Özellikle tur bisikletleri için ideal çantalar tasarlayan ve üreten Ayhan bey, bize Anunnaki’nin doğuşunu ve ilginç hikayesini anlattı. Terzi işi çantalarım olsun, aradığımı bulamıyorum diyorsanız bu marka tam da sizin istediğinizi dikiyor. Hem de bisiklet sürüyor. Gelin bu keyifli yolculuğu, Ayhan bey’ in kendi ağzından dinleyelim.

Merhabalar, ben Ayhan Bikir. Mühendislik tabanlı bir işte beyaz yakalı olarak çalışırken bisikletim ile uzun bir Türkiye turu yapmaya karar verdim. Sonrasında hazırlıklarımı yaptım ve birçok kamp ekipmanını kendim hazırladım. O dönemde kamp ekipmanları için makul fiyatta ve yeterince seçenek bulamayınca tur çantalarını da kendim tasarladım. Tur esnasında yolda birçok insanla tanıştım ve çok güzel dostluklar edindim. Turumun ortalarında tanıştığım İsveçli bir dostum, yapmış olduğum çantaları satın almak istedi sonrasında ona hediye edebileceğimi ama bunu turumu tamamladıktan sonra olabileceğini söyledim. Daha sonra diyaloğumuza devam ettik ve bir şekilde dostluğumuzun merkezinde bisiklet vardı. Onunla birlikte Avrupa’da bisiklet üzerine özel üretim çantalar yapma ve satma kararı aldık. Ben tasarım ve imalat bölümünde, o ise satış ve pazarlama şeklinde iş bölümü yaptık. 

Daha sonrasında bir marka bulmamız gerekiyordu ve bir sohbetimiz sırasında Sümer mitolojik tanrıları olan Anunnakiler ismini koymaya karar verdik, buradaki amacımız evrensel bir dil üzerinden bisikletin felsefesini insanlara duyurmaktı. Bu şekilde bir süre çalıştıktan sonra ülkemizde bisiklet sporunun ve felsefesinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla bu işi Türkiye’de yapmaya karar verdim.

Değişen ihtiyaçlara göre yeni tasarımlar ile yolumuza devam etmekteyiz. Yola çıktığımdan bu yana birçok bisiklet sevdalısı dostlarımın desteği ile her geçen gün kendimizi daha da geliştirmekteyiz. Ürünlerimiz tamamen yerli tasarım ve imalattır. Bu bizim için hassas bir konu olmuştur.

Kendim de aktif bisiklet yaşamının içerisindeyim, uzun ve kısa mesafeli, yurtiçi ve yurtdışı turları yapmaya devam ediyorum. Tasarladığımız çantaları bu vesile ile test ediyorum. Üretimimizi sipariş üzerine yapıyoruz ve bazı ürünlerimiz tamamen özel tasarımdır, standartların da dışında.

Tüm bu çalışmalarımızdaki temel amaç hem bisiklet felsefesinin yaygınlaşması hem de tamamen yerli tasarım ve imalat ürünleri ortaya koyup, ülkemizin bu anlamda gelişmesine katkı sağlamaktır. Bisiklet çantalarının da dışında bisiklet konusunda  kendimizi geliştirme devam ediyoruz.