2020’nin en popüler bisiklet olaylarından birisi gravel bisikletleri oldu. Shimano bu disiplin için özel grupset üreten ilk marka oldu diyebiliriz. Daha önce sizler için Shimano GRX grupseti incelemiştik. Bu sefer çok özel bir konuğu ağırlayacağız. İtalyanların köklü markası Campagnolo Eylül ayında yepyeni gravel grupsetini tanıttı. Campagnolo Ekar birçok yeniliğe sahip estetik bir grupset. Haydi biraz detaylara bakalım.

Ürün adını Campagnolo’nun merkezinin yer aldığı Ekar dağından alıyor. Piyasada ilk olmasa da büyük adetlerde üretilen ilk 13’lü kasete sahip olduğunu belirtebiliriz. Oran olarak rakipleri olan Shimano veya Sram’ın oranlarına yaklaşamasa da etkileyici bir %367’lik bir değere sahip. Bunu 9-46 kaset ile başaran Campagnolo, dişli adımlarının %20 altında tutulduğunu özellikle vurguluyor. 3 farklı oranda satın alabileceğiniz kasetler ise; 9-36, 9-42, ve 10-44.

Öte yandan arka aktarıcı Campagnolo’da bir ilk olan özel kaplin mekanizmasına kavuşmuş durumda. Bu sayede uzun bacağın yaratacağı zincir salınımı engellenmiş oluyor. Toplamda 275 gram ağırlığa sahip aktarıcı 70’in üzerindeki karbon fiber, karbon kompozit ve alüminyum parçanın çelik pinler ve vidalar ile tutturulması sayesinde oluşturulmuş. Sonuç olarak ortaya sağlam ve hafif bir aktarıcı çıkmış. Campagnolo’dan görmeye alışık olduğumuz estetik tasarım burada da devam ediyor.

Aynakolda tasarım adeta rönesans tablosuna dönüşüyor. Karma yöne sahip karbonfiber elyafı ile örülmüş aynakol özellikle güneş ışığı altında muazzam bir görüntü sergiliyor. Tek yaprağa sahip sistem 38, 40, 42 ve 44 diş seçenekleri ile satın alınabiliyor. Ayrıca kol uzunluğunun 165 ile 175mm arasında değiştiğini belirtelim.

Hidrolik disk fren sistemine sahip olan Ekar grupseti yeni standart olan düz bağlantı seçeneği ile geliyor. Şık tasarım burada kendini sadeliğe bırakıyor. Rotorlar ise eski Avid G3 serisini andırıyor.

Geldik grupsetin sürekli elimizin altında olacak kısmına; kollar. Önceki hidrolik kollara nazaran ufaldığı fark edilen boynuzların dışında yeni vites kolu dikkat çekiyor. Campagnolo’nun belirttiğine göre hem dropta hem de üstte baş parmak ile vites atmak yeni kol ile daha kolaymış. Daha önceki sistemde de herhangi bir sorun yaşamadığımız için bu karar hakkında yorum yapamayacağız.

Toplam 2435 gram ağırlık ile piyasadaki en hafif grupset olması ile piyasaya iyi giriş yapan Campagnolo Ekar piyasadaki en pahalı ikinci gravel grup set olarak da kullanıcıları ürkütüyor. Bakalım önümüzdeki aylarda yol için de 13’lü bir grup set görecek miyiz.