Sakamichi Onoda, yaşıtlarına göre çok daha küçük görünen, çelimsiz bir çocuktur. Ağır ve demirden bir bisikleti vardır. Bu bisikleti ile okuluna ve hafta sonları şehir merkezine gidip gelir. Sohoku Akademisi’ne girer ve hikayemiz burada başlar. 

Japonlar kültürel varlıklarını hala sürdürebilen bir ülkenin insanları olarak pek çok alanda ilginç yaklaşımlara sahiptirler. Gelenek ve görenekler açısından bakıldığında birçok ortak yanımızın olduğunu, Japonca ve Türkçe’nin bile aynı yapıya sahip diller olduğunu görebiliriz. Yıllar içinde geliştirdikleri kültürel özelliklerinden birisi olan “Manga” denilen çizgi romanları bulunmaktadır. Kendine özgü kişi tiplemeleri, abartılı açılardan ele alınan görüntü ve hareket ifadeleri bulunan bu çizgi romanlar Japonya’da büyük bir kültürel ve ekonomik alan oluşturacak kadar yaygın ve önemlidir. Manga’nın hareketli haline getirilmişi olan çizgi filimler ise “anime” olarak adlandırılır ve yine en az manga kadar yaygın ve önemli bir yer tutar. 

“Yowamushi Pedal/Çelimsiz Pedal” anime dizisinin bizi ilgilendiren en önemli özelliği bisikleti temel almasıdır. Çizgi filimler ilk bakışta çocuklar için gibi görünse de bu anime dizisi her yaşa hitap etmekte. Aynı zamanda dizinin birçok yerinde eğitsel bilgilerin verilmesi ile didaktik bir yapıya da sahip bulunuyor. 

Bu dizi Türkçe seslendirmeli olarak ne yazık ki şu anda kapalı olan bir kanalda uzun süre tekrar tekrar gösterilmişti. Şu anda Youtube kaynaklarında Türkçe veya İngilizce altyazılı olarak bulunabiliyor. Hatta dizinin filmi bile yapılmış, yine anime olarak elbette. 

Başrol oyuncumuz Sakamichi (Yokuş/Rampa) Sohoku Akademisi’ne başladığında önceleri bir başka tutkusu olan animelerle ilgilenmektedir. Ancak okulun anime grubu kurması için yeterli sayıda öğrenci bulunamaması nedeniyle yanlız kalmıştır. Günün birinde şehir merkezine demir bisikleti ile giderken daha sonra yakın arkadaş olacakları Manami ile karşılaşırlar. Manami başka bir akademide öğrencidir ve yol bisikleti kullanmaktadır. Manami’nin bu garip bir bisikleti olan çelimsiz ancak beklenenden çok daha iyi bisiklet sürebilen çocuk dikkatini çeker. Sonrasında birlikte sürerken tekrar karşılaşmaları olur ve Sakamichi’nin birlikte sürerken çok mutlu olduğu görülür. 

Okulda akademiler arası bisiklet yarışı için okul bisiklet takımına birinci sınıflardan katılabilecek bisikletlilerin seçimi yapılacaktır. Takım 6 kişiden oluşmaktadır ve iki kişi takıma girecektir. Takım kaptanı Kinjo’nun dikkatini Sakamichi çeker ve seçmelere katılır. Ancak o sırada ona verilecek bir başka bisiklet olmadığından kendi bisikleti ile katılmaktadır. 

Sakamichi adının anlamından da anlaşılacağı gibi bir “tırmanıcı”dır. Eski ve ağır olan bisikleti kötü bir vites sistemine sahiptir ve zaten onu da doğru kullanmasını bilmemektedir. Bir de annesi bisiklet ile çok uzaklaşmaması için bisikletçide ayarlarını değiştirtmiş ve hız yapmasını engelleyecek hale getirtmiştir. Zamanla bu durum anlaşılır ve takım tarafından bisikleti olabildiğince düzeltilir. Vitesleri doğru kullanmasını öğrenir. Tabii bu arada seyirciler de “öğrenirler”. Sonrasında takım tarafından kendisine güzel bir yol bisikleti verilecektir.

Seçmeler oldukça zorlu geçmektedir. Son bölümde 24 saat içinde bir parkurda döne döne 500 km yapmak zorundadırlar. Eski bisikletini kullanmak zorunda olan Sakamichi oldukça zorlansa da diğerlerinden farklı olarak “doğal yeteneği” ile çok hızlı pedal çevirebilmekte ve diğerlerini takip edebilmektedir. Sonra yağmur başlar… Yokuşlardaki avantajı olan hızlı pedal çevirmesi pedalların kayması nedeniyle dezavantaja dönüşür. Bu sırada daha önce takımda olup kaza geçirerek bırakmak zorunda olan biri tam da pedalları kırıldığı için artık süremez hale geldiğinde karşısında kilitli pedal ve ayakkabıları ile belirir. Burada kilitli pedalı öğreniriz… Bu sayede Sakamichi 500 km’yi tamamlar ve takıma seçilir. 

Sonrasında yarışa hazırlık bölümleri ve yarış yer almakta. Yarış üç gün sürmekte ve anime özellikleri ile oldukça ilginç bir seyir keyfi alınmakta. Bisikletlilerin sürüş sırasında karşılaştıkları ve beklentileri iyi incelenmiş ve işlenmiş. Abartılı anime yaklaşımı ile bile olsa sürerken hissedilen rüzgar, tehlikeli dönüşler, düşüşler, başarıya giden sancılı yol çok güzel anlatılmakta. 

Dizinin ilk döneminden sonra yeni dönemleri eklenmiş ve hala eklenmekte. Her eklenen bölüm yeni maceralar içeriyor olsa da temel olarak akademiler arası bisiklet yarışına hazırlıklar ve yarış anlatılmakta. Yarış öncesi ve yarış sırasında takım ile ilgili yaklaşımlar da geniş ölçüde yer almakta. Takım sürüşü teknikleri, rüzgar boşluğundan yararlanma, taktikler, rakip takımların yapabilecekleri hileler, psikolojik etkiler diziye renk katarak seyredilebilirliği arttırıp daha zevkli hale getirmekte. 

Dizinin de sonu olan yarışın finişi büyük bir zevkle izlenebilir.