Uzun zamandır Shimano’dan yüksek performanslı ve uygun fiyatlı bir fren seti bekliyorduk. Bu yıl Shimano BL-M520 tanıtıldı. İlk kullandığımızda seri dışı bir frenin nasıl bu kadar güçlü olabildiğine şaşırmıştık. Hatta bu frenin neden seri dışı olduğunu da çok merak etmiştik. Sonunda detaylı bir şekilde inceleme fırsatı da bulduk. Öncelikle seri dışı tabirinin ne olduğu ile başlayalım. Shimano’nun ürün gamında Alivio, Altus, SLX, XTR gibi kendine has isimleri olan bir seri olduğunu duymuşsunuzdur. Genellikle bu seri ürünlerin üzerlerinde bu isimler yazılı olur. Ancak seri dışı parçalarda sadece Shimano yazar. Bu parçalara seri dışı denir. Seri dışı parçalar genelde orta segmentte yer alır, yani ne yüksek ne de kötü kalitede parçalardır.

Shimano BL-M520 4 pistonlu kaliper ile geliyor. Zaten kod numarası BL-M500 olan model ile kolları aynı olmasına rağmen kaliperi farklı tasarıma sahip. İşte inanılaz güç kısmı burada ortaya çıkıyor. Dışarıdan bakıldığında standart bir kaliper gibi dursa da yılların eskitemediği Saint fren seti ile çoğu teknolojiyi paylaşıyor. Pistonların seramik olması ısı yalıtımı konusunda üzerine düşeni yaparken balataların Zee ve Saint serisi ile aynı olması büyük bir avantaj sağlıyor. Bu konudaki tek eksik hava soğutmalı balataların kullanılamıyor olması. Yani ice-tech olmayan balataları kullanmanız gerekiyor. Ancak ice-tech rotor kullanma konusunda herhangi bir kısıtlama yok. Fren kablosu kaliper bağlantısının banjosuz olması sebebiyle BH59 gibi gözükse de aslında yüksek basınca dayanıklı olan BH90 modeli. 

Kolların yine Saint ile başlayan yeni tasarıma sahip olması dayanıklılığı ispatlanmış bir platforma sahip olması anlamına geliyor. Shimano bu noktada yine mühendisliğini konuşturarak fren kolu ayar vidasını söküp alyan yuvası bırakmış. Böyle ufak modifiyeler ile fiyatı düşürmeyi başarmışlar. Aslında başarmışlar demek yerine özellik kısarak tasarruf yapmışlar da denebilir. Teşekkürlerimizi sunarız.

Shimano BL-M520 kullanımımız sırasında hiç bir sorun yaşamadık. Özellikle ice-tech rotorlar ve meta balatalar ile kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Havası doğru alınmış bir setin hissiyatı inanılmaz net. Kolun üst seri çift pistonlu abilerine göre biraz daha keskin çalıştığını söyleyebiliriz. Saint gibi sonsuz güç sunmuyor ancak size heyecanlı anlar da yaşatmıyor. Kısaca fren ihtiyacınız neyse ona cevap veriyor ne eksik ne fazla. Enduro disiplini için özellikle biçilmiş kaftan diyebiliriz. Bütçeniz uçuk seviyelerde değil ve düşüp fren kolu kırmaktan korkuyorsanız Shimano BL-M520 sizin için biçilmiş kaftan. Şu anda bu fren setini yaklaşık 1500TL ile 1800TL arasında değişen fiyatlarda satın alabilirsiniz. Gözünüzün arkada kalmayacağına emin olabilirsiniz.