Bisikletleriniz satın aldığınız andan itibaren artık sizin sorumluluğunuzdadır. Bu yüzden gözünüz gibi bakar gözetirsiniz. Peki bisikletiniz çalınacak olursa neler yapmalısınız? Bu yazımızda böyle bir durumda neler yapmanız gerektiğini madde madde anlatacağız.

Normal Şartlarda Almanız Gereken Önlemler

Öncelikle bisikletinizin size ait olduğunu ispatlayacak belgelere sahip olmalısınız. Sıfır olarak satın aldıysanız bisikletin seri numarasını içeren fatura, ikinci el satın aldıysanız ilk sahibine ait fatura, eğer fatura yoksa bisikletin seri numarasını ve satış işlemini gerçekleştiren tarafların kimlik bilgilerini içeren satış sözleşmesi işinizi görecektir. 

Bisikletinizin güncel görüntüsünü belli aralıklarla fotoğraflayın. Eğer bisikletinizi tehlikeli bir yere bağlıyorsanız nerede olduğu belli olacak şekilde fotoğraflamanız karakol işlemleri için faydalı olacaktır. Bisikletinizin görünmeyen bir noktasına size ait bir işaret bırakmak da ilerisi için faydalı olur.

Bisikletinizi bağladığınız yerde bulamadınız, yani çalındı…

İlk başta bu duruma inanmak istemeyeceksiniz. Büyük ihtimalle bir arkadaşınızın size şaka yapmış olabileceğini düşüneceksiniz. Fakat böyle şaka olmayacağını çok geçmeden fark edeceksiniz. Vakit kaybetmeden az önce saydığımız evraklardan birisi ile olay mahallinin tabi olduğu karakola başvurmanız gerekiyor. Karakolda elinizdeki evraklar ve mümkünse fotoğraflar ile bisikletinizin çalındığını kaydettirmeniz gerekiyor. Karakoldan alacağınız çalıntı belgesi bisikletinizi geri alabilmeniz için çok önemli rol oynayacaktır. Karakolda işiniz bittikten sonra kafanızı toplayıp eve geçiyorsunuz. İnternet üzerindeki bisiklet forumları ve sosyal medya sayfalarına bisikletinizin güncel fotoğrafı ve seri numarası ile çalıntı gönderisi düzenlemeniz gerekiyor. Her ne kadar işe yaramayacak gibi gözükse de çalınan çoğu bisiklet sosyal medya ve forumlar sayesinde bulunuyor. Bisikletinizi çalan kişi deneyimsiz bir hırsızsa diye sahibinden ve letgo gibi ikinci el platformlarını da haftada bir kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Bisikletinizi bir şekilde buldunuz, nasıl geri alacaksınız?

Öncelikle soğukkanlı olmanız çok önemli. Bisikletinizi internet üzerinden bulduysanız satıcıyla iletişime geçip buluşma noktası belirlemelisiniz. Buluşma noktasının bulunduğu ilçe emniyetine gidip durumu evraklarınız ile bildirip yanınızda memur ile birlikte buluşma noktasına gitmelisiniz. Bisikletin size ait olduğuna emin olup karakolda kalan işlemleri halledebilirsiniz. Eğer bisikletinizi sokakta bulursanız derhal polise haber vermeli ve resmi evraklarınız ile birlikte karakolda işlemi tamamlamalısınız. Bu noktada olayın heyecanına kapılıp saçma şeyler yapmamalısınız. Unutmayın, haklı durumdayken haksız duruma düşmek size ve bisikletinize gelecek en büyük zarar olacaktır. Tüm bu işlemlerin sonucunda eğer şanslıysanız bisikletiniz ile eve döneceksiniz. Muhtemelen bir daha da bisikletinizden ayrılmak istemeyeceksiniz.