CYCLEUROPE BAYİ LANSMANI

Gaziemir Double Tree Hilton’da 2-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Cycleurope bayi lansmanında 2020 model Peugeot ve İtalyan Bianchi bisikletleri bayilere sunuldu.

Cycleurope Yönetim Kurulu Başkanı Önder Şenkol ile 2019 yılını, 2020 beklentilerini, Bianchi “high-end” modellerini ve bisikletin geleceğini konuştuk.

Önder bey biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben halen Cyleurope yönetim kurulu başkanı olarak görevdeyim. Bisiklet sektörüne ilk başta yedek parça işiyle başlamak kaydıyla yaklaşık 1989 yılında
girdim. 1994 yılında Bianchi üretimi ve Türkiye’de satışıyla sürdürdük bu işleri ve halen de bu sektördeki çalışmalara devam ediyorum. 2017 Ağustos ayında İsveç orijinli Grimaldi Holding ile birlikte Türkiye’de Cycleurope Bisiklet A.Ş’yi kurduk.

Çok kısaca Cycleurope’tan bahsedersem, Grimaldi’nin bisiklet sektöründeki bir grubu olarak nitelendirebilirim. Cycleurope Avrupa’da ve dünyada bilinirliği çok yüksek olan, başta Bianchi ve Peugeot olmak üzere İskandinav ülkelerindeki Crescent, DBS gibi yaklaşık en önemli 12 marka ve üretim tesislerinin sahibi olan ve bu sektörde faaliyet gösteren bir grup.
Türkiye olarak da, benim ve Cycleurope’un ortaklığı ile faaliyet gösteriyoruz. Kuruluştan itibaren iç piyasada Peugeot ve Gitane markalı ürünlerle satışları gerçekleştiriyoruz. Ama bunun dışında da İtalya’ya ve Fransa’ya, Yunanistan, yakın zamanda İspanya gibi ülkelere de ihracat yapıyoruz.

Ama ihracatımız ağırlıklı olarak ile Avrupa Birliği kuzey ülkelerine yapılıyor.

2019 nasıl geçti diye değerlendirirsek, tabii ki, 2019 yılı ülkemizdeki genel ekonomik koşullara bağlı olarak bisiklet sektörü de bu ekonomik olumsuzluklardan oldukça etkilenen sektör oldu.  Gerek üreticiler bazında gerekse bayilerimiz anlamında çok iyi bir yıl geçtiğini söyleyemeyiz.

Bu koşullar altında bitirmekte olduğumuz 2019 yılını takiben şimdi biz de sektördeki diğer firmalar da bu dönemde bayi toplantılarını başlatarak 2020 ürünlerimizi bayilerimize tanıtıyoruz. Fiyat ve ödeme koşullarını kendilerine aktarıyoruz.
2020 için Peugeot olarak 100 civarında modelimiz mevcut. Tüm serileri kapsayacak şekilde, başta yol bisikleti olmak üzere, dağ bisikletleri, trekking, çocuk bisikletleri serilerinde ürünlerimiz mevcut.

Geçen yıl ve bu yıl da aynı olacağını tahmin ediyorum, bizdeki satışların yoğunluğu daha çok yol bisikletlerine ve trekking serisi bisikletlere aitti.

Ayrıca bunlara ilaveten de katlanır bisikletlerdeki satışlarımızın da diğer ürünlere göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ülkemizdeki dağ bisikleti satışlarında sanki daha bir aşağı iniş var gibi değerlendiriyorum.

Sizin 2020’deki favori bisikletiniz hangisi?

Tabii ki şu anda bizim R serisinde en üst model olan karbon modellerimiz favori serilerimiz. Buna şunu da ilave etmek isterim, biz bu yıl Cycleurope Bisiklet olarak Bianchi’nin “High End” modelleri olarak nitelendirdiğimiz ürünlerle de bayilerimizde ve piyasada olacağız.

Bu şekilde o grupta da yoğun MTB ve elektrikli bisiklet serilerimiz var. Bunlar ithal ürünler ama tamamen “High End” modellerinde biz olabiliyoruz, mevcut anlaşma gereğince. Bir de bu yıl yenilik olarak firmamızda o tür ürünler olacak. Onları da tabii bu toplantıda bayilerimize sergilemiş olduk.

Bianchi ailesinin Türkiye’deki ürünleri tam anlamıyla Cycleurope’ta ne zaman faaliyet gösterecek?

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle Bianchi’nin tüm serilerinin satışı ve faaliyeti Cycleurope Bisiklet’te olacak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak eklemek istediğim şu, biraz önce ifade etmek istediğim, genel ülke şartlarına bağlı olan olumsuzluklar dışında bizleri en çok sevindiren, memnun eden bisiklet kullanım bilincinin, gruplarının her geçen gün artmakta olması ve özellikle yeni yerel yönetimlerin, yöneticilerin, bisiklete önem ve öncelik vermesi ve başta üç büyük şehrimiz olmak üzere, İstanbul, İzmir ve Ankara ve diğer büyük şehirlerimizde şu anda ciddi olarak sürdürülmekte olan bisiklet ile ilgili projeler, ki bunlar öyle sanıyorum yakın zamanda faaliyete geçecek, bizler için çok sevindirici bir olay.

Bir de şunu ilave etmek isterim, Avrupa’ya baktığımızda son yıllarda klasik bisikletlerin dışında elektrikli bisikletler de pazarda yer almakta. Önemli artışa sahipler.

Öyle sanıyorum ki önümüzdeki yıllarda da bunlar ülkemizde de aynı şekilde bir yükselişe geçer. Yani bisiklet sektöründe gelecek elektrikli bisiklette diyebilirim.

Çok teşekkür ediyoruz.