Triatlon dünyasının merakla beklediği sanal yarış serisi olan Ironman VR (Sanal Yarış) serisi bu akşam Türkiye saati ile 21’ de başlıyor. Dünyanın en tanınmış orta ve uzun mesafe triatlon yarış markası olan Ironman, geçtiğimiz Mart ayının ortasında duyurmuş olduğu Virtual Race (Sanal Yarış) serisinin ilk yarışı, 3 Nisan Cuma günü Ironman VC (Virtual Club-Sanal Kulüp) platformunda başlıyor.

Mart ayında yaptığı tanıtımlarla “Her şey mümkün” sloganını “Her yer mümkün” slogana dönüştüren şirket, resmi internet sitesinde açmış olduğu Ironman VC platformu üstünden katılımcılara ücretsiz yarışma, antrenman ve ödüller kazanma imkanı sağlıyor.

Hatırlayacağınız gibi 12 Mart tarihinde Wanda Grup CEO’ su Andrew Messick’ in sosyal medya üzerinden Covid 19 nedeniyle ertelenen ya da yarış tarihleri güncellenen ironman yarışlarını hakkında açıklama yapmıştı. Ardından gelen bir hafta sonra sanal kulüp ve sanal yarışlar hakkında bilgiler gün ışığına çıkmaya başladı.

Gps’li giyilebilir cihazları olan herkese açık Ironman VR yarışlarına katılabilmek için öncelikle www.ironman.com ’ a kayıt olmak gerekiyor. Sonrasında ana sayfanın sol üst tarafında bulunan Virtual Club sekmesine tıklayarak platforma girip isim ve mail adresi girerek kısa bir kayıt işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Kulübe üye olduktan sonra “Events” sekmesinden yaklaşan tarihlerdeki meydan okuma (challenge) ya da antrenmanlardan istediğiniz birini seçebiliyorsunuz. Seçim yaptıktan sonra mail kutunuza gelen onay maili ile Sanal Kulup Ironman VC üyeliğiniz aktive oluyor.

Ironman Sanal Kulüp VC’ de katılacağınız yarış ve antrenmanlarla kazanılan puanlar sanal krediye dönüşüyor. Bu kredilerle çeşitli ödül ve hediyeler kazanabiliyorsunuz. Yapmış oldunuz aktiviteler, akıllı antrenman cihazları Garmin, Suunto, Polar ve strava uygulaması üstünden otomatik olarak sisteme kayıt ediliyor.

Yalnız unutulmaması gereken önemli bir konu var. Aktivitelerinizin sanal ortamda geçerli olabilmesi öncelikle bir challenge ya da antrenman seçmiş olmanız ve ardından size onaylandı mailinin gelmiş olmalı.

Bir challenge seçtiğiniz zaman ona kayıt olabilmek için öncelikle göğüs numarasına (bib number) ihtiyacınız var. Göğüs numarası Ironman partnerlerinden olan www.active.com üstünden alınıyor.

Active’ in web sayfasında bir üyelik formu doldurduktan sonra mail kutunuza ilk önce Active üyeliğiniz, ardında sıfır bedelli faturanız ve üçüncü olarak göğüs numaranız ve “Complete Registration” (kayıt tamamla) sekmesi olan maili geliyor. Sekiz haneli bir koddan oluşan göğüs numarası ile daha önce seçmiş olduğunuz meydan okuma ya da antrenman sayfasına gidip göğüs numarasını kutucuğa yapıştırıyorsunuz. Son olarak size meydan okumaya kabul edildiğinize dair onay maili geliyor. Bu mailde katıldığınız bu meydan okumanın yarış penceresinin açılacağı ve kapanacağı tarihler mevcut oluyor.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra size tanınan gün aralığı ya da oturumda ister kapalı mekanda ister dışarıdaki tüm aktivitelerinizi tamamlamanız gerekiyor. Pandemi nedeniyle iptal olan ya da ertelenen yarışlar birçoğumuzda moral kaybına neden olduğu bugünlerde sporseverleri sanal ortamda bir araya getirerek onları motive etmeye yardımcı olacak meydan okuma fırsatlarını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

İyi yarışlar

Hazırlayan: Alpay AKHUN