne kaçtı ve sonunda 34 saniyelik bir avantajla yarışı birinci olarak bitirdi.

2020 Dünya ferdi saate-karşı şampiyonu, birinci etabın birincisi, ikinci ve üçüncü etapta  pembe  mayoyu taşımış olan Ganna, bu etaptaki başarısıyla kariyerindeki ilk UCI yol yarışını kazanmış oldu. 

Deceuninck – Quick Step takımından Joao Almeida bu etabın sonunda da liderliğini koruyarak yarınki etapta pembe mayoyu taşımaya devam edecek.

ETAP 6 Castrovillari  ›  Matera   188 km

Groupama-FDJ takımından Arnaud Demare altıncı etaba imzasını atan bisikletçi oldu ve mor renkli puan mayosunu BORA – Hansgrohe takımından Peder Sagan’dan aldı.

Zor olan yokuş yukarı finişte Demare bir ara yerini kaybetti fakat çok akıllı davranıp Astana’lı Fabio Felline’in arkasında yer bularak çizgiye 200 metre kala çok güzel bir finiş çıkardı ve Sunweb takımından Michael Matthews’in birkaç bisiklet boyu önünde birinci oldu. Bu etabın favorisi Sagan ise kendine finişte yer tutamadı ve ancak sekizinci olabildi.

ETAP 7  Matera › Brindisi  143 km 

Groupama-FDJ takımından Arnaud Démare, üst üste ikinci finiş zaferini ve bu yıl İtalya turundaki üçüncü birinciliğini aldı. Demare bu birinciliğini takımının üstün başarasına borçlu olduğunu hatırlattı.

Bora-Hansgrohe takımından Peter Sagan sprintte Démare’nin tekerleğindeydi fakat yine de Demare’yi geçebilecek gücü bulamadı. Team Sunweb takımından Michael Matthews birkaç bisiklet boyu geride üçüncü olurken, Ineos Grenadiers takımından Ben Swift dördüncü oldu. Deceuninck – Quick Step takımından Joao Almeida genel sıralamadaki liderliğini yarınki etapta da sürdürecek.

ETAP 8 Giovinazzo › Vieste   200 km

Bugünkü etabın kahramanı Israel Start-Up Nation takımından 32 yaşındaki İngiliz Alex Dowsett oldu. 2. sırayı Ineos Grenadiers Salvatore Puccio ve 3. sırayı da Lotto Soudal takımından Matt Holmes  aldılar. Dowsett, kariyerindeki ikinci Giro d’İtalia etabını dişleriyle çivi söker bir şekilde  kazandı.  

İngiliz bisikletçi finişe 100 km kala 8 kişilik güçlü bir grupla beraber atak yaparak öne kaçtı. Finişe 18 km kala Dowsett kaldıkları üç kişilik gruba da atak yaparak arayı bir anda açtı ve arkadaki iki kişiyle büyük bir kovalamaca başlattı.  Dowsett zamana karşı tekniğini kullanarak inatla bu kovalamacaya direndi ve sonunda hak ettiği zaferi kazandı. Bu başarı aynı zamanda 2021’de yeni bir World Tour takımı ile yapacağı sözleşme için çok özel oldu.

Mitchelton-Scott takımından Simon Yates COVID-19 için pozitif çıkınca sekizinci  etaba başlayamadı. Deceuninck-QuickStep takımından Joao Almeida Pembe Mayo liderliğini bu etapta da korumayı başardı.

ETAP 9 San Salvo  ›  Roccaraso   208 km

Bugünkü etabın zaferini EF Pro Cycling takımından 24 yaşındaki Portekizli Ruben Guerreiro yaşadı. Guerreiro ve takımı için bu birincilik çok büyük bir başarıydı. 

Ruben Guerreiro bu etaptaki birinciliği yanı sıra en iyi yokuşcu mayosu olan mavi mayonun da sahibi oldu. 

Ineos Grenadiers takımından Jonathan Castroviejo Nicolas ikinci olurken UAE-Team Emirates takımından Mikkel Bjerg üçüncülüğü kazandı. Nicolas Castroviejo yarışın bitimine 6.3 km kala atak yaptı. Atağı kovalayabilen sadece Guerreiro oldu. Finişe 1 km kala Castroviejo bir kez daha atak yaptı fakat Guerreiro’yu koparamadı. Guerreiro ise son 200 metreye kadar Castroviejo nın arkasında bekledi ve kendisini zafere götüren finişini yaptı.

Turun lideri olan Guerreiro’nun 22 yaşındaki vatandaşı Joao Almeida, pembe mayoyu bugün de başarılı bir şekilde korudu.

ETAP 10 Lanciano  ›  Tortoreto   177 km  

10. etapta Mitchelton-Scott ve Team Jumbo-Visma tüm sporcularını yarıştan çekmeye karar verdi ve bu nedenle, EF Pro Cycling takımından Lawson Craddock’un farklı bir sorun nedeniyle ayrılmasıyla beraber Tur 10. etaba 146 bisikletçiyle başladı.

3 kez dünya şampiyonluğu ünvanına sahip olan BORA – Hansgrohe takımından 30 yaşındaki Peter Sagan bir yıldan fazla süredir ilk zaferini finişe tek başına gelerek kazandı. Fransa Turlarında 12 etap birinciliği olan Sagan, İtalya turundaki ilk etabını bugün kazandı.

177 km’lik nefes kesen yarışta finişe 19 saniye önde ellerini havaya kaldırarak tek gelen Sagan, yarıştan sonra şunları söyledi. “Elbette tek başıma kaçma planım yoktu. Ama yakaladığım bu fırsatı değerlendirdim. Bunun için çok mutluyum. Sonunda yine kendi tarzımda yarış kazandım. Ben, hem yarışırım, hem gösteri yaparım, hem de kazanırım. Bu benim özelliğim.”

Kariyerinde 100 den fazla yarış kazanmış olan fakat son 15 aydır yarış kazanamayan ve de Fransa turundan etap alamadan eli boş dönen Sagan, kendisi hakkında kariyerinde inişe geçtiği dedikodusunu yapanları böylece susturdu.

10. etabın ikinciliğini UAE-Team Emirates takımından 22 yaşındaki ABD’li Brandon McNulty, üçüncülüğünü ise aynı zamanda turun lideri olarak pembe mayoyu taşıyan  Deceuninck-Quickstep takımından Joao Almeida kazandı.

ETAP 11 Porto Sant’Elpidio › Rimini  182 km

11. etabı Arnaud Demare, en yakın rakibi Peter Sagan’ı yarım bisiklet farkı ile geçerek kazandı! Son 300 metrede  Demare tam gaz finişe başladığı anda Sagan bir an için Kolombiyalı Fernando Gaviria’yı takip etmek istedi fakat bu ona çok pahalıya mal oldu. Böylece Fransız Demare büyük bir hızla finiş çizgisinden birinci olarak rakiplerinden önce geçti.

Demare yarıştan sonra “Bir etap kazanmak bile beni çok mutlu ederdi. Bu kazandığım 4 etap bana inanılmaz gibi geliyor. Takımımı candan tebrik ediyorum. Bana güvendiler ve çok çalıştılar. Sonunda karşılığını aldık. Çok sevinçliyiz” diyerek hislerini paylaştı.

BORA – Hansgrohe’den Peter Sagan ikinci, Deceuninck – Quick Step’ten Alvaro Jose Hodeg üçüncü olarak bu etabı tamamladılar. Genel sıralamada Portekiz Joao Almeida pembe mayoyu korumayı devam etmekte.

ETAP 12  Cesenatico  ›  Cesenatico   204 km

Ineos Grenadiers Takımından 23 yaşındaki Ekvador’lu Jhonatan Narvaez son yokuşlarda Bahreyn McLaren takımından Mark Padun ile kaçarak ana gruptan arayı açmayı başardılar. Padun’un teknik bir sorun yaşamasından yararlanan Narvaez son  24 km’de süper bir performansla tek başına finişe geldi. Kendisini kovalayan Padun, finişe 10 km kala Narvaez’e  9 saniye yaklaşmasına karşın kendisini bir türlü yakalayamadı.

Jhonatan Narvaez, 12. etabı kazanırken aynı zamanda bu kendinin ilk Grand Tour etap zaferi oldu. ikinci olan Mark Padun’un 1’08” ve üçüncü olan EF Education takımından Simon Clarke’nin 6’50” zaman farkıyla geriden geldiler. Pembe Mayoyu taşıyan  Joao Almeida genel sıralamadaki avantajını 12. etapta da rahatça koruyabildi.

ETAP 13 Cervia  ›  Monselice   192 km

UAE-Team Emirates takımından Diego Ulissi Giro d’Italia’da 13. etap zaferini, heyecan verici bir finişle kazandı. Ulissi kariyerinde bu yılki turda ikinci, Girodaki toplam sekizinci zaferini elde etti. 

Finişe 20 km kala son tırmanışta Ulissi genel sıralama liderleriyle önde tempoyu yükselterek ana grubun parçalanmasına yardımcı oldu. Böylece süper sprinters Groupama-FDJ takımından Arnaud Démare ve BORA – Hansgrohe takımından Peter Sagan geride kaldılar.

Finişe geldiklerinde Ulissi’nin takım arkadaşı 22 yaşındaki Amerikalı Brandon McNulty öne geçerek Ulissi’nin etabı kazanmasında çok büyük bir rol oynadı. 

Yarım tekerlek farkıyla ikinci olan pembe mayonun sahibi Joao Almeida çok büyük hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. “Bu etapta takımım inanılmazdı ve bugün zaferi hak etmişlerdi. Maalesef bu bisiklet sporu. Biz elimizden geleni yaptık fakat malesef ikinci olabildik” diyerek üzüntüsünü açıkladı. Üçüncülüğü BORA – Hansgrohe takımından Patrick Konrad kazandı.

ALMEİDA 11 gündür pembe mayoyunun sahibi olarak genel sıralamadaki liderliğini sürdürüyor.

ETAP 14  (ITT)  »  Conegliano  ›  Valdobbiadene   34.1 km

Filippo Ganna saate karşı etaplarda geçilmez olduğunu bir kez daha kanıtladı ve İtalya Turunun 34 km’lik 14. Etabını kazandı.

Takım arkadaşı 2018 – 2019 ITT Dünya şampiyonu Rohan Dennis 26 saniye farkla 2. olurken, 3. sırayı da UAE-Team Emirates takımından 22 yaşındaki Amerikalı Brandon mcnulty aldı. Mcnulty genel sıralamada 11. sıradan 4. sıraya yükselerek podyumla arasını 12 saniyeye indirdi.

ETAP 15 Cesenatico  ›  Cesenatico   204 km

Etabın galibi Ineos Grenadiers takımından bu kez Tao Geoghegan Hart oldu. Ineos Grenadiers böylece Giro 2020 de 5. zaferine ulaştı. Team Sunweb takımından Wilco Kelderman ve Jai Hindley 15. etapta ikinci ve üçüncü oldular hem de genel sıralamada ikinci ve üçüncülüğe yükseldiler.

Tao Geoghegan Hart bu birinciliği Mart ayında kaybettikleri takım arkadaşı Nikolas Portal’a armağan ettiğini şu sözlerle ifade etti: “Bu zafer Nico Portal için. Onu Mart ayında kaybettik ve bu takımımız için gerçekten çok üzücüydü.”

Turun Lideri Almaida “Maglia Rosa”ya dişleriyle tutundu ve istirahat etabından önce turdaki liderliğini korumayı başardı. Turun favorisi gösterilen Trek – Segafredo takımından Vincenzo Nibali için liderden 3’29” saniye geriye kalarak turun galibiyet umutları kalmadı gibi görünüyor.

ETAP 16  Udine  ›  San Daniele del Friuli   229 km

Bahrain – McLaren takımından 30 yaşındaki Slovenyalı Jan Tratnik, 16. etapta Giro d’İtalia’da tek başına bir zafer kazandı. İkinciliği NTT Pro Cycling takımından 24 yaşındaki Avustralyalı Ben O’Connor, üçüncülüğü ise Bahrain – McLaren takımından 30 yaşındaki İtalyan Enrico Battaglin aldılar.

Son 800 metredeki %20’lik yokuşta ilk atak O’Connor dan geldi fakat Tratnik’i silkeyelemedi. Tratnik hiç beklemeden karşı atak yaptı ve çizgiye kadar tek gitti. Tratnik, yarıştan sonraki röportajda şunları söyledi. “Finişe 3 km kala gücümün sınırdaydım  ama finişte kız arkadaşımın beklediğini düşünmek bana ekstra enerji oldu. Son 500 metrede bitiş çizgisine doğru uçarak gittim.”

Pembe mayonun sahibi olarak bugün yokuşlarda çok iyi görünen Deceuninck – Quick-Step takımından Almeida, Giro’da 13 gündür liderliğini sürdürmeye devam etmekte. Almeida yarıştan sonra yaptığı açıklamada “Moral çok önemli. Bundan daha fazla özgüvenim olamaz. Tüm ekibime gerçekten minnettarım. Bakalım pembe mayoyu ne kadar koruyabileceğim… Kendime güveniyorum ama en kötüsüne de hazırım. Her şey ters de gidebilir.” dedi. 

ETAP 17 Bassano del Grappa  ›  Madonna di Campiglio   203 km

Dün ikinci olan NTT Pro Cycling takımından 24 yaşındaki Avustralyalı Ben O’Connor hayal ettiği ve hak ettiği birinciliği bugün kazandı.

İlk Grand Tur zaferini kazanan O’Connor çizgiye 8 km kala yokuşun tepesinde atak yaptı. CCC Team’den Ilnur Zakarin and Lotto Soudal takımından Thomas De Gendt O’Connor‘ın atağına karşılık veremediler. Bahrain McLaren takımından Hermann Pernsteiner, O’Connor’ı kovalamaya başladı fakat arayı bir türlü kapatamadı. Önce 22 saniye olan ara, çizgide 31 saniyeye çıktı. İkinci olan Hermann Pernsteiner’in arkasından Thomas De Gendt üçüncü oldu.

Dün ikinciliği çok az farkla kaçıran O’Connor çizgiden sonra gözyaşlarını tutamayarak “Benim için çok duygusal bir zafer. Sanırım bu çok büyük bir rahatlama hissi olduğu için ağlıyorum. Çünkü bu başarı sadece benim değil, çevremdeki herkesin yaptığı çaba ve çalışma sonucu. Dünkü ikinciliğimden beri o kadar çok destek vardı ki bugün kazanmayı bir daha denememek benim için utanç verici olurdu” dedi.

O’Connor, podyum sonrası basın toplantısında “NTT’nin sponsorluğu önümüzdeki yıl devam etmeyecek. Takımımızın yeni bir sponsora ihtiyacı var. Şimdilik sadece bekleyip göreceğiz. Bisikletçinin amacı yarışları kazanmaya çalışmaktır. Sponsorlar başarılı takımlara tercihlerini yaparlar. Takımımızın gerçekten bu galibiyete ihtiyacı vardı. Bu başarı umarım takımımız için olumlu bir kurtarıcı ve bir lütuftur” diyerek sözlerini tamamladı.

17. etabın sonunda genel sıralamada Joao Almeida pembe mayoyu korumaya devam ederken ikinciliği Sunweb takımından Wilco Kelderman ve üçüncülüğü yine Sunweb takımından Jai Hindley paylaşmaktadırlar.

ETAP 18 Pinzolo  ›  Laghi di Cancano  207 km

18. etapta  Sunweb takımından Jai Hindley, Ineos Grenadiers takımından  Tao Geoghegan Hart’ı finişte geçerek birinci oldu. 24 yaşındaki genç bisikletçi yarıştan sonra şunları söyledi:

“Kendimi aya çıkmış gibi hissediyorum. Bugün inanılmaz yükseklikleri karlı dağları aştık. Tao Geoghegan Hart’ın zaman açmak için finiş çizgisine kadar basacağını biliyordum. Tao gerçekten çok kuvvetliydi. Yüksek bir tempoyla tırmanıyordu. Buna rağmen Etabı kazandığım için mutluyum.” 

Genel sıralamada Hindley’in takım arkadaşı Wilco Kelderman, Almedia’nın liderliğine son vererek pembe mayoyla birlikte liderlik koltuğuna oturdu. 

ETAP 19 Abbiategrasso  ›  Asti   124 km

Gironun 19. etabını CCC takımından 27 yaşındaki Çekoslovak Josef Cerny bitiş çizgisine tek başına gelerek kazandı. Son 23 kilometreyi yalnız tamamlayan Cerny, ortalama 49 kilometrenin üstünde bir hızla inanılmaz bir performans gösterdi ve birinciliği fazlasıyla hak etti. Aralarında dünya saat rekorunu elinde tutan Belçikalı Victor Campenaerts’ın da bulunduğu 5 kişilik grup Cerny ile aralarındakı 19 saniyeyi kapatamadı. 

Etabın ikincisi NTT Pro Cycling takımından Belçikalı Victor Campenaerts ve üçüncüsüde Trek – Segafredo takımından italyan Jacopo Mosca oldular. Aynı zamanda bu zafer, yıl sonunda kapanacak olan takımı CCC Team için Cerny’den güzel bir veda hediyesi oldu.

Hava koşullarının kötü olmasından dolayı bugünkü 258 kilometrelik, turun en uzun ve en ağır etabı olan 19. etabın sekizinci kilometresinde sporcuların itirazı üzerine yarış durduruldu ve organizasyonunun yeni kararıyla yarış 124 kilometreye indirildi.

Maglia Rosa’yı taşıyan yarış lideri  SUNWEB takımından Wilco Kelderman 12 saniyelik farkı koruyarak liderliğini sürdürdü!

ETAP 20  Alba  ›  Sestriere   190 km

Bugünkü Etabın birincisi Ineos Grenadiers takımından Tao Geoghegan Hart oldu. Tao, Giro’daki ikinci etabını kazanırken Ineos Grenadiers takımının da turdaki kazandığı altıncı etap oluyordu.

Sunweb takımından Jai Hindley pembe mayoyu takım arkadaşı Wilko Kelderman’dan devraldı ve yarınki son etapta taşımaya hak kazandı.

Yarın Grand Tur tarihinde ilk kez genel sıralamada iki lider, son etaba aynı zamanlara sahip olarak başlayacaklar.

ETAP 21 Cernusco sul Naviglio  ›  Milan  15.7 km

103’cü 2020 İtalya Turu’nun Kazananı Ineos Grenadiers takımından  Tao Geoghegan Hart oldu. Turun ikincisi genç yarışçı SunWeb takımından Jai Hindley, üçüncü ise yine SunWeb takımından Wilco Kelderman oldular. Grand Tur tarihinde bir ilkti.

Turun 21. ve son etabına Grand Tur tarihinde ilk kez genel sıralamada lider ve ikinci sıradaki 2 sporcu aynı zaman derecesiyle başladılar.

Bu heyecan dolu 21. etabı yine Ineos Grenadiers takımından İtalyan bisikletçi Filippo Ganna kazandı. Dünya zamana karşı şampiyonu Filippo Ganna’nın aynı zamanda bu turdaki dördüncü etap zaferiydi.

Bugünkü 21. etapta Tao Geoghegan Hart 13’üncü olurken genel sıralamada pembe mayoyla beraber, en iyi genç yarışçı olarak beyaz mayonun da sahibi oldu. Son etaba lider pembe mayoyla başlayan Avustralyalı Jai Hindley, bugün tüm gücünü vermesine karşın ancak 38. olabildi. 

Ineos Grenadiers, takım sıralamasında birinci olurken, Turda 7 etap kazanabilen tek takımdı.