“Zaferi yüreğinde, gücü pedalında hisset” mottosu ile 30 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilen Gran Fondo Bursa’nın ayrı bir önemi vardı. 2020’de başımıza gelen Covid-19 pandemisi sebebi ile bu yıl hiçbir yarış organizasyonu olmadı. Bütün sporcular programlarını koruyarak antrenmanlarına devam etmeye çalışıyordu ancak hedefsizlik çoğu sporcuda bir motivasyon eksikliğine neden oldu. Birkaç organizasyon yapılmaya çalışıldı, hazırlıklar dahi yapılmışken, artan vakalar sebebi ile iptaller oldu, sporcular için hayal kırıklığı ve mali kayıp yanında, organizatörler de mağdur oldu. Derken, Gran Fondo Bursa organizasyonu karşımıza çıktı ve pandemi sonrası ilk yarış organizasyonu nihayet yapılabildi. 

Bike Pedia dergisi olarak medya sponsoru olduğumuz organizasyonda, 13 sporcumuzla beraber Bike Pedia yarış takımı olarak start noktasında da yerimizi aldık. 2 sporcumuz uzun parkurda, 11 sporcumuz ise kısa parkurda pedalladı.

Uzun Parkurda 214 kayıtlı sporcu, 102 km sürüş yaptı. Erkeklerde Gökhan Uzuntaş birincilik kürsüsünü alırken, Trek Trakya’dan Mehmet Kanat ve Dost Bisikletler’den Muhammet Erkan 2.ve 3. lük kürsülerini aldılar. Kadınlarda ise, Kanada’lı Ruby Altmann çok iyi bir fark ile 1. oldu.  2. Ayşenur Acar ve 3. ise Elif Merve Erdoğdu oldu. 

Kısa Parkurda ise 671 sporcu, 76 km pedalladı. Erkeklerde Ali Turalar 1. olurken, Ali Furkan Yalçın ve Alihan Songur 2. ve 3. oldu. Kadınlarda ise, genç kızlar kategorisinde yarışan Rabiye Aliosman, Almina Bahar Öner ve Özlenen İpek Günad ilk 3 sırayı aldı. Bike Pedia sporcumuz Züleyha Dikbaş ise yarışı genel klasmanda 4., 40-44 yaş kategorisinde ise 1. olarak tamamladı.

20 Paralimpik sporcu ve 7 tandem bisiklet yarıştı. 10 milli sporcumuz için ayrı start verildi.

Paralimpik klasmanda Trek Trakya’dan Barış Asa ve ferdi sporcu Rabia Sekman 1. lik kürsüsüne çıkarken, Tandem bisiklet kategorisinde Eşpedal Derneği’nden Çağdaş Özen ve Okan Öztürk 1. oldu.

Yarışı tamamlayan ve kürsü alan tüm sporcularımızı kutlarız. https://gfbursa.argeus.events/ adresinden tüm sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Organizasyonda en dikkat çekici noktalar aşağıdaki gibiydi.

    • Bursa Büyükşehir’de 45 km’den fazla ana arterlerin trafiğe kapatılmış olması 

    • Tehlike oluşabilecek dönüşlerde tren raylarının halı ile kapatılmış olması

    • Yönlendirmelerin yol çizgi boyası ile yapılması

    • Eminönü-Bursa/Bursa-Eminönü deniz taşımacılığının yarışçılar için ücretsiz olarak yapılması

    • Rota boyunca 1500 polis desteği 

    • Yarış sonrası organizasyon yetkililerinin ve Bursa Büyükşehir Belediyespor Klüp Başkanı Gökhan Dinçer’in geri bildirim toplaması

Her etkinliğin daha iyi yapılabileceğini bilerek yola çıkan, bunun için fikirleri önemseyen etkinlik sahiplerine teşekkür ediyor, Ömer Kafkas ve tüm ekibin emeklerine sağlık diyoruz.

Bir sonraki Gran Fondo’da görüşmek üzere, bol pedallı günler dileriz.

Fotoğraflar : Okan Özdemir, Yücel Çakıroğlu, Sinan Çelik ve Tanju Taşçılar