Coğrafi konum avantajıyla bisikletin yaygın olarak kullanıldığı Konya şehri, 550 kilometrelik bisiklet yoluyla New York şehrinden sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip olan ikinci şehir konumunda.

Türkiye’de 42 bin kilometre karelik yüzölçümü ile alan bakımından en büyük il olan Konya, 2 milyonun üstündeki nüfusuyla coğrafi bakımdan ovada olmasının da etkisiyle bisiklet kullanımında ilk sırada yer alıyor. Her geçen gün bisiklet sayısı artan Konya’da 800 bine yakın bisiklet bulunuyor. Kentin her caddesinde otomobiller arasında gencinden ihtiyarına bisiklet sürücüleri görülebiliyor. Bisikletin yaygın olarak kullanılması kentte yakıt ve zamandan tasarrufa ve sağlıklı yaşama katkı sağlıyor.

Bu konuda 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde açıklamalarda bulunan Bisiklet Federasyonu Başkanı Küçükbakırcı, “Türkiye’nin en uzun bisiklet yolunun Konya’da olduğunu, 550 kilometrelik bölünmüş bisiklet yolu ile dünyada New York’tan sonra ikinci şehir olduğunu” belirtti.

Türkiye’de bisiklet kullanımının günden güne yaygınlaştığını dile getiren Küçükbakırcı, “İnsanların hem sağlık hem de çevre için bisiklet kullanması gerektiğini” belirtti. 

Küçükbakırcı, bisikletin hava kirliliğini önlediğini, enerji tasarrufu ve sağlık harcamalarının da önüne geçtiğini vurgulayarak, “Türkiye’de bisiklet sanayisi son 3 yılda kendini birkaç defa yenilemiştir. Her geçen gün bisiklet ve bisikletli sayımız artıyor. Bu yıl ülke genelinde yaklaşık 300 kilometre bisiklet yolu tamamlanmış olacak. İnsanlar, güvenli, bölünmüş bir yol istiyorlar. Sinyalizasyonu olan, kanunla korunmuş bir yol yapıldığı zaman kesinlikle ülkemizin büyük çoğunluğu bisiklete binecek. Yayanın korunduğu gibi bisikletlilerin de korunması lazım. Bunu yaptığımız zaman ülkemiz kurtulmuş olacak, dünya kurtulmuş olacak.” diye konuştu.

Bisiklet kullanımının daha güvenli hale gelmesiyle Türkiye’nin bu konuda dünyada bir numara olabileceğine dikkati çeken Küçükbakırcı, “Avrupa’da otomobil ehliyeti alabilmek için girilen sınavda, bisikletle ilgili 5 soru çıkıyorsa, bizim de gerekli farkındalıkları yapmamız lazım. Bunları yaptığımız zaman 80 milyon nüfusumuzun 40 milyonu bisiklet kullanacaktır. Sanıyorum şu an 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor. Düzenli olarak gruplarla, doğa turlarına, spora çıkan 2,5 milyon kişi var. Ülkemizde 2,5 milyon kişi düzenli bisiklet kullanıyor.” değerlendirmesini yaptı.