Onyedi Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği çalışanları farkındalık yaratmak için Karşıyaka’da bisiklet kullandı.

Karşıyaka vapur iskelesi önünde toplanan 30 kadar sağlık çalışanı, bisikletlerini mor renkte flama ve balonlarla süsledi. Grup iskele önünden kornalar çalarak Mavişehir’e kadar bisiklet kullandı ve prematüre bebekler için farkındalık yarattı.

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr.Şebnem Çalkavur yaptığı açıklamada prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin gelişiminin yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi. Çalkavur, “Günümüzde her 10 bebekten biri, dünyaya prematüre olarak geliyor. Prematüreliğin çok fazla nedeni olduğu için ne yazık ki çok önlenebilir gibi durmuyor. Dolayısıyla erken doğan bebekler için çok çabalamamız gerekiyor. Sağlık personeli olarak biz de bugün bir araya gelerek bu konuya dikkat çekmek istedik” dedi.

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu Dr. Tülin Gökmen Yıldırım da her sene farklı bir etkinlik ile Dünya Prematüre Günü’nü kutladıklarının altını çizdi. Yıldırım, “Ekip olarak prematüre bebeklerin sorununa ve durumuna vurgu yapmak için bisikletlerimizle birlikte toplandık. 36 haftadan önce doğan bebekleri prematüre olarak adlandırıyoruz. Prematüre olarak doğan bebekler, çeşitli sorunlarla daha sık karşılaşıyor. Ancak bizler, her zaman ailelerle birlikte bu problemleri halletmeye çalışıyoruz. Her yıl 17 Kasım’da farklı etkinlikler yapıyoruz. Bu yıl bisikletlerle farkındalık yaratmak istedik” ifadelerini kullandı.