Gıda üzerine eğitim alan iki kardeşin hayallerini gerçeğe dönüştürdükleri bir mekan Cup&Ride. Eğitim hayatı boyunca aktif olarak bisiklet de kullanan Aycan, Sinop’tan Edirne’ye uzanan başarılması zor bir tura da imza atmış. Yurt dışında da eğitim alırken bisiklet ve kafe konseptini kafasında kurmuş, Balçova’nın ara sokaklarında kendine yer edinmiş bu mekanın hem içecekler konusunda, hem de yiyecekler konusunda özellikle de tatlılar konusunda almış oldukları eğitimin hakkını vererek iş çıkardıklarını belirtmeliyiz.

Hem bisiklet dostu hem de kahve yudumlayabileceğiniz bir ortam oluşturulmuş. Bunu daha da ileriye götürüp bisikletinizdeki ufak sorunlar için tamirini gerçekleştirebileceğiniz bir istasyon yaratma düşünceleri de var. Bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan da bisikletinizdeki problemi giderebilmenizi amaçlıyorlar. O amaçla her ne kadar ara sokakta kalmış olsalar da bu hizmeti gerçekleştirebilmek adına bahçeli ve de butik bir yer bulmuşlar. Mevcut haline dönüştürmek hayli vakitlerini alsa da gerçekten ferah ve şirin bir kafe olmuş.

Bisiklet kiralama konusunda da müşteriden gelecek talebe göre davranmayı düşünen kardeşler, duruma göre havaların da ısınması ile bunu konuda da hizmet verme planları bulunmakta. Aynı şekilde bisiklet odaklı konularda “work shoplara” da yer verecekler. Yerin konumu çok sapa bir noktada olsa da Balçova civarında bu tarz bisiklet dostu bir kafenin olması en önemli avantajı olacaktır. Bakıldığında Bostanlı tarafında bu tür konseptli kahve mekanları daha fazla görüyoruz. Göztepe’den başlayarak Balçova’ya kadar olan bölgede bu tarz bir yerin öncülerinden olmalarının avantajını yaşayacaklardır. Özellikle de bahsedilen tamir istasyonu ve satış-kiralama hizmetleri de eklenirse çoğu kişinin favori mekanı olacaktır.

Bisiklet teması üzerinden gitmeyi düşündükleri için isim konusunda da o paralelde fikirler yaratmaya çalışmışlar. Tabi isim koyma konusu bir işletme açarkenki en zor adımdır. Belki de aynı zamanda da en uzun süren süreç. İlk başlarda tek kelimelik bir isim koymayı istemişler. Kısa ve akılda kalıcı olsun diye. Ancak isim bulmada, gelişen ve değişen dünyamızda yeni engelleri de doğuruyor. Sosyal medya hesabı açabilmek için bulduğunuz ismin kullanılmıyor olması gerekliliği gibi. Bu yüzden kısa isimli opsiyonlarda zorlandıkları için iki isimli seçeneklere yönelmişler. İçeriğinde “Cup” olmasını istedikleri için ilk başta “cupandbike” düşünülmüş ancak muhtemelen bahsettiğimiz sebeplerden dolayı vazgeçilmiş. En nihayetinde sadece bisiklet değil, araba, özellikle de motor kullanımını da yansıtması için “cupandride” isminde karar kılmışlar.

Biraz da menüden bahsetmek gerekirse; özellikle de Karpatka adındaki Polonya’ya ait, altı ve üstü profiterol hamuru, içinde de krema olan lezzetli tatlıyı denemenizi öneriyoruz. Bunun dışında özel çekilmiş dünya kahveleri, çeşitli aromalı çaylar gerçekten uygun fiyatlarla müşteri ile buluşuyor. Zaten asıl amaçları müşteri kazanmak, sürekli bir devamlılığı olsun diye düşündüklerinden bu konuda oldukça cömert davrandıklarını söyleyebiliriz.