Yol bisikletleri mesafeyi en hızlı şekilde gitmek için tasarlanmıştır. Yıllar içerisinde yol yarış bisikletleri daha hızlı yol alabilmeleri için adeta evrim geçirmişlerdir. Rüzgar tünellerinde yapılan onlarca testler, kullanılan malzemelerin hafifletilmesi hepsi hızlı gidebilmek için yapılmış bir çalışmanın ürünüdür.  Bisikletiniz kadro aerodinamisi, kadro malzemesinin yanı sıra, size ivme kazandıran en önemli aksam ise tekerlek grubudur. Yine dönen aksamlardaki malzeme hafifliği, aerodinamik yapı, size performans getirecek en önemli unsurlardan bir tanesidir. Özellikle son 5 yılda birçok marka birbirleriyle yarışır düzeyde yüksek performanslı jantları üretmek için yoğun mesai harcıyor. 

Sizlerle bu sayımızda şampiyon bir jant markasının en sık kullanılan modelinden bahsedeceğiz. Huzurlarınızda ROVAL CL 50!  Bu markayı şampiyon yapan nedir diyecek olursanız, bir neden Specialized performans bisikletlerinde Roval markasını tercih ediyor olması. Özellikle iddialı iki World Tour takımı Bora-Hansgrohe ve  Deceuninck-Quick-Step takımlarının Specialized markasını tercih etmesi, Roval jant setlerini özel kılıyor. 

Roval jantları CFD işleminden çıkarılan aerodinamik verileri kullanarak  CL 50 jantının 3D baskılı modellerini oluşturarak bunları rüzgar tünellerinde test ediyor. Fiziksel modeli, gerçek bir bisiklete takılmış, gerçek bir lastiğe monte edilmiş çeşitli sapma açılarında çalıştırılarak jant tasarımını daha da optimize etmek için sürtünme verilerini çıkartıyor. 

CL 50, iç jant genişliği 21 mm olan jantın aerodinamik profili, daha geniş lastiklerin verimliliğini optimize etmek için dikkatle şekillendirilmiş. Roval CL 50 tekerlek setinde bulunan Aero Flange göbekler hızlı, güçlü, hafif, kaygan bir tekerleğin temelini oluşturuyor. Aerodinamik olarak optimize edilmesinin yanı sıra, daha fazla güç ve azaltılmış jant teli ağırlığı ile geniş destek açılarına sahiptirler.  DT Swiss Competition jant teli ile dayanıklı bir yapıya sahip olan CL 50, DT Swiss 350 göbek ile çok iyi bir akış sağlıyor. 

Ravol CL jant setinde sürücü için maksimum 109 kg’lık bir limit belirlenmiş. İlk satın alan kullanıcı için ömür boyu garanti belirtilmiş. İkinci el satın alan kullanıcı için 2 yıl garanti süresi belirlenmiş. Roval CL 50 için internet sitesinde 1.750 $ gibi bir fiyat belirlenmiş. Ülkemizde gümrük vergisi ve KDV ile birlikte 2.500 $ yakın bir rakamla bu jant setine sahip olabilirsiniz. Çok da hafif diyemeyeceğimiz Roval CL 50 jant seti 1515 g ağırlığa sahip. 

Evet şimdi gelelim Roval CL 50 ile deneyimlerimize. Öncelikle jant setiyle pedala  ilk bastığınızda akışı ve aero büyüsünün yanı sıra, ani hızlanmayı derinliklere kadar hissediyorsunuz. Sizi aşırı rüzgarlar biraz tedirgin edebilir. Ancak bu yönetilmeyecek düzeyde değil. Doğru yönettiğinizde sürüş anında size fazlasıyla avantaj sağlayacaktır. Özellikle uzun tırmanışlarda performans etkisini çok net hissediyorsunuz. İnişlerde ise gerçekten oldukça hızlı. Bu noktada dikkatli olmanızı isteriz. Ülkemizdeki dağ yollarının genelinin bozuk ve stabilize olduğunu hesaba katarsak, Roval CL 50 oldukça dayanıklı ve sürüş kalitesinin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Sürüşünüz için doğru lastik basıncı kişiseldir ve sürüş stilinize, süreceğiniz araziye ve sürüş yaptığınız günkü arazinin koşullarına bağlıdır. 

Yanda gördüğünüz tabloda Roval CL 50 için doğru basınç bilgisini sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca tekerleklerinizde maksimum basıncı gösteren bir etiket göreceksiniz. Asla maksimum basıncı aşmayın. Sürüşün tadını çıkarın! 

Teknik Özellikleri 

Jant Malzemesi : Karbon

Frenleme Düzeyi : Karbon Fiber (sadece kaliper fren sisteminde )

Jant Fren İzi Yüksekliği : 12mm

Jant Derinliği : 50mm

Jant Genişliği : 20,7 mm dahili, 29,4 mm harici

Jant Tel Sayısı

Rim : Ön / Arka: 16/21

Disk: Ön / Arka: 21/24

Jant Tel Uzunluğu

Rim : Ön Sağ / Sol: 256mm / 256mm

Disk Ön Sağ / Sol: 256mm / 255mm

Ön Göbek

Rim: Roval AF1, sealed cartridge bearings

Disc: Roval AFD1, Centerlock, sealed cartridge bearings, quick-release or 12mm thru-axle end cap

Arka Göbek

Rim: Roval AF1, sealed cartridge bearings, DT Swiss 350 internals, 11-speed

Disc: Roval AFD2, Centerlock, sealed cartridge bearings, DT Swiss 350 internals, 11-speed, quick-release or 142x12mm thru-axle end cap

Ağırlık : 1515 g