Shimano’nun en popüler MTB grup seti uzun yıllar Deore olmuştu. Ancak son yıllarda yeni dişli setleri ile uyumlu olmadığı için gözden düşmeye başlamıştı. Shimano geçtiğimiz aylarda yeni Shimano Deore 6100 grup setini tanıttı. Amaç basitti, yeni 12’li arka kaset ve tekli aynakol standartlarını uygun fiyat ile karşılamak. Bu sayede orta segment dağ bisikletleri maliyeti yükselten Shimano SLX set yerine Deore’ye yöneldiler.

Shimano Deore 10’lu sisteme geçerken üst segment modellerden geri kalmamıştı. Ancak 11’li sistem ile XTR, XT ve SLX shimano ürün gamında çıtayı keskin bir şekilde yukarıya koymuşlardı. Shimano üst segmentte 12’li sisteme geçerken bir kaç büyük yenilik gerçekleştirdi. Bunların ardından da yeni 12’li Shimano Deore sistem tanıtıldı. Bu yeniliklerden en büyüğü “Micro Spline” göbek sistemiydi. Artık Shimano yıllardır alışılmış HG kaset sistemini değiştirip yeni MS sistemine geçti. Bu sayede küçük dişlinin 11t altına inmesi mümkün oldu. Shimano Deore 6100 grup setinin kaseti de bu arayüzü kullanıyor. Böylece 10-51 oranında 12 dişlili kasetleri kullanabileceksiniz.

Shimano Deore 6100 set tamamen sıfırdan tasarlanmış bir sistem. Önceki 6000 serisi ile görsel olarak tamamen farklı. Öncelikle arka aktarıcıdan başlayalım. Alışılagelmiş “Shadow” tasarımı epey değişime uğramış gözüküyor. 12’li sisteme geçiş ile parça sayısı azalan arka mafsal daha net geçişlere izin veriyor. 13 dişli alt makaralar zincirin daha sessiz ve kontrollu akmasını sağlıyor. Ağırlık olarak 320gram çeken aktarıcı en üst seri olan XTR’a göre sadece 80 gram daha ağır. Aynakol “Wide Narrow” adı verilen zinciri normal dişlilere göre daha sıkı tutabilen yaprak sistemi ile geliyor. Bu özellik tekli sistemler için vazgeçilmez olarak nitelendirilebilir. Fren ve vites kolları da yeni tasarımdan nasibini almış durumda. Esnemezlik gözetilerek yeri geliştirilen fren kelepçesi daha modern bir görünüm sergiliyor. Buna uygun olarak vites kolunun da bağlantı tasarımı değiştirilmiş ve adına I-Spec EV denilmiş. Ancak kelepçeli olarak da satın alabilme seçeneğine sahipsiniz. 

Şimdi gelelim en büyük değişiklik olan 12’li kasete. Büyük değişiklik derken şaka yapmıyoruz, çünkü yeni 10-51 oranındaki kaset gerçekten çok büyük. 10-12-14-16-18-21-24-28-33-39-45-51T değerlerine sahip olan dişliler geçişlerin dengeli olmasını sağlıyor. Adım hesabı güvenli aralıklarda tutularak vites geçişleri arasında uçurumların oluşmaması sağlanmış. Kaset, daha önce bahsettiğimiz gibi Micro Spline arayüzünü kullanıyor. Bu kendi bisikletini güncellemek isteyen kullanıcılar için üzücü bir haber veya fazladan masraf anlamına geliyor. Fren konusunda güzel bir sürprize sahip yeni Deore set artık 4 pistonlu fren seçeneğine de sahip. Bir süredir üst segmentlerde kullanılan hatta seri dışı olarak bile satışa sunulan bu sistemin Deore ürün adıyla da çıkmış olması sevindirici.

Potansiyel bir alıcı olarak yeni Deore grup seti düşündüğümüzde yapılan yenilikler ve tasarımı cezbedici bulduğumuzu söylemeden geçemeyeceğiz. Yeni Shimano Deore, orta segment 12’li grup set pazarına bir süredir hükmeden Sram NX Eagle’a göre bir miktar daha uygun fiyata sahip. Halihazırda piyasada satışta olan Shimano set fiyatlarına göre bakınca yaklaşık 2400-2800TL bandında olacağını tahmin ediyoruz. Frenlerin bu fiyat içinde olmadığını da belirtelim.