Bisikleti uzun bir aradan sonra ya da ilk kez kullandığınız bazı durumlardan şikayet edilmesi normal bir durum. Bisiklete yeni başlayanların ilk kullanımda karşılaştıkları başlıca şikayetler şunlardır:
Sele Acısı
İlk kullanımda popoda ağrı ve rahatsızlıklar normaldir. En az bir saat olmak koşuluyla dördüncü beşinci turdan sonra da devam ediyorsa farklı bir sele seçmek düşünülebilir.Özellikle kadın sürücüler için tasarlanmış seleleri kullanmanız, bu ağrılardan çabuk kurtulmanıza yardımcı olabilir.
Kas Ağrısı
Hiç kullanılmayan ya da az kullanılan farklı kaslar çabuk yıpranır. Bisiklete binmeden önce ve özellikle tur sonunda açma germe egzersizleri ve ısınmak – soğumak kas ağrılarını azaltacaktır. Tur sonunda evde yapacağınız istirahat esnasında bacaklarınızı kalp hizanızdan yüksekte tutmanız, vücut yorgunluğunuzu da azaltacaktır.
Sırt, Boyun, Kollarda Ağrı
Birkaç tur sonra bu şikayetler azalmıyor ya da geçmiyorsa sele ve gidon ayarları kontrol edilmelidir. Şikayetler devam ederse farklı kadro boyu ve farklı kadro türü bir bisiklet ile değişiklik yapmak düşünülebilir.
Ellerde Ağrı, Uyuşma
İlk kullanımda elde ağrı ve küçük uyuşmalar görülebilir. Bu şikayetler gidon ayarları ve elcik ayarları değiştirilerek çözümlenebilir. Bisiklet üzerindeki en rahat konumunuza göre ayar yapılması önem arz eder. Bisikletten düşmek için üstüne çıkmaz insan. Ancak kendinizi yerde bulduğunuzda, nasıl olduğunu bile anlama şansına sahip olmayacağınızı bilin. Ağır yaralanan hatta hayatını kask takmadıkları için kaybedenler oldu ne yazık ki. Kask takmanın bisiklet kullanırken olmazsa olmazlardan olduğunu lütfen kabul edin ve kendinize uygun bir kask edinin. Ülkemizde çok başarılı bisiklet mağazaları bulunuyor ve bu mağazalarda ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.