Dünyanın en önemli bayan bisikletçilerinden  MARIANNE VOS 2021 yılında Jumbo-Visma Bayanlar takımına 3 yıllık bir anlaşmayla transfer oldu!

12 kez dünya şampiyonluğu ünvanı, olimpiyatlarda iki altın madalya sahibi, bayanlar İtalya ve Fransa turlarında 28 etap zaferi ve daha yüzlerce birincilik almış olan Marianne Vos dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bayan bisikletçisi sayılmaktadır.

Bu yeni transfer, dünyanın en iyi kadın bisikleçilerinden biri olan Vos için, birçok yönden yeni bir başlangıç, en üst düzeyde performans göstermesi için büyük bir modivison olmuştur.

Ocak ayında İspanya’da yeni sezona hazırlanmakta olan Vos transferi ile ilgili düşüncelerini “Jumbo-Visma takımına gelmekle çok mutluyum. Bu sporda  çok fazla deneyimim var, fakat daha fazla öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye devam etmek istiyorum. Bana tüm olanakları sağlayacak bu organizasyonun bir parçası olmak kesinlikle benim için en iyi seçenek oldu” diyerek belirtiyor.

33 yaşında olan Vos şöyle devam etti: “Bu sporu en üst seviyede yapıyorum. Fakat bunun ne kadar sürebileceğini bilemem. Bu çok sevdiğim sporu henüz bırakmak niyetinde değilim. Şu anda bulunduğum seviyede yapabildiğim ve kendimi geliştirebildiğim sürece devam edeceğim”.

Aynı zamanda bir aktivist olan Marianne Vos, bayanlar bisiklet sporunun tüm dünyada tanınması için bir çok aktiviteler yapmaktadır!

Marianne Vos’un  spor özgeçmişi:

Bisiklet sporuna tutkunluğu 6 yaşındayken abisinin yarışlarını izlerken başladı.

Okuldayken diğer sporlar yerine o sadece bisiklet sporuna odaklandı.

8 yaşındayken yarışlara girmeye başladı. Girdiği tüm yarışlarda başarı kazanıyordu. Hatta erkeklerle beraber katıldığı yarışlarda bile birincilikler alıyordu. Onun bu yeteneği herkesin dikkatini çekmeye başladı.

İlk gökkuşağı formasını 2004 yılında 17 yaşındayken giydi. O yıl Hollanda’da yılın en iyi kadın sporcusu seçildi.

2006 yılında ilk kez elit kadınlar yol ve cyclo-cross dünya şampiyonu oldu.

Artık bisiklet dünyasında ve ülkesinde çok yakından tanınıyordu. Bu önceleri onun normal hayat standarlarını devam ettirmesini zorlaştırdı. Fakat kısa zamanda bu baskıyı idare etmesini öğrendi ve kendi lehine çevirdi.

2008’de ilk kez olimpiyatlara katıldı ve ülkesine Altın Madalya ile döndü.

2011’de  dünya şampiyonasında 5. kez 2. oldu. Arka arkaya 5 kez ikincilik almak onu büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Bu hayal kırıklığı onun 2012 Olimpiyatları’nda kazanma azmini ve motivasyonunu daha çok arttırdı.

2012  Marianne için büyük bir yıldı. Sezona kış çalışmalarına ağırlık vererek başladı.

Hedefi Londra’da kazanmaktı. Yarış günü herşey planlandığı gibi çok iyi gitti. Hava şartlarının çok kötü olmasına rağmen finişe tek başına kolları havada girdi. Bu şekilde olimpiyat şampiyonu olmak kendisi için inanılmaz ve unutulmaz bir deneyimdi.

Artık tüm bayan sporcular için bir “Rol Model” idi. 2012 olimpiyat şampiyonluğunun  kendisine verdiği özgüven, bayanlar bisiklet sporunun tanıtımında öncülük yapmasına başlangıç oldu. 

2015 sezonunda sakatlıklarından dolayı profesyonel bisikletçiliğe ara verdi. 

2016’da profesyonel spora geri döndü, fakat eski formu yoktu.

2017 sezonu yine sakatlıklar ve hastalıklarla geçti.

Nihayet 2018 yılında yeniden, tek günlük ve etaplı yarışlar kazanmaya başladı.

2019’da yine zirvedeydi. Sezona kadınlar Cyclo-Cross Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanarak başladı. Mart ayında İtalya’da “Trofeo Alfredo Binda” yarışını dördüncü kez kazandı. Mayısta İngiltere’deki “Tour de Yorkshire” ve Temmuz’da “La Course”u (Kadınlar Fransa Turu) ikinci kez kazandı.

Vatandaş olduğu ülke: Hollanda 

Doğum Tarihi: 13 Mayıs 1987 

Boyu: 1.68 m

Kilosu: 58 kg

Yıllık kazancı: 2020 1 – 5 milyon euro

Ferhun Öğünç