Eskiden bisikletler görüntüsü ile ön plana çıkardı. Özellikle İtalyan bisikletlerini bir salona koyup sergileyebilirdiniz. Ardından Giant TCR ile yol bisikletlerinde görüntü dışında dinamikler önem kazanmaya başladı. Avrupa ve özellikle Amerika merkezli firmalar bisikletlerde rijitlik, koşullu esneme ve malzeme yoğunluğu gibi kavramlara odaklanmaya başladı. Bunların sonucu olarak günümüzde bisikletler yüksek mühendislik sonucu üretiliyorlar. Şimdi bunları neden anlattığımızı düşünüyor olabilirsiniz. Cevabı basit: Cervélo.

Cervélo, Toronto, Kanada’da 1995 yılında kurulmuş bir firma. Özellikle tasarımlarını bilgisayar destekli simülasyonlar kullanarak yapması ile ünlü. Sonuç olarak Cervélo bisikletleri yüksek mühendislik ürünleri şeklinde tanımlanabilirler. Bizim konuğumuz Cervélo R2. Standart donanım olarak Shimano R7000 ile gelen bu bisikleti kadrosuna kadar boşaltıp SRAM Force AXS eTap ve Token kompozit parçaları ile baştan topladık. Bakalım sonuçlar bizi tatmin edecek mi?

Öncelikle donanımdan kısaca bahsedelim. Az önce söylediğimiz gibi bisikleti tamamen kendi tercihlerimize göre topladık. Bunu yaparken işlev ve görünüme önem verdik. Aktarma sistemi temelde SRAM’ın kablosuz grup seti Force AXS eTap. Aynakola SRAM bünyesindeki Quarq firmasının ürettiği Spider PowerMeter’i ekledik. Bu sayede güç ölçere de sahip olduk. Kaset 10-33, aynakol ise 48-35 oranlarında. 2×12 çalışan bu sistem arka janta SRAM XD arayüzü ile oturuyor. Vites kolları her ne kadar kablosuz olsa da frenler halen kablo ile çalışıyor. Fren bacaklarında SRAM RED AeroLink tercih ettik. Bunun sebebi Force setin fren bacaklarının eski sistemde olmasıydı. Yeni sistemde üretilen RED bacaklar çok daha iyi frenleme sağlıyorlar. Jant seti Token karbon clincher ve 35mm profile sahip. Seramik rulmanlar ile üst düzeyde işlevlerini yerine getiriyorlar. 

Gidon olarak Token Arsenal bar kullandık. Ağırlık 180 gram dolaylarında. Gidon boynunda yine Token’in karbon gidon boynunu kullandık. 160 gram ağırlığı ile hafif olmayan bu boyun tamamen kozmetik unsurlar göz önüne alınarak tercih edildi. 

Sele ISM marka TT selesi. Görünüş itibarı ile çok doyurucu olmasa da rahatlık açısından vazgeçilmez olduğunu söyleyebiliriz. Kadro özelliklerine gelirsek tüm kablolar kadro içinden geçiyor. Orta göbek Cervélo’ya özel BBright standardında. Özellikle hem BBright hem de SRAM Dub uyumlu orta göbeği bulmamız oldukça zor oldu diyebiliriz. Tekerlekler Tufo marka önde 25mm arkada ise 28mm tercih edilmiş.

Şimdi de sürüş tecrübelerine gelelim. Cervélo BBright adındaki orta göbek sistemini kullanıyor demiştik. Bunun çok önemli bir sebebi var. Kadro üstüne etkiyen yüklere mukavemet gösterebilmesi için asimetrik olarak tasarlanmış. Bu durum orta göbek çevresinde kendini en çok gösteriyor. Aynı zamanda alt bacaklarda da devam eden bu tasarım inanılmaz rijit bir kadro olarak geri dönüyor. 

Tahmin edeceğiniz üzere Cervélo R2 inanılmaz bir güç transferine sahip. Ancak bunun negatif etkisi olarak zemindeki toz tanelerini bile hissedebiliyorsunuz. Yumuşak bir kadronun çözümü olmamakla birlikte sert bir kadronun çözümü kolay. Lastikleri bir miktar kalınlaştırdığınız takdirde zeminden gelen titreşim bir miktar azalacaktır. Bisiklet renk ve tasarım olarak gerçekten etkileyici. Aynı zamanda Cervélo da prestijli markalar arasında yer aldığı için ilgileri üzerine toplamayı başarıyor. Maşanın üst çektirmesi Cervélo markasına özgü bir sistem kullanıyor. 

Maşa şaftı istenen boya kesildikten sonra çift malzemeli bir epoksi karışım maşanın içine sürülüyor ve içinde çiçek çakılı olan alüminyum bir boru maşanın içine yerleştiriliyor. Epoksinin sertleşmesi yaklaşık 5 dakika sürüyor. Bunun sonucunda kayma yapmayan ama aynı zamanda karbona zarar vermeyen bir furş sistemine sahip oluyorsunuz. Biz Cervélo R2’yi çok beğendik. Sürüş deneyimi olarak gerçekten hissedilmesi gereken bir tecrübe. Bisikletin standart donanımı ile fiyatı 20.000TL’nin biraz üzerinde.

Maşa: CERVÉLO ALL-CARBON, TAPERED R2 FORK

Sele Borusu: Focus Concept Carbon

Gidon: Token Arsenal 42cm

Gidon Boynu: Token Arsenal 120mm

Arka Aktarıcı: Sram Force AXS eTap

Ön Aktarıcı: Sram Force AXS eTap

Vites Kolları: Sram Force AXS eTap

Fren Bacakları: Sram Red AeroLink

Kaset: Sram Force AXS 12x – 10-33

Zincir: Sram 1270

Aynakol: Sram Force AXS 48-35 + Quarq Spider PM

Sele: ISM PN 1.1

Jant Seti: Token Carbon Clincher

Tekerlekler: Tufo Comtura Duo 25-28

Furş Takımı: FSA IS2 1-1/8 X 1-1/2

Orta Göbek: CERVÉLO BBRIGHT CONNECT 24X90